https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd nas nogi poniosą

Małgorzata Cieślik-Florczyk
- Chodzenie jest dla mnie czynnością tak naturalną i konieczną, jak oddychanie - mówi Anna Kraszkiewicz, członkini Klubu Turystów Pieszych „Wędrownik” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

- Chodzenie jest dla mnie czynnością tak naturalną i konieczną, jak oddychanie - mówi Anna Kraszkiewicz, członkini Klubu Turystów Pieszych „Wędrownik” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

<!** Image 2 align=none alt="Image 152586" sub="„Piętaszki” - członkowie bydgoskiego klubu turystyki pieszej wyruszają na kolejny rajd / Fot. Tadeusz Pawłowski">- Oprócz potrzeby ruchu i aktywności, do wędrówek mobilizuje mnie chęć kontaktu z ludźmi - dodaje pani Anna. - Bardzo ważna jest także motywacja natury... estetycznej. Piesze wycieczki dają nieporównywalną z niczym innym możliwość kontaktu z przyrodą i historią. Jednak przede wszystkim chodzi o więź z ludźmi, których łączą podobne pasje. Są to ludzie aktywni, o szerokich zainteresowaniach i wiedzy, otwarci, chętnie nawiązujący kontakty koleżeńskie i przyjacielskie. Odkrywanie uroku najbliższych, nieraz zaskakująco pięknych okolic w takim towarzystwie to ogromna przyjemność!

<!** reklama>Na każdą kieszeń

Niewątpliwym atutem takiego spędzania wolnego czasu jest niewielki koszt udziału w wędrówce.

- Informacje o organizowanych przez nas wycieczkach znajdują się w lokalnej prasie i na stronach internetowych klubów zajmujących się taką działalnością - mówi Wojciech Jagła, prezes Klubu Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy. - Wiekszość tych imprez jest otwartych i każdy może w nich wziąć udział. Jedyne koszty, jakie może ponieść uczestnik takiej wyprawy, są związane z przejazdem do miejsca rozpoczęcia trasy i z powrotem, chyba że przewiduje się dodatkowe atrakcje (np. zwiedzanie muzeum, gdzie trzeba kupić bilet).

Rajd z nagrodami

Choć piesze wycieczki ogranizowane są przez cały rok, to jednak największe zainteresowanie budzą latem. Spacerom sprzyja wówczas nie tylko pogoda, ale także wakacje i urlopy.

Jedną ze szczególnych wycieczek pieszo-krajoznawczych, w jakiej każdy może uczestniczyć, są Rajdy Młodego Turysty.

- To impreza odbywająca się sześć razy w roku - cztery razy od marca do czerwca i dwa od września do października - mówi Tadeusz Frymark, wiceprezes ds. programowych Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy”. - Podczas takiego marszu uczestnicy pokonują ok. 8 km w Bydgoszczy i okolicach. W tym czasie przewodnik opowiada im o najciekawszych miejscach. Na zakończenie każdego takiego rajdu odbywa się konkurs krajoznawczy. Każdy dostaje test dotyczący wycieczki, a osoby, które rozwiążą go najlepiej, otrzymują nagrody. Na zakończenie organizacja, z której najwięcej osób uczestniczyło w danym roku w pieszych wędrówkach, dostaje puchar. W Rajdzie Młodego Turysty często biorą udział całe rodziny.

Na brak chętnych do spacerowania nie może narzekać także Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.

- Zajmujemy się organizacją imprez i wycieczek turystycznych dla dzieci i młodzieży oraz dla osób starszych, samotnych i rodzin, czego przykładem jest cykl „Wędrówki rodzinne z PTTK” - mówi Henryk Miłoszewski, prezes organizacji. - W ramach tego cyklu w każdą sobotę udajemy się w różne rejony naszego województwa.

Forty, pisarka, modrzewie

Niewątpliwą atrakcją Torunia i okolic jest przebiegający przez powiat toruński Międzynarodowy Szlak Turystyczny E11.

- Trasa tego szlaku wiedzie m.in. przez Toruń, Golub-Dobrzyń, Brodnicę, Radomno, Gniewkowo Są to tereny o wielkich walorach turystycznych, krajoznawczych i przyrodniczych - zapewnia Henryk Miłoszewski. - W naszym województwie można zobaczyć obiekty związane z fortyfikacjami, budowanymi już w średniowieczu, budownictwo obronne (np. mury z okresu krzyżackiego w Toruniu) i sakralne, twierdze z XIX i XX w., pałace, dwory, zamki, rezerwaty i pomniki przyrody oraz parki krajobrazowe. Według mnie jednym z bardziej wyjątkowych miejsc jest wieś Płonne w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Tu kilkakrotnie przebywała Maria Dąbrowska, jest tam piękny kościół pw. św. Jakuba a w nim obelisk związany z udziałem polskiego kapitana Jana Dziewanowskiego w bitwie pod Somosierrą, są dwór i park. Znajduje się tam także wspaniały pomnik przyrody, zwany Górą Modrzewiową, gdzie rośnie osiem modrzewi polskich liczących ponad 300 lat.

A z Płonnego już tylko krok do chopinowskiej Szafarni...

Na brak wyjątkowych miejsc nie mogą narzekać też mieszkańcy Bydgoszczy i okolic.

- Można wybrać się na wędrówkę Doliną Dolnej Wisły, by zobaczyć Uroczysko Prodnia, do rezerwatu Wielka Kępa Ostromecka, nad Zalew Koronowski - zachęca Józef Kruszczyński, organizator wycieczek Koła Turystycznego „Fordon”.

Atrakcje w bliskim sąsiedztwie mają także mieszkańcy Chełmna.

- Naszą sztandarową imprezą jest Ogólnopolski Wysokowykwalifikowany Rajd Pieszy, który co roku odbywa się w innym województwie. W przyszłym roku jego organizatorem będzie województwo kujawsko-pomorskie - cieszy się Zdzisław Gostomski, prezes Oddziału PTTK im. Ziemi Chełmińskiej. - Hasło przyszłorocznej imprezy brzmi „Bory Tucholskie - Ziemia Chełmińska 2011”. Przez kilkanaście dni, od 2 do 15 lipca, będziemy maszerować na czterech trasach: Bydgoszcz-Chełmno („Szlakiem Leona Wyczółkowskiego”), Tuchola-Chełmno (szlak „Borowiacka”), Chełmża-Chełmno (szlak „Po obu stronach Wisły”) i Grudziądz-Chełmno („Szlakiem ks. Władysława Łęgi). W czasie tej imprezy uczestnicy będą spać pod namiotami. Zapisy rozpoczniemy od września.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski