Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długoterminowa prognoza pogody na jesień 2022. Wrzesień może pozytywnie zaskoczyć!

OPRAC.:
Michał Sierek
Michał Sierek
IMGW przedstawił długoterminową prognozę pogody na wrzesień, październik, listopad i grudzień 2022 roku. Jakiej pogody można spodziewać się jesienią? Sprawdź szczegóły i zobacz mapy. ▶▶
IMGW przedstawił długoterminową prognozę pogody na wrzesień, październik, listopad i grudzień 2022 roku. Jakiej pogody można spodziewać się jesienią? Sprawdź szczegóły i zobacz mapy. ▶▶ Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na jesień 2022. Możemy się z niej dowiedzieć, jakich trendów w temperaturze i opadach możemy się spodziewać we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu 2022 roku. Poniżej zamieszczamy prognozę na jesień dla poszczególnych rejonów Polski.

Czym jest długoterminowa prognoza pogody i jak należy ją odczytywać? Z tak dużym wyprzedzeniem trudno dokładnie powiedzieć, czy pierwsza, bądź druga połowa września/października będzie słoneczna i upalna. Nie jest możliwy tak dokładny opis przewidywanej pogody na kilka tygodni wcześniej. Jak zaznacza IMGW, należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Co mówią modele pogodowe na temat jesieni 2022?

Długoterminowa prognoza pogody na jesień 2022

Wrzesień 2022. - Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub w jej górnych granicach. Suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej - informuje IMGW.

Ile wynosiła średnia temperatura we wrześniu na Kujawach i Pomorzu w latach 1991 - 2020? IMGW w swoich tabelach posługuje się danymi ze stacji w Toruniu. Tu średnia wartość to od 13,5 stopnia C do 14,4 stopnia. Pamiętajmy, że mówimy o temperaturze notowanej w ciągu całej doby.

Październik 2022. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych na północy kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej, a na południu w normie - informuje instytut. Kujawsko-Pomorskie znalazło się wśród rejonów, w których spodziewać się można więcej opadów niż w czasie wieloletniej normy.

Listopad 2022. Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Nad morzem możliwa jest suma opadów powyżej normy wieloletniej.

Grudzień 2022. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej - informuje IMGW.

Zobacz mapy od IMGW w galerii.

Długoterminowe prognozy IMGW - jak interpretować dane?

- Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C - zaznacza IMGW. - Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) -

  • Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts).

(Źródło: IMGW)

Polecamy

Za co grozi mandat w lesie? Wcale nie trzeba złej woli, by zostać ukaranym, a wysokość mandatu może zaboleć. Oto lista przewinień, za które możemy słono zapłacić. Nie każdy wie o tych przepisach ▶▶

Za to dostaniesz mandat w lesie! Kary są wysokie, a nie wszy...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera