https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze im zapłacą, ale gdzie indziej

Hanna Walenczykowska
Protesty pielęgniarek przyniosły efekty, ale wywalczone niewielkie podwyżki nie rozwiązują problemu emigracji
Protesty pielęgniarek przyniosły efekty, ale wywalczone niewielkie podwyżki nie rozwiązują problemu emigracji Dariusz Bloch
Kraje europejskie, w tym Irlandia, Szwajcaria, Niemcy potrzebują tysięcy pielęgniarek. Oferują im pracę od ręki i kilka razy lepiej płatną niż w Polsce.

[break]
W Polsce coraz mniej osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w zawodzie pielęgniarki lub położnej. Większość absolwentów szkół wyższych nie rozpocznie pracy w kraju. Wyjeżdża i podejmuje ją w jednym z europejskich krajów - co kilka miesięcy temu, podczas fali protestów, sygnalizowały organizacje zrzeszające pielęgniarki i pielęgniarzy.

Praca na Wyspach

Okazuje się, że Irlandia staje się dla Polaków coraz bardziej naturalnym kierunkiem emigracji zarobkowej.

- Agencje rekrutacyjne i placówki medyczne konkurują ze sobą w poszukiwaniu polskich pracowników medycznych - twierdzi Adam Krawczyk, bydgoszczanin, przedstawiciel domu opieki, poszukujący 20 pielęgniarek z Polski. - Jakość kształcenia specjalistycznego w Polsce jest wysoka i widzimy, że zaczyna być coraz bardziej doceniana w Europie Zachodniej. Tym bardziej cieszę się, że pracując w tym sektorze w Irlandii mam doskonałą możliwość pomagania Polakom, chcącym poprawić swoje warunki pracy i życia.

Najniższe wynagrodzenie poszukiwanych pielęgniarek wynosi 41 tys. euro rocznie, czyli siedmiokrotnie więcej niż w Polsce.

- Pracuję w Irlandii od 8 lat i nie planuję powrotu do Polski - oświadcza Sylwia Górniak, która 8 lat temu rozpoczynała pracę w irlandzkim domu opieki Nazareth, a dziś cieszy się karierą w jednej z najlepszych w tym kraju prywatnych klinik. - Ale niektóre moje koleżanki odłożyły na mieszkania i po kilku latach wróciły do kraju. Mają teraz spokojną głowę.

- Na wieść o protestach pielęgniarek w Polsce, kontaktują się z nami zarówno agencje rekrutacyjne z pytaniami o personel z Polski jak i same pielęgniarki. W związku z tym, że mamy zaprzyjaźnionych lekarzy i placówki medyczne w Irlandii, jesteśmy partnerem, do którego można się zwrócić - zachęca Adam Krawczyk.

Na stronach internetowych portali specjalistycznych bardzo często pojawiają się ogłoszenia dotyczące pracy także w innych krajach.

Szwajcaria zatrudni

Najnowszą ofertę złożyli pracodawcy szwajcarscy, który po rozmowach kwalifikacyjnych zapewniają kandydatkom i kandydatom sponsorowany wyjazd do Szwajcarii, a potem płatne kursy językowe (od 600 do 800 CHF) oraz kursy zawodowe (od 2.200 do 4.850 CHF). Pracy dla pielęgniarek i pielęgniarzy nie brakuje także w Niemczech.

W Polsce bez zmian

Decyzja o przyznaniu pielęgniarkom dodatkowych pieniędzy jest tylko zwiastunem zmian.

- Wywalczone przez nas podwyżki nie zahamują wyjazdów - ocenia Halina Peplińska, przewodnicząca Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. - Czterysta złotych podwyżki zostało podwójnie ubruttowione. Pielęgniarki otrzymają faktycznie po 250 złotych. Poza tym, pracodawcy nie doliczają tej kwoty do płacy zasadniczej i wypłacają ją jako dodatek.

Halina Peplińska dodaje, że opracowano specjalne programy, dzięki którym łatwiej jest przekonać polskich pracowników do wyjazdu za granicę. - Młodym ludziom oferuje się od trzech do czterech razy wyższe wynagrodzenie - wyjaśnia Halina Peplińska. - Dostają też pomoc socjalną na wynajęcie mieszkania i podniesienie kwalifikacji. Niektórzy pracodawcy obejmują opieką również członków rodzin, na przykład gwarantując dzieciom studia. Wiele osób już nie wróci.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam Krawczyk
Niestety Polskie pielęgniarki są bardziej doceniane za granicą a Irlandia pod tym względem jest wspaniała. Moja żona rownież pracuje jako pielęgniarka na zielonej wyspie a domy opieki takie jak Nazareth House , stworzony przez siostry nazaretanki obejmuje opieka nie tylko rezydentów ale nasze wspaniałe pielęgniarki.
M
Medyk
Nikt nie trzyma na siłę w kraju , każdy ma prawo wyboru, gdzie chce żyć i mieszkać. Krzywdy nie mają, a jaka jakość pracy taka płaca. No cóż!
L
L.A.T.O.S - jestem za KOD
Pokażcie mało zarabiającą pielęgniarkę? Poza tym proszę nie porównywać się do lekarzy bo znam takie którym woda sodowa tak do głowy udeżyła że niedługo będą chciały aby do nich się zwracać TYTULARNIE. Dodatkowo na za chodzie macie więcej kasy? Ok to szybciutko się pakować ale nie przyjeżdżać po emeryturę do polski. Ponadto trzeba mieć świadomość że wasza rodzina zostaje tutaj a jeśli się rozdzielacie to rozwód i zdrady są kwestią czasu.
a
aseeert
niech zapłacą za swoje wykształcenie i spadają....oprócz płacy należy jeszcze porównać jakość i ilość wykonywanej pracy - tu płaca jest za duża za to co (nie)robią - każdy w swojej rodzinie miał kogoś w szpitalu i pewnie widział i odczuł jak one "ciężko" pracują.....
D
D.K.
ale po co wyjezdzac..nowy rzad tyle obiecal,nawet namawial Polakow do powrotu z emigracji...a zreszta za chwile juz zmieni sie prawo pobytu za granicami polski...ten wielki maly czlowiek usilnie walczy o to..
P
Pracownik Szpitala
To jeździe w długą! I proszę nie kłamać że mało zarabiacie - bo oczywiście o dodatkowych pensjach 13 itp każdy z was zapomina a to też się liczy.
Inni mają dużo mniej od was i co? Oni na ulice nie wyjdą ale z wami każdy ma się solidaryzować.

Jeśli w Polsce wam źle to jeźdźcie się przekonać jak się PRACUJE za granicą, czy rodzina w tym czasie wam się nie rozpadnie, jak przeżyjecie rozłąkę z rodziną, jak pomożecie starszym członkom waszej rodziny - przez telefon?

Powodzenia! Straszynie nas od wielu lat i to się robi nudne a zapominacie dodać że nie jedna z was zarabia niezłą kasę - ok 3-4tyś - i proszę nie porównywać się do lekarzy bo wam się chyba w głowach coś poprzewracało.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski