https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziadek idzie na patrol

Wojciech Mąka
Najstarszy bydgoski strażnik miejski ma 64 lata. I wciąż patroluje miasto. Formacja się starzeje. I nikt nie myśli o wprowadzeniu dla niej innych przepisów emerytalnych.

Najstarszy bydgoski strażnik miejski ma 64 lata. I wciąż patroluje miasto. Formacja się starzeje. I nikt nie myśli o wprowadzeniu dla niej innych przepisów emerytalnych.

Najstarszy bydgoski strażnik miał już kłopoty związane ze swoim wiekiem. Ktoś uznał, że ledwo powłóczy nogami, zatelefonował do dyżurnego, sugerując, że strażnik jest pijany. Policjanci sprawdzili go alkotestem. 64-latek by trzeźwy.

Inny strażnik nie doczekał emerytury, bo w wieku 63 lat musiał iść na rentę z powodów zdrowotnych.

Bydgoska straż miejska robi się coraz starsza. W 1991 roku podczas pierwszego naboru przychodzili do niej emerytowani policjanci. Teraz średnia wieku tej grupy to 50 lat dla mężczyzn i 48 lat dla kobiet. Średnia wieku w całej straży to 42 lata - mężczyźni - i 37 - kobiety.

- Strażnicy muszą pracować tak jak inni, nie mają przywilejów - mówi Arkadiusz Bereszyński z bydgoskiej SM. Różnic między strażnikami a policjantami jest więcej. Wynikają np. z korzystniejszego dla policjantów opodatkowania wypłat.

<!** reklama>

Najgorsze jest jednak to, że strażnik nie przejdzie na emeryturę po 25 latach pracy. - Środowisko strażników skierowało do prezydenta Lecha Kaczyńskiego projekt nowych przepisów, które pozwalałyby przechodzić strażnikom na emerytury po 25 latach, ale nie zyskały one akceptacji ówczesnego szefa MSWiA - mówi Bereszyński. - Strażnicy też stykają się z przestępcami, chodzi o to, żeby stan zdrowia pozwalał na ich ujęcie.

Municypalni już są objęci zaostrzonymi badaniami lekarskimi. - Może dojść do sytuacji, w której 60-letni strażnik ich nie przejdzie i co wtedy? Zwolnić go 7 lat przed emeryturą? - pyta rzecznik SM.

Dlatego w SM starają się nie obarczać zadaniami ponad ich siły starszych funkcjonariuszy. Mogą siedzieć przy miejskim monitoringu, albo zostać dyżurnymi. Na wiele się to jednak nie zdaje, bo takich miejsc brakuje.

Źle się dzieje także w agencjach ochrony. W liście do redakcji czytamy: „Mam 28 lat, wykształcenie średnie, licencję 2 st. ochr. fiz., pozwolenie na broń obiektową, poświadczenie bezpieczeństwa. W grudniu zostałem zwolniony. Problem w Bydgoszczy i pewnie nie tylko u nas jest taki, że agencje ochrony wymagają od zdrowego młodego człowieka, żeby był on emerytem lub rencistą, lub studentem z 1., 2., a najlepiej 3. grupą inwalidzką lub przynajmniej posiadał orzeczenie o niepełnosprawności, co jest jakimś kuriozum, gdyż człowiek z grupą inwalidzką nie powinien dostać w ogóle licencji!”.

- Na takie rzeczy pozwala polskie prawo, ale niewątpliwie psuje ono rynek ochrony - uważa Krzysztof Lewków, szef studium szkolącego ochroniarzy.

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Dziadek idzie na patrol
l
logiczny
jeżeli strażnik potrafi patrolować ulicę w wieku 64 l, to po co przywileje, sprawę zatrudnienia , zainteresowania pracy wystarczy regulowac wysokością pensji i o co tu chodzi !!!, przecież pozostałe służby mundurowe powinny brać przyklad ze Straży Miejskiej (których funkcjonariusze innych służb odchodza już w wieku 35 lat), no widzicie ludziska jaka Straż Miejska jest ekonomiczna, taki strażnik będzie pobierał emeryture tylko przez 5 lat tj. do 72 roku życia(statystyka życia meszczyżny w Polsce), a pozostali funkcjonariusze przez 37 lat. Taki strażnik poprostu jest darmowy(tańszy niż w Biedronce) w porównaniu z funkcj. Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i td. tj prawie 400 tyś w służbie i o co tu chodzi, a............ napewno o Babcie z pietruszką
l
l.adams
O to p"oslom" chodzilo. Judzic ludzi przeciwko sobie (Ja nie mam przywileji to oni tez niech nie maja) .Oni przywileje maja i nikt sie nie burzy????? Ludzi ogarnijcie sie wreszcie i przestancie glosowac na tych nieudacznikow i zlodzieji z p....o i pi....s..u . Dajcie szanse jakiejs mniej znanej parii a nie non stop te same mor......y.
w
w
Te zakłady najzwyczajniej w świecie bezczelnie wykorzystują obowiązujące prawo i przepisy stworzone przez naszych wybitnych posłów,a że przy okazji cierpią na tym ludzie niepełnosprawni to tym się już nikt nie będzie przejmował.
l
logiczny
odpowiedż jest prosta:
- strażnik jest funkcjonariuszem publicznym w czasie pracy
- Straż Miejska podlega miastu, natomiast Policja nie
- utrzymanie strażnika jest dwukrotnie tańsze od policjanta, bo jest w ZUS-ie
i obojętnie co by się mówiło, rozważało Straże Miejskie czy to Policja Municypalna będą istnieć, co do likwidacji w Polsce istnieje prawie 600 straży, co roku rozwiązują średnio 10-12 jednostek( gdzie w większych miastach ponownie je powołują) i co roku tyleż powołują- ilość jest stała, jest to tylko w mediach czy prasie tzw. "bicie piany"- temat zastępczy aby ludzie mogli o czym gadać, i tym samym się nakręcać - fotoradary, babcie z pietruszką i lądowanie strażników ma Marsie !!! (co do poruszania logicznego tematu należy poczytać ustawy, a nie babcie z pietruszką)
Z
Zdumiony
Służba, która miała służyć obywatelom i działać na rzecz praworządności zmieniła się na poborcę szukającego ,,łatwego grosza'' dla miejskiej kasy doszła do wniosku, że jej stan zdrowia może być przeszkodą w doczekaniu do szczęśliwej emerytury. Powinni , idąc własnym tokiem myślenia, postarać się o status zakładu pracy chronionej w którym stan zdrowia nie będzie problemem w kontynuacji ,,misji " a odzwierciedleniem nie tylko stanu ciała lecz i umysłu. Niech żyje straż miejska - na własny koszt. Nikt nie lubi być oszukiwanym
c
czytelnik
wydaje mi się że to lekka przesada że strażnik ma problemy z chodzeniem chyba przechodzą badania lekarskie ?
l
lok
ROZWIAZAC w trybie pilnym bo dorabiali tam w wiekszosci emerytowani policjanci
k
kol.
a rudy wymyślił przedłużenie emerytur do 67 ? brawo capie TUSKU
C
Czarny
Zlikwidować to dziadostwo!!!!
b
budowlaniec
Oczywiście, strażnik na emeryturę w wieku 55 lat, murarz na budowie do osranej śmierci. Koniec z przywilejami!
A
Alek
Panie Niedo(rzeczniku): NIE KŁAM PAN !!! Proszę mi odpowiedzieć, ile strażników w starszym wieku trafiło na posadę Dyżurnego ? Ilu strażników w starszym wieku pracuje nadal na ulicy ?
z
zwykły Kowalski
Puknijcie się w te głowy,kto za to płaci??? No kto??? Podatnik!!!!!!! A to juz chyba troche za wiele tych opłąt!!! To jakies kpiny!!! Ojjjj ludzie w końcu wyjdą na ulice a wtedy bedzie za puźno,ojjjj.
g
glina
Dlaczego 20 lat temu wszyscy chcieli pracowac w straży?
Bo pensje SM były dwa razy wieksze od policyjnych!
a teraz co ... narzekamy!
A
August.
To skandal aby osoba z II grupa niepełnosprawności była ochroniarzem, te osoby same potrzebują ochrony !!! A tak jest w naszym kraju a miało być jak w raju!!!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski