https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie kłódek zakochanych. Bydgoszcz ogłasza konkurs!

Kłódki na moście Kiepury to już przeszłość. Miasto ogłosiło konkurs na instalację, która je wyeksponuje.
Kłódki na moście Kiepury to już przeszłość. Miasto ogłosiło konkurs na instalację, która je wyeksponuje. Filip Kowalkowski/archiwum
Od piątku (4 stycznia) do 8 lutego bydgoski ratusz czeka na pomysły bydgoszczan. Temat? Instalacja artystyczna, na której znajdzie się miejsce dla kłódek zakochanych. Tych zdjętych z mostu Kiepury i nowych.

We wrześniu ubiegłego roku bydgoscy drogowcy usuwali z mostu Jana Kiepury w Bydgoszczy kłódki, które jako symbol miłości wieszali na nim przez lata zakochani. Balustrady, na których wisiały kłódki były już mocno zniszczone, a most poważnie obciążony, co zagrażało bezpieczeństwu.

Prezydent Rafał Bruski obiecał wtedy, że dla miłosnych kłódek znajdzie inne miejsce. W piątek, 4 stycznia oficjalnie ogłosi konkurs na nową instalację artystyczną, która stanie się miejscem ekspozycji zarówno starych kłódek, które w tej chwili są magazynowane przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, jak i nowych, które z pewnością będą się pojawiać.

- Na zlecenie prezydenta Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta zarekomendowała lokalizacje tego typu instalacji - mówi Maciej Bakalarczyk, członek rady i menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. - Są to trzy miejsca - wszystkie związane z wodą: bulwary przy Starym Porcie, skwer koło mostu Bernardyńskiego oraz okolice Pałacyku Lloyda.

Konkurs, który zostanie ogłoszony na stronie internetowej ratusza, jest otwarty, skierowany do każdego. - Liczymy na kreatywność mieszkańców miasta, studentów, uczniów szkół plastycznych itd. - dodaje Bakalarczyk.

Swoje pomysły można zgłaszać do 8 lutego. Potem, w okolicy walentynek, wszystkie zostaną poddane głosowaniu bydgoszczan. - No, prawie wszystkie - mówi Łukasz Krupa, dyrektor biura promocji miasta i współpracy z zagranicą. - Wykluczymy z głosowania te propozycje, które znacznie będą odbiegać od założeń konkursu.

Wiadukt wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, wiadukty Warszawskie, most Bernardyński, most Esperanto... Codziennie jeździmy i chodzimy w tych miejscach. Zapraszamy Was w podróż kilkadziesiąt lat wstecz - zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak budowano/lub remontowano bydgoskie mosty i wiadukty. Publikujemy też  archiwalne fotografie przedstawiające dobrze znane bydgoskie konstrukcje. W niektórych miejscach sporo się od tego czasu zmieniło, w innych czas jakby się zatrzymał...

Mosty i wiadukty w Bydgoszczy. Tak je budowano. Zobacz archi...

Co później? - Pięć pomysłów, które zdobędą najwięcej głosów mieszkańców, oceni komisja konkursowa, w której zasiądą: Marek Iwiński - plastyk miejski, Maciej Bakalarczyk, prof. Dariusz Markowski - przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta, Mirosław Jagodziński - dyrektor wydziału inwestycji, Katarzyna Zwierzchowska - przewodnicząca komisji promocji miasta i ja - odpowiada Łukasz Krupa. - Przy wyborze zwycięskiej propozycji będziemy się kierowali pięcioma kryteriami.

Są to kreatywność, walory wizualne, spójność, dopasowanie do miejsca, w którym powstanie instalacja oraz trwałość materiałów, z jakich zostanie wykonana. Autor pracy, która wygra konkurs, dostanie 5 tysięcy złotych. Pozostałe cztery najlepsze pomysły również zostaną nagrodzone, ale już rzeczowo.

Ile będzie kosztowała instalacja na razie trudno oszacować. - Nie chcemy podawać żadnych kwot, żeby nie ograniczać wyobraźni uczestników - mówi Krupa. - Wyniki konkursu podamy najpóźniej do 15 marca. Wtedy, w zależności od zaawansowania projektu, będziemy planowali jego wykonanie. Myślę, że instalacja pojawi się w Bydgoszczy do lata.

Urzędnicy zdają sobie sprawę, że kłódki na moście Kiepury i tak będą się pojawiać. - Liczymy jednak, że instalacja będzie tak interesująca, że to właśnie tam wszyscy będą chcieli je przypinać - mówią.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lee
pomysł mam taki ,żeby wzmocnić most a nie kombinować jak koń pod górę ( tym bardziej ,że kłódki z mostu nigdy nie zgina - bo takie są zwyczaje na całym świecie , że wiesza się je na mostach, a klucze wrzuca do wody)
a
aksd
ale przeceiz ludzie i tak beda wieszac klodki, ktore nie tylko szpeca mosty ale tez prowadza do ich niszczenia...zabronic sie nie da, balustrad mostow sie nie przerobi...
nie istotne jaki projekt - tylko czemu z budzetu musimy za to placic? nie ma innych - bardziej potrzebnych rzeczy w miescie??! czy to drogi rowerowe, czy renowacja parkow, ulic chodnikow itd itp...duuuuzo innych BARDZIEJ potrzebnych rzeczy niz gie na klodki

a kto powiesi klodke powienien sie liczyc z jej usunieciem (np. raz czy dwa na miesiac pan ze szlifierka bedzie obchodzil mosty i odcinal) ale tez z kosztami za to...
A
Arek
Gdzie można składać owe projekty ?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski