Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwoje prorektorów z Collegium Medicum w najwyższych władzach UMK

Redakcja
Dariusz Bloch
Niespodzianek nie było. Kolegium elektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wybrało wszystkich kandydatów na prorektorów, zaproponowanych przed rektor elekta, prof. Andrzeja Tretyna.

Po raz pierwszy w gronie prorektorów znalazło się dwoje przedstawicieli Collegium Medicum: prof. Jacek Kubica, dziekan wydziału lekarskiego (prorektor ds. nauki) oraz prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska z wydziału farmaceutycznego (prorektor ds. Collegium Medicum).

Poparcie czy tarcie?

Prof. Jacek Kubica, który jest sprzymierzeńcem prof. Andrzeja Tretyna w staraniach o zachowanie integralności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i przeciwstawia się dążeniom do utworzenia uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy, wyraźnie podkreślał w swoim wystąpieniu, że trzeba dążyć do zacieśniania toruńsko-bydgoskiej więzi.

Mniej ostentacyjnie na ten temat wypowiadała się prof. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, co sprowokowało pytanie ze strony prof. Zbigniewa Naworskiego z wydziału prawa i administracji. - Chciałbym poznać pani konkretne stanowisko w tej sprawie - dopytywał.

- Collegium Medicum może mieć stabilną pozycję jedynie w strukturach UMK. Trzeba iść razem pod rękę z silnymi w ramach przyznanej przez rektora autonomii - stwierdziła nowa prorektor ds. CM.

Od długów do nadwyżki

Nazwiska osób, z którymi chciałby współpracować, prof. Tretyn zdradził już podczas niedawnych wyborów na rektora. Ponownie do grona współpracowników zaprosił prof. Danutę Dziawgo (prorektora ds. ekonomicznych i rozwoju), prof. Andrzeja Sokalę (prorektora ds. studenckich i polityki kadrowej) oraz prof. Beatę Przyborowską (prorektora ds. kształcenia).

- Kiedy w 2012 roku obejmowałam nadzór nad finansami uniwersytetu, uczelnia miała ogromny dług, a ciągły brak gotówki stawiał pod znakiem zapytania wypłaty wynagrodzeń - wspominała prof. Danuta Dziawgo. - Po wprowadzeniu mechanizmów nowego zarządzania udało nam się wygenerować nadwyżkę budżetową i podnieść wysokość wynagrodzeń. Wspólnie wypracowaliśmy materialne podstawy do rozwoju uczelni.

Do grona najwyższych władz UMK powołano również prof. Wojciecha Wysotę, dziekana geografów, który objął nowe stanowisko prorektora ds. współpracy z zagranicą. Ostatnim wyborczym akcentem będzie wybór prodziekanów - poznamy ich do 31 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!