Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020 - nowe przepisy. Rodzice mogą z ZUS dostać spłatę pieniędzy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020. Rodzice mogą z ZUS dostać spłatę pieniędzy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020. Rodzice mogą z ZUS dostać spłatę pieniędzy. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020. Zapomnieliście złożyć wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Nic straconego! Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeśli się spóźnicie, pieniądze przepadną.

Zobacz wideo: Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy

Zadzwoniła do nas pani Agnieszka z pow. bydgoskiego.

- Mój syn ma pięć lat. Obecnie nie pracuję i korzystam z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W kwietniu również nie pracowałam, ale z zasiłku nie korzystałam, bo nie wiedziałam o takiej możliwości. Czytałam w "Pomorskiej", że rodzice dzieci mogą się ubiegać o spłatę zasiłku opiekuńczego. Ile jest na to czasu? Jakie dokumenty muszę złożyć do ZUS? - pyta Czytelniczka.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kiedy roszczenie się przedawnia

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, na wstępie zaznacza, że ważne jest czy Czytelniczka w kwietniu podlegała ubezpieczeniu chorobowemu np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę, umowę zlecenia.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad dzieckiem w wieku do lat 8 w przypadku m.in. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza - mówi Krystyna Michałek.

Jak dodaje, termin na złożenie wniosku o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za kwiecień br. już minął. Roszczenie o wypłatę zasiłku opiekuńczego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

- Chyba, że Czytelniczka pobierała w ciągłości dodatkowy zasiłek opiekuńczy np. od 1 maja do końca 31 lipca. Wówczas termin na złożenie wniosku za kwiecień jeszcze by nie upłynął, ponieważ 6 miesięcy liczymy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje, czyli w tym przypadku od 31 lipca - dodaje Krystyna Michałek.

Nie przegap

Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia. W przypadku, gdy niewypłacenie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu płatnika składek zobowiązanego do wypłaty zasiłku albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - jakie dokumenty złożyć

Do wypłaty zasiłku potrzebne oświadczenie rodzica o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Należy je złożyć u swojego płatnika składek (pracodawcy lub zleceniodawcy). Osoba prowadząca własną firmę takie oświadczenie składa w ZUS. Może to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Wzór oświadczenia jest na stronie www.zus.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2020 - nowe przepisy. Rodzice mogą z ZUS dostać spłatę pieniędzy - Gazeta Pomorska