Legenda króla Artura wciąż jest żywa. Inspiruje wielu badaczy, także z kręgu nauki akademickiej. Nowe odkrycia archeologiczne wskazują na realność postaci Artura i usytuowanie mitycznego okrągłego stołu.
<!** Image 2 align=none alt="Image 181059" sub="Okrągłym stołem króla Artura ma być amfiteatr z czasów rzymskich, odkryty w Chester latem 2010 roku. ">Sceptycy zwykle stwierdzają, że dowody na realne istnienie króla Artura są nikłe. A co za tym idzie, nie ma co pytać o Camelot i okrągły stół. Przykładowo, zespół francuskich historyków, po przeanalizowaniu wielu tekstów źródłowych ogłosił, że król Artur nie istniał i został wymyślony przez Anglików z powodów politycznych. Zdaniem tego zespołu, Artur, szlachetny angielski rycerz, który zjednoczył ludy zamieszkujące Wielką Brytanię, to tylko założycielski mit narodowy, przejaw nacjonalizmu.
To nie był mebel
Czy rzeczywiście tak sprawy się mają? Trzeba przyznać, że choć fabuła legendy rozgrywa się na terenie Anglii, to jednak przekaz w niej zawarty jest uniwersalny. Tak uniwersalny, że legendy o królu Arturze i jego rycerzach opowiadano w całej średniowiecznej Europie. Wielu badaczy stwierdza - wbrew opinii Francuzów - że legenda arturiańska jest mitem założycielskim chrześcijańskiej Europy i dlatego wciąż wzbudza zainteresowanie.
Wielu naukowców tropi ślady Artura i nie waha się zadawać takie pytanie, jak to, gdzie mieścił się Camelot, mityczna siedziba wielkiego króla i gdzie znajdował się okrągły stół, przy którym zbierali się rycerze bez skazy. Okazuje się, że całkiem wiarygodnych odpowiedzi na te pytania jest wiele.
<!** reklama>Można powiedzieć, że ilu badaczy, tyle ustaleń na temat króla Artura. Zdaniem brytyjskiego historyka Chrisa Gidlowa, siedziba Artura, legendarny Camelot mieścił się w dzisiejszym mieście Chester. Na tę lokalizację wskazują archeologiczne odkrycia, dokonane w tej brytyjskiej miejscowości w połowie 2010 roku. Uczeni natrafili tam na rzymski amfiteatr, ogromną konstrukcję z kamienia i drewna. Dr Gidlow zakłada, że to właśnie amfiteatr, stanowiący centralny punkt Camelotu-Chester, był mitycznym okrągłym stołem, przy którym zasiadał król Artur ze swymi rycerzami.
Po opuszczeniu Brytanii przez Rzymian, amfiteatr miał służyć do zebrań lokalnych notabli. Mogło tam zebrać się i tysiąc osób. Jak zakłada Gidlow, regionalna szlachta, czyli rycerze, zasiadała w pierwszym rzędzie, a niżej usytuowani w hierarchii społecznej zajmowali kolejne rzędy ław.
- Z pierwszych ustaleń na temat odkrycia w Chester wynika, że okrągły stół nie musiał być stołem, jako takim, tylko miejscem zebrań - wyjaśnia dr Gidlow. - Najdawniejsze informacje na temat Artura pochodzą z VI stulecia, z zapisków mnicha imieniem Gildas. Są tam również wzmianki o tzw. Mieście Legionów i sanktuarium, znajdującym się w jego obrębie. Nie ulega wątpliwości, że Miasto Legionów, to Chester, a amfiteatr był miejscem zebrań dworu Artura, jego legendarnym okrągłym stołem.
<!** Image 3 align=none alt="Image 181059" sub="Archeolodzy uważają też, że okrągłym stołem może być tajemnicze wzniesienie, usypane przed VI w.n.e. w Stirling">Inną lokalizację Okrągłego Stołu zaproponowali szkoccy badacze. Ten okrągły stół również nie jest meblem.
Jak 26 sierpnia podała brytyjska gazeta „Telegraph”, zespół archeologów z Glasgow University, we współpracy z Stirling Local History Society (SLHS), przeprowadził badania geometrycznej struktury ziemnej zwanej King’s Knot. Ten obiekt usytuowany jest pod Stirling Castle w Szkocji i od stuleci krążą o nim rozmaite legendy.
Archeolodzy ustalili, że King’s Knot istniał już w VI w. n.e. i pełnił ważną rolę dla miejscowej ludności. Było to jakieś sanktuarium. Powiązano je więc z legendą o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu.
- Archeolodzy przebadali wnętrze King’s Knot za pomocą urządzeń od teledetekcji geofizycznej - wyjaśnia historyk John Harrison, który zainicjował to przedsięwzicie. - Wyniki badań dowodzą, że obecny kopiec powstał na miejscu starszego, co rzuca nowe światło na tradycyjne opowieści i wskazuje, że okrągły stół króla Artura mógł znajdować się w tej okolicy. Możemy przypuszczać, że właśnie na tym kopcu o geometrycznym kształcie król Artur zbierał swoich rycerzy.
Dowody się wykluczają
Trzeba przyznać, że okrągły stół króla Artura od stuleci łączono z King’s Knot. Już w 1375 r. szkocki poeta John Barbour zapisał, że okrągły stół mieścił się na południe od Stirling Castle. Później, w roku 1478, William z Worcester odnotował, że „Okrągły stół króla Artura przechowywano w Stirling Castle”. Także sir David Lindsay, szkocki pisarz, zapisał w 1529 roku, że Stirling Castle słynie z pięknej kaplicy i okrągłego stołu.
Legenda doczekała się więc dwóch nowych dowodów realności króla i jego rycerzy. Problem w tym, że dowody te się wykluczają. Bo albo okrągły stół mieścił się w angielski Chester, albo w szkockim Stirling.
Król walczący z Sasami
- Ok. 470 r. władcą zjednoczonych klanów Brytanii został Uther Pendragon. Po jego śmierci tron objął jego syn Artur, który z powodzeniem walczył z najeżdżającymi Brytanię germańskimi Sasami i ok. 516 r. rozgromił ich w bitwie pod Badon Hill.
- Wg źródeł historycznych, król Artur Pendragon poległ w bitwie pod Camlann. Był to koniec władzy ludów celtyckich w Brytanii i początek dominacji Sasów.