Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra rada na początek

Maria Warda
Osoby, które odwiedziły Żniński Dom Kultury, gdzie na młodych ludzi czekali doradcy zawodowi, dowiedzieli się, że ich los będzie zależał od właściwego wyboru kierunku nauki.

Osoby, które odwiedziły Żniński Dom Kultury, gdzie na młodych ludzi czekali doradcy zawodowi, dowiedzieli się, że ich los będzie zależał od właściwego wyboru kierunku nauki.<!** Image 2 align=none alt="Image 222298" sub="Fot. Maria Warda">

Jesienne Targi Edukacji Pracy w Żninie zostały zorganizowane z inicjatywy Moniki Majewskiej- Krzyżanowskiej, pośrednika Młodzieżowego Biura Pracy. Z oferty skorzystały prawie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne.

- Żacy mają okazję skorzystania z porady Marcina Błażkowa, doradcy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Bydgoszczy - mówi Monika Maciejewska-Krzyżanowska.

Gość uświadamiał uczniów, że odpowiedni wybór studiów to połowa sukcesu zawodowego. Zwrócił także uwagę, że bardzo ważne w planowaniu kariery zawodowej są osobowość, pasja i zainteresowania. Podczas targów swe oferty prezentowali, między innymi: Powiatowy Urząd Pracy, firma Presto Service, przedstawicielka Avonu i Centrum Kształcenia Zawodowego.

Jak się okazuje, CKU robi ostatnio wielką furorę nie tylko wśród ludzi młodych, ale także starszych, którzy pragną uzupełnić swe wykształcenie. Bezpłatna szkoła otworzyła w tym roku aż 4 pierwsze klasy zaocznego liceum. W policealnych klasach szkoły można zdobyć uprawnienia instruktora BHP, opiekuna socjalnego, technika administracji.

- Wspaniała sprawa to liceum - mówi Renata Wieczorek. - Po 27 latach wróciłam do szkoły. Jestem postrachem dla własnego syna, który boi się, że będę miała lepsze wyniki od niego, ale z drugiej strony rodzina z szacunkiem przyjęła fakt, że postanowiłam się uczyć. <!** Image 3 align=none alt="Image 222299" sub="Fot. Maria Warda">

Nie wszyscy są jednak zainteresowani promującymi się szkołami.

- Myślałam, że na targach znajdę jakąś ciekawą ofertę pracy. Mam w końcu maturę i licencjat z administracji, a tu figa - żali się Mariola Karaska z powiatu żnińskiego. - Ofert szkół mam już dosyć. Ile ja kursów skończyłam, to w głowie się nie mieści. Mam uprawnienia wizażystki, kosmetyczki, opiekunki socjalnej i fryzjerki. Wszystko ze skierowań z opieki i PUP, a pracy jak nie ma tak nie ma. Myślałam nawet o otwarciu zakładu kosmetycznego, ale jak mi właściciel powiedział, ile chce za wynajęcie lokalu, dałam sobie spokój. Już szkolić mnie nie chcą, bo nie mają efektów zatrudnienia. Na wszelki wypadek biorę pakiety materiałów promocyjnych, które tu rozdają, ale już wiem, że tylko wyjazd za granicę otworzy przede mna nowe szanse.<!** reklama>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!