W Bydgoszczy trwają obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, który co roku przypada 21 marca. Data nie jest przypadkowa, bo w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Stąd wzięła się zresztą nazwa tego zespołu - Trisomia 21.
Symbolem zespołu Downa są właśnie kolorowe skarpetki „nie do pary” będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności
- Choć nasza fundacja oficjalnie działa od kwietnia 2022 roku, to w Bydgoszczy Dzień Kolorowej Skarpetki obchodzony jest od 10 lat - mówi Renata Stankiewicz, prezes Fundacji Trisomiaki. - Dekadę temu jako mama córki z zespołem Downa usłyszałam, że na świecie na znak solidarności z takimi osobami zakładane są kolorowe skarpetki nie do pary. Po raz pierwszy w 2013 r. we współpracy z dyrektorem Family Parku zorganizowałam taki Dzień Kolorowej Skarpetki w Bydgoszczy. I cieszę się, że to się przyjęło i trwa. Naszym śladem poszły potem inne polskie miasta.
Dziś podopiecznymi Fundacji Trisomiaki jest 50 osób z zespołem Downa. To nie tylko dzieci, ale też osoby dorosłe.
- Organizujemy dla nich, m.in., zajęcia z logorytmiki i sensoryki, ale też zajęcia sportowe w Złotym Smoku, naukę tańca w Dance Academy, zumbę piłkarską prowadzoną przez piłkarki KKP Sportis, warsztaty kulinarne, plastyczne oraz naukę gry na instrumentach - mówi Renata Stankiewicz. - Dla dorosłych są też zajęcia bilardowe. Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, taką jak zespół Downa także potrafią dobrze funkcjonować w społeczeństwie.
W środę (22 marca) podczas Dnia Kolorowej Skarpetki w bydgoskiej Fabryce Lloyda nie zabrakło występów artystycznych. Najpierw zaprezentował się 5-osobowy zespół muzyczny Bartka Wojciechowskiego, a potem zespoły taneczne Fundacji Trisomiaki i Fundacji Amadeo.
Znany podróżnik spotkał się Trisomiakami
Gościem specjalnym tego spotkania był znany dziennikarz, dokumentalista i podróżnik Przemysław Kossakowski.
- Nie mogło go zabraknąć na naszej uroczystości. To wyjątkowy podróżnik, który relacjonował podróże po świecie z grupą osób z zespołem Downa - mówi Renata Stankiewicz. - Z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki był też okolicznościowy tort. Uczestnicy spotkania skosztowali go właśnie w towarzystwie Przemka Kossakowskiego.
Po części otwartej odbyło się biletowane już spotkanie z Przemysławem Kossakowskim. Znany i lubiany „Kosa” opowiedział o wyzwaniach, jakie stanęły przed nim i uczestnikami projektu „Down The Road”.
Dodajmy, ze Światowy Dzień Zespołu Downa zainicjowany został w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości społecznej na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki
