– Wtedy, kiedy skończy się ochrona polityczna Glapińskiego, dokładnie wtedy, kiedy PiS straci władzę, prezes Glapiński nie będzie kontynuował swojej misji niszczenia polskiej gospodarki i polskich rodzinnych budżetów – powiedział Tusk.
Odniósł się także do krytyki jego wcześniejszych zapowiedzi, w których przedstawiał, co zamierza zarobić z prezesem NBP.
– Podniosła się wrzawa, że to jest takie za mocne, za brutalne, jak można, przecież prezes Glapiński został wybrany, złożył przysięgę – mówił były premier.
Donald Tusk: Glapiński nie miał prawa kandydować
Szef PO powiedział, że w myśl ekspertyz, którymi dysponuje, wybór Glapińskiego nie powinien w ogóle mieć miejsca.
– Mam w ręku ekspertyzę dr. hab. Bogusława Ulijasza z konkluzją, którą podziela też na przykład prof. Stanisław Hoc, też mamy jego ekspertyzę, obie będą dostępne dla wszystkich państwa. Ta konkluzja jest jednoznaczna: uchwała Sejmu powołująca Adama Glapińskiego na prezesa NBP w takiej sytuacji powinna być uznana za obarczoną nieusuwalną wadą prawną – powiedział Tusk.
Jak dodał, „zdaniem wielu prawników, Glapiński nawet nie miał prawa kandydować.”
– Ale ja nie jestem od tego, żeby się przerzucać prawnymi ekspertyzami. Bardzo chciałbym zapewnić, że nie będziemy się wahać ani chwili, bo tu nie chodzi o karierę personalną Glapińskiego, ani o jakieś emocje, tylko tak naprawdę każdy dzień Glapińskiego, jako szefa NBP, oznacza kolejny dzień zgryzoty, niepewności i lęku w każdej polskiej rodzinie i firmie – uważa lider PO.
Kto przygotował ekspertyzy? Były oficer MO oraz były wiceminister
Portal tvp.info przyjrzał się temu, kto przygotował ekspertyzy w tej sprawie dla partii Donalda Tuska.
Prof. Hoc prowadzi swoją działalność akademicką na Uniwersytecie Opolskim, ma tytuł profesora nauk prawnych. Był też wieloletnim, stałym doradcą Sejmu RP, pomagał przy pracach legislacyjnych dotyczących ustaw o służbach specjalnych czy informacjach niejawnych.
Ma też jednak znacznie mniej chlubny epizod w swoim życiorysie. W czasach PRL był oficerem Milicji Obywatelskiej, trafił też na czteroletnie szkolenie habilitacyjne do szkoły KGB w Moskwie. Pracował także w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego w Legionowie oraz Wydziale II MSW.
Z kolei dr. hab. Bogusław Ulijasz związany jest z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, a habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Ma on też w swoim życiorysie działalność polityczną i rządową. Był radnym podkarpackiej gminy Czarna, kandydował także z ramienia PO do tamtejszego sejmiku (w 2014) oraz do parlamentu (2015).
W 2013 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, a dwa lata później awansował na stanowisko sekretarza stanu w tym resorcie.
NBP idzie do prokuratury
NBP składa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka - poinformował bank centralny. Zaznaczono, że "prokuratura zbada ich bezprawne wypowiedzi pod kątem ewentualnego wypełnienia znamion przestępstw określonych w kodeksie karnym, w tym gróźb".
"Jutro NBP składa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez D. Tuska i T. Siemoniaka. Prokuratura zbada ich bezprawne wypowiedzi pod kątem ew. wypełnienia znamion przestępstw określonych w kodeksie karnym, w tym gróźb" – podał w czwartek bank centralny również na Twitterze.
Źródła: PAP, tvp.info
lena
