Reforma oświaty wprowadza konieczność dokonania zmian również w fordońskiej strukturze szkół.
Projekt ratusza
Gimnazjum nr 5 przy ulicy Berlinga ma zostać przekształcone w nową Szkołę Podstawową nr 70, a Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 54 – również w nową - SP nr 71 Mistrzostwa Sportowego. Od 1 września, SP nr 9 przeniesie się do nowego obiektu przy Bora Komorowskiego 2. Duże zmiany czekają prawdopodobnie Zespół Szkół nr 35. Gimnazjum nr 3 wygaśnie, natomiast XIII LO ma przenieść się z ul. Gawędy 5 na Kromera 11 (obecnie Zespół Szkół nr 28) lub Żeglarską do budynku po SP 28. Ta zmiana miałaby nastąpić od 1 września 2019 r.
Sytuacja związana z ZS nr 35 jest szczególnie trudna. Szkoła na Bajce jest niewielka, jednak ponad połowa ze 160 uczniów gimnazjum to dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Z kolei w XIII Liceum działają m.in. dwie klasy terapeutyczne, których uczniowie - z różnych powodów - nie mogą uczęszczać do innych szkół.
- Praktycznie zaraz po rozpoczęciu naboru mamy komplet dzieci - mówi Małgorzata Kryś, dyrektorki placówki przy Gawędy. - W tych klasach dzieci nie czują się inne, gorsze, są dla siebie pomocą. Mamy świadomość, że te oddziały terapeutyczne - czy tego chcemy czy nie - będą potrzebne również w przyszłości. Przeniesienie szkoły na Jachcice spowodowałoby dodatkowe trudności dla wielu rodziców naszych podopiecznych. Pracujemy jednak jak zawsze i zrobimy wszystko, by nasi wychowankowie nie odczuli zmian.
Problem przy Gawędy
- To kameralna szkoła, uwielbiana przez dzieci i rodziców - komentuje plany Urzędu Miasta Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon. - Bezpieczna lokalizacja, świetny zespół nauczycielski, kawał historii Fordonu. Mamy nadzieję, że konsultacje, których jak dotąd zabrakło, a na które czekamy z niecierpliwością, pozwolą nam przedstawić dobre argumenty za jej zachowaniem w jak najlepszej dla wszystkich lokalizacji.
Kontrowersje dotyczą też propozycji nowego przeznaczenia budynku przy ul. Gawędy 5. Planowane jest tam bowiem utworzenie Centrum Kultury w Fordonie (filii MCK) oraz samorządowej szkoły muzycznej I stopnia (funkcjonującej w godzinach popołudniowych). „Byłoby to odpowiedzią na liczne głosy mieszkańców o potrzebie funkcjonowania w tej części miasta ośrodka kulturotwórczego” - tłumaczą w ratuszu.
Autorzy tej koncepcji podkreślają, że zarówno centrum kultury, jak i szkoła muzyczna sprawią, że dzieci będą mogły korzystać z potrzebnych im, a dotąd niedostępnych placówek bez konieczności podróżowania do centrum miasta.
Były dyrektor apeluje
- Fatalne, nieprzemyślane plany Urzędu Miasta Bydgoszczy dotyczące rozmieszczenia sieci szkół w dzielnicy Fordon zniszczą strukturę kulturotwórczą dla mieszkańców osiedla Bajka. Najlepiej położony szkolny budynek w Fordonie, z najbardziej bezpiecznym dojściem dzieci do budynku szkolnego na osiedlu Bajka ma pozostać stodołą, a nie szkołą - pisze w emocjonalnym „Liście otwartym do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego” Andrzej Bogucki, były wieloletni dyrektor placówki przy Gawędy.
- (...) Oznacza to likwidację działalności oświatowej w budynku na osiedlu Bajka. To głupota totalna. Budynek szkolny otoczony wieloma blokami i budynkami mieszkalnymi, gdzie dzieci mają do szkoły jedynie kilkadziesiąt metrów, nadaje się jak żaden inny w Bydgoszczy na szkołę podstawową. Tym bardziej, że od 1986 roku istniała w tym budynku szkoła podstawowa, potem samodzielne gimnazjum i przez ostatnie lata zespół szkół. Szkoły mieszczące się w tym budynku zawsze pełniły funkcję kulturotwórczą dla mieszkańców Fordonu. Zainwestowano setki tysięcy złotych na remonty i wyposażenie, doskonalenie kadry. Likwidacja szkoły w tym budynku to marnotrawstwo publicznych pieniędzy, tym bardziej, że korzystano z funduszy unijnych.
Z banerami w podobnym tonie pojawili się na wczorajszej sesji Rady Miasta rodzice i dziadkowie uczniów z Bajki
- oni również domagają się ponownego utworzenia na tym osiedlu szkoły podstawowej.
Nic - podobno - nie jest jeszcze przesądzone. Ratusz zachęca do kierowania
uwag pod adres mailowy: [email protected].