Obecnie roboty związane z projektem pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy” prowadzone są w 62 lokalizacjach. Bydgoszczanie narzekają, że prace zaplanowano równocześnie w wielu punktach miasta, co wpływa na znaczne utrudnienia w ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu.
Jak przekonywał na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK, uciążliwości są warte poniesienia, bo projekt przyniesie duże korzyści. – Efektem finalnym będzie retencja wód opadowych, z których 20% zostanie ponownie wykorzystanych. Realizacja projektu zapobiegnie stratom rzędu 455 mln zł, bo na tyle szacuje się koszty potencjalnych podtopień z zalań – ocenia.
Kierowcy muszą jednak jeszcze przynajmniej przez miesiąc uzbroić się w cierpliwość. Jak przekazuje nam MWiK, prace zakończono na 9 obiektach, gdzie obecnie trwa procedura odbiorowa. To:
- retencja kanałowa w ul. Kcyńskiej;
- zbiornik infiltracyjny przy ul. Solskiego/ul. Lenartowicza – dokończenie robót;
- przebudowa kanalizacji deszczowej w ul. Grobla;
- retencja kanałowa w ul. Mikołaja Reja – dokończenie robót;
- kolektor połączeniowy nr 2 – budowa kanału deszczowego w rejonie ul. Kasztanowej, budowa kanału deszczowego w rejonie ul. Kamiennej;
- oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych przed wylotem do rzeki Brdy ul. Stary Port;
- oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych przed istniejącym wylotem przy ul. Bernardyńska/ul. Stary Port w Bydgoszczy;
- oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych przed istniejącym wylotem do rzeki Brdy, Rybi Rynek;
- adaptacja istniejącego naturalnego zbiornika wodnego przy ul. Jeziornej/Łowiskowej – dokończenie robót.
– W listopadzie zakończono prace związane z budową kanału deszczowego o średnicy 900 mm w ul. Jagiellońskiej wraz z odtworzeniem nawierzchni. Inwestycja została ze znacznym wyprzedzeniem, głównie z uwagi na to, że to newralgiczne miejsce w komunikacji w mieście. Na ukończeniu jest również budowa kanału deszczowego w ul. Gnieźnieńskiej – wkrótce ulica zostanie otwarta dla ruchu – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” Marek Jankowiak, rzecznik prasowy MWiK.
– Wszystkie zadania objęte projektem zostaną zakończone do połowy grudnia. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jeśli nie wystąpią nieprzewidziane utrudnienia, nie zakładamy, że potrwają dłużej. Na razie aura sprzyja prowadzonym robotom i nie ma wpływu na tempo prac. Wszystkie zadania objęte projektem zostały uruchomione – wyjaśnia rzecznik.
W ramach projektu modernizacji deszczówki do realizacji wyznaczono 108 zadań projektowych, z czego 37 zostało wykonanych wcześniej, zanim MWiK rozwiązał umowę z poprzednim wykonawcą, który nie uporał się z realizacją inwestycji w terminie (2020 r.). Na wszystkie pozostałe miejska spółka podpisała umowy do realizacji w 2023 r. W konkursie NFOŚiGW bydgoski projekt uzyskał najwyższe unijne dofinansowanie z dostępnych w konkursie środków (łączna wartość to 258 mln, z czego 154,8 jest wspomagane grantem).
