https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Gąsawy przyjedzie... Napoleon

Jaśmina Malak
Urząd Marszałkowski rozdzielił granty kulturalne, które trafią również do instytucji z naszego powiatu. Dzięki dodatkowym funduszom, w Żninie będziemy mogli podziwiać teatry uliczne.

Urząd Marszałkowski rozdzielił granty kulturalne, które trafią również do instytucji z naszego powiatu. Dzięki dodatkowym funduszom, w Żninie będziemy mogli podziwiać teatry uliczne.

<!** Image 2 align=right alt="Image 111531" sub="W Gąsawie będziemy mogli obejrzeć, podobnie jak ostatnim razem, spektakl upamiętniający śmierć Leszka Białego Fot. Szymon Cieślak
">Najwięcej pieniędzy trafi do Pałacu w Lubostroniu na realizację cyklu „Koncertów Pałacowych Fryderyk Chopin” i organizację festiwalu „ Muzyka w świetle księżyca”. Granty na te dwie imprezy wynoszą 35 tysięcy złotych.

Dzięki nim Miejski Dom Kultury w Barcinie będzie mógł zorganizować X Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Foremka”. Z bardzo ciekawym pomysłem wystąpił Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu Wielkopolskim, który na realizację projektu „Poniatówki przeszłość i teraźniejszość” otrzymał 2000 złotych.

- Chcemy przybliżyć mieszkańcom historię „poniatówek” w naszym regionie - mówi Tomasz Majewski, dyrektor MGOK. - Planujemy wydać folder na temat budynków, które dobrze zachowały się na terenie Świątkowa. Myślę, że uda nam się też zorganizować konkurs fotograficzny i historyczny, do których zachęcamy młodzież. Stworzony zostanie też pałucki szlak „poniatówek”.

Realizacją historycznych projektów zajmie się Gąsawa, w której będziemy mogli uczestniczyć w spektaklu upamiętniającym śmierć Leszka Białego. Ciekawym projektem jest inscenizacja „Napoleon w Gąsawie”, na którą Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy otrzymało 5000 złotych.

- Cieszę się ogromnie, że nasz projekt zyskał dużą liczbę punktów - mówi Mariusz Kazik z SSG. - Inscenizacja pobytu Napoleona w Gąsawie ma przybliżyć mieszkańcom tamte czasy i ukazać nadzieje na odzyskanie wolności, którą dawała Polakom wędrująca na wschód armia. W dwóch izbach domu zorganizowana zostanie wystawa poświęcona militariom. Inscenizacji towarzyszyć będzie film historyczny. Do realizacji tego projektu chce się włączyć Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

<!** reklama>Dzięki grantom możliwa będzie publikacja biografii Jana Śniadeckiego i Erazma Glicznera, o których wydanie starała się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie. Latem odbędzie się w Żninie Festiwal Teatrów Ulicznych „ Młodzi na bruku”, a Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin zorganizuje Powiatowy Konkurs Recytatorski „Ocalić od zapomnienia - gwara pałucka”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski