Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dylemat młodych Polaków: własne mieszkanie czy lokum z instytucjonalnego najmu

Zbigniew Biskupski AIP
Dariusz Gdesz / Polska Press
Ceny mieszkań, zarówno nowych jak i na rynku wtórnym, osiągają górny pułap. Ale jeśli nawet teraz trend się odwróci i zaczną tanieć, to i tak własne lokum jest poza zasięgiem większości Polaków. To jedna z przyczyn coraz większego popytu na najem mieszkań.

Ceny mieszkań, zarówno nowych jak i na rynku wtórnym, osiągają górny pułap. Ale jeśli nawet teraz trend się odwróci i zaczną tanieć, to i tak własne lokum jest poza zasięgiem większości Polaków. To jedna z przyczyn coraz większego popytu na najem mieszkań.

Tych przyczyn jest więcej, ale brak pieniędzy na zakup własnego lokum odgrywa kluczową rolę. Ponadto coraz trudniej jest o kredyt hipoteczny, przede wszystkim ze względu na rosnącą restrykcyjność wymogów formalnych. Także wsparcie państwa z dofinansowania zakupu mieszkań przesunęło się na budownictwo pod wynajem. Można też zaobserwować już pewne zmiany w świadomości Polaków, zwłaszcza młodych.

Inwestorzy w Polsce stawiają na dynamiczny wzrost popytu na wynajem mieszkań i chętnie finansują takie przedsięwzięcia.

Nowe pokolenie konsumentów nie wykazuje tak dużego przywiązania do własności jak ich rodzice. Bardziej interesuje ich mobilność, chcą się przemieszczać bez potrzeby posiadania nieruchomości na własność. Są to osoby, które często zmieniają miejsce pracy, bądź przyjeżdżają na kontrakty do innego miasta lub przenoszą się do większej miejscowości – wyjaśnia Rafał Malik, dyrektor w Funduszu Mieszkań na Wynajem. Choć statystyki pokazują, że Polacy dalej chętniej kupują mieszkania, niż je wynajmują, to w ostatnim czasie można zauważyć ożywione zainteresowanie najmem. Patrząc z perspektywy mijającego dziesięciolecia rynek najmu komercyjnego w Polsce wzrósł prawie trzykrotnie – do 5 proc. Dla porównania w Szwajcarii ta liczba wynosi niemal 50 proc, a w Niemczech 40 proc.

Zła opinia o najmie

Obecnie zdecydowana większość mieszkań na wynajem skupiona jest w rękach prywatnych, co nie zawsze zabezpiecza interesy wynajmujących. Ponadto jakość oferty jest bardzo zróżnicowana i rozdrobniona, co wpływa często na negatywne postrzeganie rynku przez najemców. Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez firmę Morizon aż 92 proc. osób poszukuje mieszkania poprzez serwisy ogłoszeniowe i popularne grupy facebookowe. Ośmiu na dziesięciu ankietowanych narzeka na niejasne informacje dotyczące opłat. W publikowanych ogłoszeniach często kwota podawana w nagłówku jest tylko opłatą za wynajem i trzeba do niej doliczyć dodatkowe koszty tj. czynsz, opłaty licznikowe. Dla wynajmujących drażliwą kwestią jest także cena. 51 proc. ankietowanych podkreśla nieproporcjonalność ceny do warunków.

Lepszy klimat dla najmu

Rosnące zainteresowanie najmem, a z drugiej strony poszukiwanie przez inwestorów atrakcyjnych form zarabiania na kapitale w warunkach niskich stóp procentowych sprawiło, że tzw. najem instytucjonalny staje się coraz poważniejszą alternatywą dla własnego lokum. Tym bardziej, że potrafi on zniwelować wszystkie grzechy wynajmujących mieszkania okazjonalnie.
– Na podstawie obserwacji wyszliśmy z założenia, że ludzie chcą wejść do nowego i świeżego mieszkania. Ważne, żeby lokal był wyposażony w niezbędne sprzęty codziennego użytku. Zgodnie stwierdziliśmy, że to muszą być mieszkania w nowoczesnym budownictwie z dostępem do mediów i usług. To nam się sprawdza – opowiada Rafał Malik. I prognozuje: - Mimo że Polska dopiero rozwija sektor najmu instytucjonalnego, już dziś możemy dostrzec w nim duży potencjał. Przede wszystkim Polacy są coraz bardziej mobilni na rynku pracy. Według danych GUS, w 2017 roku odnotowano ponad 400 tys. migracji wewnętrznych. Na rozwój rynku najmu wpływ ma także wzrost liczby pracowników z zagranicy napływających do największych miast Polski. Przez to ważnym odbiorcą najmu są korporacje wynajmujące długoterminowo całe portfele mieszkań dla swoich pracowników jako alternatywę dla pobytów hotelowych.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dylemat młodych Polaków: własne mieszkanie czy lokum z instytucjonalnego najmu - Strefa Biznesu