https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki pora już zacząć

Szymon Cieślak
Na uroczystości dożynkowej z prawdziwego zdarzenia nie może zabraknąć chleba i wieńca, które symbolizują efekty rolniczej pracy.

Na uroczystości dożynkowej z prawdziwego zdarzenia nie może zabraknąć chleba i wieńca, które symbolizują efekty rolniczej pracy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 129020" sub="W czasie dożynek w Jaroszewie tradycyjnie podzielono się chlebem, a potem przyszedł czas na zabawę. / Fot. Szymon Cieślak">Sierpień to miesiąc, w którym rolnicy kończą żniwa. Choć czekają ich jeszcze prace związane z przygotowaniem ziemi do jesieni i zimy, a także wrześniowe zbieranie plonów, podkreślają zgodnie, że teraz nadszedł czas, aby zakończyć bardzo ważny etap prac rolnych.

W minioną sobotę powody do radości mieli mieszkańcy sołectwa Jaroszewo. Na rozpoczętej w południe mszy dożynkowej nie zabrakło chleba, uwitego z kłosów zbożowych wieńca i owoców. Rolnicy przypominali, jak trudno było im w tym roku dotrwać do zbiorów. Najpierw susza, potem silne opady deszczu, a czasem nawet gradu sprawiły, że niewielu było pewnych pomyślnego zakończenia żniw.

<!** reklama>- W tych trudnych czasach, kiedy co chwila słyszymy, że ktoś stracił zbiory ze względu na deszcze i wichury, dziękujemy za to, że mogliśmy w tym roku zebrać plony - mówił na początku uroczystości Andrzej Swędrowski, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jaroszewo koło Żnina.

<!** Image 3 align=left alt="Image 129020" sub="Rywalizować w piciu mleka na czas mogli wszyscy">Dożynki odbywały się przy wiejskiej świetlicy, a osoby, które w nich uczestniczyły, mogły schronić się przed słońcem w dopiero co wybudowanym tak zwanym grzybku. Ci, którzy chcieli spełnić obowiązki duchowe, mogli wyspowiadać się w polowych warunkach w pobliżu wiaty przystankowej.

„Grzybek” został wybudowany niedawno. Trwają jeszcze prace wykończeniowe. Niebawem odbędzie się uroczystość jego poświęcenia.

- Obiekt powstał dzięki żnińskiemu Urzędowi Miejskiemu. Jego wartość to około 30 tysięcy złotych. Wszystkie prace zostały wykonane w ramach czynu społecznego. Każdy, kto mógł, pomagał - mówił Andrzej Swędrowski.

Do późnej nocy w Jaroszewie trwały liczne zabawy i konkursy. Mieszkańcy wsi pochwalili się także regionalnym kalendarzem, który można było zakupić podczas święta plonów.

Kolejne uroczystości dożynkowe będą odbywały się do września. Praktycznie w każdą niedzielę. Za tydzień na stadionie przy ulicy Gnieźnieńskiej świętować będą rolnicy z gminy Żnin. Ta uroczystość będzie zwieńczeniem rolniczego weekendu, podczas którego odbędą się po raz trzynasty Pałuckie Targi Rolne. W ostatnią niedzielę sierpnia za plony na plaży w podłabiszyńskim Smerzynie podziękują farmerzy z całego powiatu.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski