Zobacz wideo: Wystraszony łoś wbiega na trasę S5 pod Bydgoszczą

Na początek kilka zdań wstępu. Jeśli z tej prognozy chcecie się dowiedzieć jaka dokładnie będzie pogoda w Święta Bożego Narodzenia, w sylwestra, albo podczas zimowych ferii, to nic z tego. Długoterminowe prognozy pogody robione z takim wyprzedzeniem nie mogą jednoznacznie stwierdzić, czy na przykład 24 grudnia w północnej Polsce spadnie śnieg. Jeśli pod koniec listopada albo na początku grudnia ktoś zachęca Was do przeczytania "jaka będzie pogoda na święta", to traktujcie tego typu informacje z dużym dystansem.
W tym artykule przedstawiamy długoterminową prognozę pogody na grudzień 2022 oraz na styczeń i luty 2023, przygotowaną przez IMGW. Jest to prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych dla danych regionów Polski w odniesieniu do średniej z lat ubiegłych. Co mówią prognozy instytutu?
Grudzień 2022 - długoterminowa prognoza pogody od IMGW

Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Średnia temperatur powietrza dla Zakopanego w grudniu ma wynieść od -3,1 stopnia Celsjusza do -1.1 stopnia. Dla Gdańska będzie to od 1,6 do 2,9, dla Torunia od -0,1 do 1,9, dla Poznania od 0,3 do 2,3 a dla Wrocławia od 0,3 do 2,6 stopnia Celsjusza.
Tutaj ważna uwaga.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej -10°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C - IMGW.
Styczeń 2023 - długoterminowa prognoza pogody

Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W północnej części Polski możliwa miesięczna suma opadów powyżej normy - informuje IMGW.
Średnia temperatur powietrza dla Zakopanego w styczniu ma wynieść od -4,4 stopnia Celsjusza do -2,4 stopnia. Dla Gdańska będzie to od -0,7 do 1,2, dla Torunia od -2,2 do 0,5, dla Poznania od -1,0 do 0,9 a dla Wrocławia od -0,4 do 1,2 stopnia Celsjusza.
Długoterminowa prognoza na luty 2022

Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i suma miesięcznych opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 - informuje IMGW.
Średnia temperatur powietrza dla Zakopanego w lutym ma wynieść od -3,6 stopnia Celsjusza do -0,8 stopnia. Dla Gdańska będzie to od -0,6 do 2,3, dla Torunia od -1,3 do 2,1, dla Poznania od -0,7 do 2,4 a dla Wrocławia od -0,8 do 2,9 stopnia Celsjusza.
Więcej na temat tej prognozy pogody przeczytasz na stronie IMGW.
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - informuje IMGW.
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
POLECAMY
Porównanie cen sprzed roku nie pozostawia złudzeń. O ile wię...