Stary Fordon Program rewitalizacji został zaprezentowany mieszkańcom Fordonu podczas niedawnego spotkania w synagodze. Jego założenia są efektem dyskusji, prowadzonych w kilku grupach roboczych, złożonych z mieszkańców Starego Fordonu, fachowców z Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz ekspertów z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.
- Jest to niezwykle cenna inicjatywa, jakich mało nawet w skali ogólnopolskiej. Takie pomysły są promowane przez Unię Europejską. Jest wola poparta pracą mieszkańców, jest dialog z władzami i są pieniądze na realizację wniosków. Teraz nie ma już odwrotu od rewitalizacji tej części miasta - stwierdził Łukasz Niedźwiecki, podsumowując pierwszy etap projektu.
PRZECZYTAJ:Karty leżą na stole
Debaty w grupach roboczych zaowocowały konkretnym planem dla osiedla. - Nie jest to lista, którą można zrealizować w stu procentach, ale można z niej wybrać bardzo ciekawe projekty do realizacji. W zasadzie każda z propozycji ma realną szansę na nią. Mam nadzieję, że mieszkańcom Starego Fordonu wystarczy zapału - mówi Jarosław Kubiak, przewodniczący Rady Osiedla Stary Fordon.
Jest wola, poparta pracą mieszkańców, jest dialog z władzami miasta i są pieniądze na realizację wniosków. - Łukasz Niedźwiecki
Społeczny Program Rewitalizacji Starego Fordonu jest obszernym dokumentem, podzielonym na kilka części. Zawiera cele strategiczne i operacyjne. Widać w nich troskę o zapewnienie dobrych warunków życia i mieszkania w tym rejonie miasta.
Propozycje mieszkańców obejmują między innymi , szczegółowy plan odtworzeń kamienic frontowych, remonty budynków komunalnych oraz powołanie społecznych opiekunów zabytków. Społeczny Program Rewitalizacji Starego Fordonu jest dostępny w Cafe Rynek i Warsztacie przy ul. Bydgoskiej 22.
Uwagi i propozycje do zawartych w nim propozycji można zgłaszać osobiście albo mailem pod adresem: [email protected].
