Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennikarz z Torunia zachęca do odwiedzenia jego miasta

Redakcja
Toruń niezmiennie kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem
Toruń niezmiennie kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem Jacek Smarz
Układ dworców w Toruniu sprawia, że niemal tuż po opuszczeniu pociągu czekają nas nowoczesne i historyczne atrakcje. Jakie?

Toruń Wschodni. Dalej korzystając z aglomeracyjnego biletu BiT City dojechać już się nie da. Ale też nie ma takiej potrzeby. To właśnie tuż obok tego dworca mieści się jedna z najnowszych atrakcji Torunia - powstałe w listopadzie 2013 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jego zadaniem jest przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny. Głównym rekwizytem w jego wnętrzu jest wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Są też wystawy - czasowe oraz stałe - w tym niezwykle popularna wśród dzieci i młodzieży ekspozycja prezentująca model rzeki od źródeł po ujście. Nauka łączy się tu z zabawą.

- W ciągu tygodnia przyjeżdżają do nas z Bydgoszczy autokarami wycieczki szkolne. Rodziny i pojedynczy odwiedzający samochodami w weekend. Liczba osób, które przyjeżdżając do nas pociągiem wysiadają na dworcu Toruń Wschodni jest jednak bliska zeru - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

- Wiele osób woli najpierw odwiedzić starówkę, a dopiero później - na deser - zawitać do naszej instytucji.

Warto wspomnieć, że w bliskim sąsiedztwie dworca Toruń Wschodni znajduje się także Copernicus, największe centrum handlowe w województwie.
Dworzec Toruń Miasto. Stąd już tylko kilka kroków na gotycką starówkę. Zanim jednak zanurzymy się w zabytkowe atrakcje, warto poświęcić kilka chwil i przyjrzeć się pobliskiemu mostowi kolejowemu z II połowie XIX wieku. Kiedyś zdobiły go 20-metrowe wieże wartownicze z komorami minowymi ukrytymi w filarach. Co ciekawe, pierwotnie poza torami most mieścił również jezdnię oraz przejście dla pieszych. W 1934 roku po oddaniu do użytku mostu drogowego, most kolejowy został zamknięty dla ruchu samochodowego i pieszego. Dwukrotnie był wysadzany. Pierwszy raz przez Polaków w 1939 roku, a drugi przez Niemców w 1945 roku.

Z mostu tylko krok na nadwiślański Bulwar Filadelfijski, gdzie powstawały zdjęcie do kultowej komedii „Rejs”, o czym przypominają wypisane na murach słynne cytaty z filmu. Po zmroku oba brzegi Wisły łączy strumień światła, który symbolizuje średniowieczną przeprawę. Widok nocnej panoramy, który można zaobserwować z drugiej strony zdobył kilka lat temu w plebiscycie „Rzeczpospolitej” tytuł jednego z 7 cudów Polski. To kilka najważniejszych kwestii, które warto znać podążając na starówkę. Można na nią dotrzeć również w ciągu 5 minut z dworca Toruń Główny korzystając z komunikacji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!