Dwie młode mieszkanki naszego regionu miały zacząć pracę w firmie sprzątającej. Kontakt z właścicielem odbywał się głównie za pośrednictwem sms-ów i messengera. Przyszły szef zapytał dziewczyn, co ubiorą do pracy. Zamierzały założyć zwykłe koszulki oraz legginsy. On jednak chciał, żeby było im widać bieliznę. Okazało się, że poprzednia pracownica właśnie tak nosiła. Jeżeli one także będą się ponętnie ubierały, to szef przewiduje dodatkowe wynagrodzenie. Dziewczyny zrezygnowały z zatrudnienia u mężczyzny. W internecie teraz trudno znaleźć post z opisem tej sytuacji. Możliwe, że został usunięty.
Starania o pracę z podtekstem erotycznym się zdarzają. Internautka na kujawsko-pomorskim forum o zatrudnieniu wspominała swoją pierwszą niedoszłą pracę. - Ubiegałam się o posadę asystentki. Zostałam zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną do biura, w którym miałabym pracować. Z tym, że dzień roboczy trwał w godzinach od 8.00 do 16.00, natomiast ja miałam pojawić się na 16.30. Oprócz mojego potencjalnego szefa i mnie, nie było nikogo innego. Krzesło przy biurku, naprzeciw fotela szefa, było pewnie przeznaczone dla kandydatki, starającej się o stanowisko. Usiadłam jednak w fotelu naprzeciw jego biurka, w bezpiecznej odległości. Rozmawialiśmy o moich przyszłych obowiązkach, gdy nagle wstał i zaczął spacerować po gabinecie. Kilka razy okrążył mój fotel, aż dotknął mojego ramienia. Sądziłam, że to szturchnięcie przez przypadek. Po chwili sytuacja się powtórzyła. Wstałam i wyszłam. Z pseudoprzełożonym z niegrzecznymi myślami nie chciałam mieć nic wspólnego.
Skarga na szefa
Niektórzy obecni i niedoszli pracownicy zgłaszają incydenty do służb, czasami na policję, rzadziej do inspekcji pracy. - Na przełomie lat 2022-2024 do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy nie wpływały skargi o wskazanej tematyce - informuje Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy. - W roku 2022 odnotowano jedną skargę, z której wynika, że pracodawca, właściciel sklepu, proponował zatrudnionym większą stawkę wynagrodzenia w zamian za usługi seksualne oraz wymagał, aby nosiły bluzki z odsłoniętym dekoltem i krótkie spodenki.
Ekspert dalej tłumaczy: - Molestowanie seksualne stanowi naruszenie godności, a także innych dóbr osobistych, np. wolności seksualnej, nietykalności osobistej. W tym zakresie ofiara może dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia za krzywdę moralną przed sądem cywilnym. Może też żądać zaniechania bezprawnych działań, usunięcia ich skutków, a także formalnych przeprosin. Niektóre czyny, składające się na molestowanie seksualne, mogą stanowić przestępstwo na gruncie kodeksu karnego, np. groźbę karalną, uporczywe nękanie, gwałt lub doprowadzenie do poddania się innej czynności seksualnej, seksualne wykorzystanie stosunku zależności, zniewagę, naruszenie nietykalności cielesnej czy uporczywe naruszanie praw pracowniczych. W tej sytuacji sprawę należy zgłosić na policję lub do prokuratury (w formie wniosku o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa).
Przekroczenie granic
Inspektor kończy: - Każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (na zachowanie to mogą się składać fizyczny, werbalny lub pozawerbalny element, np. molestowanie seksualne) stanowi dyskryminację, czyli naruszenie równego traktowania w zakresie nawiązania stosunku pracy. Swoich roszczeń w tym zakresie można zatem dochodzić przed sądem pracy.
