Od pewnego czasu IMGW przygotowuje długoterminowe prognozy pogody na kolejne miesiące. Niedawno opublikował prognozę na wrzesień, październik, listopad i grudzień 2023. Jakiej pogody możemy spodziewać się jesienią oraz na początku zimy 2023?
Cieplej niż zwykle - prognoza na wrzesień 2023
We wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Warto wiedzieć, że średnia temperatura we wrześniu dla rejonu Torunia wynosi 13.5-14.4 stopnia Celsjusza. Oczywiście to średnia liczona na podstawie wskazań termometrów przez całą dobę.
- W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
- Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.
W październiku również wyższa temperatura
W październiku w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej.

Co oznacza "powyżej/poniżej normy"?
- powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Suchy listopad na północy Polski
W listopadzie w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, na północy możliwa suma poniżej normy.

Grudzień bardziej mokry niż zwykle - długoterminowa prognoza pogody
W grudniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W całym kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość - zastrzega IMGW.
- Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).
Więcej na temat opisywanej prognozy przeczytasz na stronie IMGW.
Tak się ubiera się Agnieszka Woźniak-Starak. Zobacz jej styl...
