Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca prac wodociągowych w Bydgoszczy pozostał miesiąc. MWiK deklaruje dotrzymanie terminu

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Jedną z ulic, które w krótce mają zostać otwarte dla ruchu jest Gnieźnieńska na Górzyskowie.
Jedną z ulic, które w krótce mają zostać otwarte dla ruchu jest Gnieźnieńska na Górzyskowie. Dariusz Bloch
Do końca realizacji dużego projektu budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy pozostał miesiąc. Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja deklaruje, że wszystkie prace zostaną sfinalizowane zgodnie z planowanym harmonogramem.

Obecnie roboty związane z projektem pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy” prowadzone są w 62 lokalizacjach. Bydgoszczanie narzekają, że prace zaplanowano równocześnie w wielu punktach miasta, co wpływa na znaczne utrudnienia w ruchu, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Jak przekonywał na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK, uciążliwości są warte poniesienia, bo projekt przyniesie duże korzyści. – Efektem finalnym będzie retencja wód opadowych, z których 20% zostanie ponownie wykorzystanych. Realizacja projektu zapobiegnie stratom rzędu 455 mln zł, bo na tyle szacuje się koszty potencjalnych podtopień z zalań – ocenia.

Kierowcy muszą jednak jeszcze przynajmniej przez miesiąc uzbroić się w cierpliwość. Jak przekazuje nam MWiK, prace zakończono na 9 obiektach, gdzie obecnie trwa procedura odbiorowa. To:

  • retencja kanałowa w ul. Kcyńskiej;
  • zbiornik infiltracyjny przy ul. Solskiego/ul. Lenartowicza – dokończenie robót;
  • przebudowa kanalizacji deszczowej w ul. Grobla;
  • retencja kanałowa w ul. Mikołaja Reja – dokończenie robót;
  • kolektor połączeniowy nr 2 – budowa kanału deszczowego w rejonie ul. Kasztanowej, budowa kanału deszczowego w rejonie ul. Kamiennej;
  • oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych przed wylotem do rzeki Brdy ul. Stary Port;
  • oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych przed istniejącym wylotem przy ul. Bernardyńska/ul. Stary Port w Bydgoszczy;
  • oczyszczalnia wód opadowych i roztopowych przed istniejącym wylotem do rzeki Brdy, Rybi Rynek;
  • adaptacja istniejącego naturalnego zbiornika wodnego przy ul. Jeziornej/Łowiskowej – dokończenie robót.

– W listopadzie zakończono prace związane z budową kanału deszczowego o średnicy 900 mm w ul. Jagiellońskiej wraz z odtworzeniem nawierzchni. Inwestycja została ze znacznym wyprzedzeniem, głównie z uwagi na to, że to newralgiczne miejsce w komunikacji w mieście. Na ukończeniu jest również budowa kanału deszczowego w ul. Gnieźnieńskiej – wkrótce ulica zostanie otwarta dla ruchu – przekazuje „Expressowi Bydgoskiemu” Marek Jankowiak, rzecznik prasowy MWiK.

Wszystkie zadania objęte projektem zostaną zakończone do połowy grudnia. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jeśli nie wystąpią nieprzewidziane utrudnienia, nie zakładamy, że potrwają dłużej. Na razie aura sprzyja prowadzonym robotom i nie ma wpływu na tempo prac. Wszystkie zadania objęte projektem zostały uruchomione – wyjaśnia rzecznik.

W ramach projektu modernizacji deszczówki do realizacji wyznaczono 108 zadań projektowych, z czego 37 zostało wykonanych wcześniej, zanim MWiK rozwiązał umowę z poprzednim wykonawcą, który nie uporał się z realizacją inwestycji w terminie (2020 r.). Na wszystkie pozostałe miejska spółka podpisała umowy do realizacji w 2023 r. W konkursie NFOŚiGW bydgoski projekt uzyskał najwyższe unijne dofinansowanie z dostępnych w konkursie środków (łączna wartość to 258 mln, z czego 154,8 jest wspomagane grantem).

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera