https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć domów przy dworcu PKP ma mieć nowe elewacje - tak każe miasto

Hanna Walenczykowska
Stare i bardzo zaniedbane kamienice nadal straszą na ulicy Dworcowej. Decyzja prezydenta Bydgoszczy może poprawić estetykę okolicy dworca.
Stare i bardzo zaniedbane kamienice nadal straszą na ulicy Dworcowej. Decyzja prezydenta Bydgoszczy może poprawić estetykę okolicy dworca. Dariusz Bloch
Kamienice, znajdujące się w pobliżu nowego Dworca Głównego PKP, będą miały nowe elewacje. A co z innymi obiektami, położonymi na przykład przy ulicy Zygmunta Augusta? Czy również posypią się nakazy tak, jak w przypadku ulicy Długiej?

[break]
Biuro obsługi mediów poinformowało, że w 2015 roku nadzór budowlany wydał aż 10 decyzji nakazowych, dotyczących remontu budynków zlokalizowanych przy ulicy Dworcowej.

- Większość prac musi zostać przeprowadzona do połowy przyszłego roku - czytamy w niepodpisanym mailu z Biura Obsługi Mediów Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Postępowania zostały wszczęte wobec obiektów z numerami : 10, 12, 15, 17, 33, 40, 49, 60, 87, 89.

Postępowania zostały wszczęte wobec właścicieli obiektów z numerami : 10, 12, 15, 17, 33, 40, 49, 60, 87, 89. - Biuro Obsługi Mediów UMB

Pierwszy remont - jak informuje ratusz - rozpoczął się w kamienicy przy ul. Dworcowej 89, która znajduje się vis-à-vis nowego budynku dworca PKP. W należącym do miasta budynku, kosztem miliona złotych, wymieniane jest pokrycie dachu, ocieplane są ściany i odnawiana jest elewacja. Wymieniona zostanie też stolarka okienna. Wszystkie budynki, poza Dworcową 89, są własnością osób prywatnych lub wspólnot. W kilku wspólnotach, którymi zarządza ADM, zaplanowano już niezbędne remonty na przyszły rok. Są to, między innymi, budynki z numerami 10, 15, 49, 70 i 87. Poza tym część wspólnot już prowadzi prace zmierzające do poprawy estetyki budynków. Roboty budowlane trwają lub wkrótce zaczną się w kamienicach z nr 23 (dach), 33, 59 i 71.

Tylko takie informacje przekazano „Expressowi Bydgoskiemu”. Niestety, nie uzyskaliśmy odpowiedzi na zasadnicze dla tej części miasta pytanie, dotyczące kompleksowego planu odnowienia okolic Dworca Głównego PKP.

Estetyka okolicy

Przypomnijmy; w czerwcu br. informowaliśmy o powstającym projekcie i o tym, że ma on objąć większy obszar, nie tylko ulicę Dworcową. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się wówczas, że m.in. rozważane są możliwości poprawy estetyki także innych, zabytkowych obiektów. Jednym z miała być dawna tramwajowa zajezdnia przy ulicy Zygmunta Augusta, której właścicielem jest Bydgoska Szkoła Wyższa.

- Mamy już prawie gotowy projekt - powiedział nam wtedy Tomasz Makowski, kanclerz Bydgoskiej Szkoły Wyższej. - Dawna zajezdnia ma spełniać kilka funkcji: dydaktyczną, biurową i komercyjną. Oczywiście, wszystkie prace zostaną wykonywane pod nadzorem konserwatora zabytków - stwierdził.

Pierwsze nakazy

Warto przypomnieć, że już prawie dwa lata temu, niektórzy właściciele kamienic, znajdujących się przy ulicy Długiej, także dostali nakazy przeprowadzenia remontów elewacji.

Jak informował wówczas Urząd Miasta Bydgoszczy nakazy dotyczyły między innymi zabytkowych kamienic przy ulicy Długiej nr 10 i 33.

- W przypadku obu budynków Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzje nakazowe z artykułu 66, ust. 1, pkt 4 prawa budowlanego, nakazujące usunięcie nieprawidłowości, między innymi pomalowanie elewacji. Takich administracyjnych decyzji w stosunku to obiektów ze zdewastowanymi elewacjami wydano 23, z czego 19 stało się ostatecznych - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Mobilizuje to właścicieli do przeprowadzenia niezbędnych prac.

Wykonywano je między innymi w kamienicach z numerami 1, 10, 14, 16, 33, 58, 60.

Warto przypomnieć, że miasto każdego roku dofinansowuje wykonanie remontów - w budżecie na 2015 rok przeznaczono na to około 1,5 miliona złotych.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bun
Przydałby się takie nakazy administracyjne wobec kilku budynków należących również do miasta.
M
Mariusz !!!
Do - stanczyk1511: Zgoda w 100% z Twoim komentarzem. Własność, to także odpowiedzialność.
s
stanczyk1511
A co z innymi ruderami na Focha 32, Marcinkowskiego, Warmińskiego ? Co z kompromitującymi pustostanami na zachodniej stronie ulicy Kujawskiej ? Co z ulicą Gdańską na odcinku od Chodkiewicza do Kamiennej ? Co z Dworcową pomiedzy Sienkiewicza i Matejki ? Wreszcie co z południową pierzeją nad Młynówką przy Wyspie Młyńskiej ? Co z koszmarną tandetą architektoniczną na Placu Piastowskim ? Czy nie za dużo tych pytań ? Nie są wyrzutem sumienia naszych zadowolonych z siebie włodarzy ? Do roboty więc Panowie Władzy. Powiększyć trzeba kadrowo Miejski Inspektorat budowlany (PINB) i wydawać nakazy remontu na potęgę. Jeśli nie będą skutkować reakcją właścicieli - wydawać nakazy rozbiórki na ich koszt. I konsekwentnie wyburzać po przekroczeniu nakazanych terminów. I wywłaszczać z działek za niezapłacone koszty rozbiórek. Zobaczą wtedy wszyscy, że są granice właścicielskiej nieodpowiedzialności i ile interesujących terenów budowlanych się zwolni a miasto oczyści.
M
Mariusz !!!
Do - Bydziok: Kup sobie słownik i naucz się chłopie ortografii.
B
Bydziok
Przyjezdnych nie wpuszczać ! Niech dworzec zwiedzajom a nie przyglondajom się kamienicą ! A Opera też się sypie i co ? Rozebrać ?
C
Czytelniczka
A co z kamienicom róg ul.Focha i ul.Warmińskiego przecież to szpetota nad szpetotami.Zaniedbana rudera stoi naprzeciw Opery jednej z wizytówek naszego miasta tam powinien być wydany nakaz bardzo dawno temu.Widok tej kamienicy budzi wstręt i oburzenie, a przed osobami przyjezdnymi wstyd
M
Mariusz !!!
A co z byłym biurowcem po dawnej ELTRZE? Jego sypiąca się elewacja szpeci całą okolicę. Czy decyzją nakazowo-administracyjną, nie można byłoby przymusić właścicieli tego obiektu do wykonania remontu elewacji? Co władze miasta planują zrobić w tej sprawie?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski