Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend w Bydgoszczy. Zobacz, jak spędzić majówkę w mieście!

Paweł Kaniak, Marta Mikołajska
28 kwietnia i 1 maja na Brdę wracają tramwaje wodne
28 kwietnia i 1 maja na Brdę wracają tramwaje wodne Dariusz Bloch
Koncerty, warsztaty rękodzielnicze, spacery po mieście z przewodnikiem, przedstawienia teatralne, uroczystości patriotyczne, rejsy statkami, gry miejskie - w najbliższy, wydłużony weekend nie zabraknie atrakcji w Bydgoszczy. Przygotowaliśmy dla Was podpowiedzi, jak spędzić sobotę, niedzielę oraz pierwsze dni maja.

Zastanawiacie się, jak spędzić majówkę 2023 w Bydgoszczy? Mamy dla Was podpowiedzi. W artykule opis wydarzeń w dniach 1-3 maja. W galerii - propozycje na weekend 29-30 maja.

Majówka w Myślęcinku

Bydgoskie zoo w maju czynne będzie codziennie w godz. 9.00-19.00. Cały kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat w długi weekend majowy czynny codziennie od 10.00 do 19.00. Kasa czynna do godz. 18.30. Do Ogrodu Botanicznego można wejść we wszystkie dni tygodnia w godz. 8.00-22.00. Ośrodek Rekreacji Konnej czynny codziennie dla osób umówionych na jazdę zgodnie z grafikiem. Bydgoski Klub Golfowy także rozpoczął sezon i zaprasza na pole golfowe w godz. 10.00-19.00.

- Wielkim zainteresowaniem cieszy się polana grillowa położona przy stawie naprzeciw stoku narciarskiego, dlatego oddajemy ją do użytku. To jedyne miejsce w parku, gdzie legalnie można rozpalić grilla prywatnie. Nie obowiązują zapisy, jednak apelujemy o zachowanie porządku, posprzątanie po sobie, a także prosimy o dbanie o bezpieczeństwo. Przy polanie, w domku golfowym, można zaopatrzyć się w sprzęt do grillowania. - informuje LPKiW "Myślęcinek".

W niedzielę 1 maja w Myślęcinku sezon zainaugurują motocykliści. O godzinie 12.00 wyruszą z parkingu Castoramy przy ul. Szajnochy, by dotrzeć na stare tereny wystawiennicze parku. Tu będzie można obejrzeć maszyny i zrobić sobie zdjęcie. W planie m.in. święcenie motocykli i piknik.

Uroczystości majówkowe

We wtorek, 2 maja o godz. 12.00 rozpoczną się uroczystości organizowane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki na Placu Wolności w Bydgoszczy. W ramach Dnia Flagi odśpiewany zostanie hymn państwowy, odbędzie się też koncert Orkiestry Wojskowej. 3 maja obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpocznie msza św. w intencji ojczyzny w Katedrze o godz. 10.30 pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Następnie odbędzie się przemarsz z Katedry na Stary Rynek - wezmą w nim udział wojsko, straż pożarna i inne służby mundurowe. W południe na Starym Rynku odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. Po uroczystym podniesieniu flagi wysłuchamy koncertu w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Majówka z kulturą

Miasto zaprasza do udziału w imprezach przygotowanych m.in. przez Miejskie Centrum Kultury, gdzie w dniach 1-3 maja odbędzie się Festiwal Emcek Bez Barier. W Kinie Orzeł wyświetlone zostaną seanse z audiodeskrypcją, takie jak np. „Za duży na bajki”, „Twój Vincent”, „Czarna owca”. We wtorek 2 maja (godz. 12) będzie okazja do zwiedzania Barki Lemara. O godz. 14 chętni wypłyną w rejs łodzią po Brdzie. Nie zabraknie także warsztatów. Na te jednak obowiązują zapisy. Szczegółowy program na stronie organizatora: www.mck-bydgoszcz.pl. W swoje progi zaprasza również Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. W Bibliotece Głównej (do 5 maja) obejrzymy wystawę okolicznościową „Flaga, godło, hymn – symbole narodowe”.[/b]

Majówka w Exploseum

1 maja Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza do Exploseum na rodzinną grę terenową oraz zwiedzanie trasy alternatywnej przewodnikiem. - Czy słyszeliście o Zmorku? To sympatyczny upiorek mieszkający w Exploseum. Jest bardzo zaprzyjaźniony z pracownikami i zwiedzającymi, jednak niewiele o nim wiadomo. Od lat chodzą słuchy o skarbie ukrytym w fabryce materiałów wybuchowych, czyżby Zmorek był jego strażnikiem? Już 1 maja wyrusz na pełną niebezpieczeństw przygodę i przekonaj się, że skarby można znaleźć nie tylko w bajkach… - to opis gry rodzinnej, na którą wejścia są o 12.00, 13.00 i 14.00. Z kolei spacer po trasie alternatywnej o 12.30, 13.30, 14.30 i 15.30 - tutaj obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod numerem 52 585 97 41.

Majówka w operze

29. Bydgoski Festiwal Operowy i koncert "Albert Herring" to propozycja Opery Nova na 1 maja. Godzina 19.00. To opowieść o losach Alberta, który musi zmierzyć się z opresyjnym światem. To komedia społeczna pełna lekkości, ale tylko z pozoru. Muzyka, dziś już bardziej klasyczna niż współczesna, błyskotliwa i kunsztowna, niesie historię, która może rozegrać się pod każdą szerokością geograficzną.

Z kolei 3 maja, również w ramach 29. BFO, będzie można zobaczyć o 19.00 "Bajaderę" w choreografii legendarnego Petipy, która zawiera typowe dla baletu romantycznego miejsce akcji - egzotyczne Indie oraz temat przewodni - miłość jako najwyższy sens i wyraz życia. Podstawą fabuły jest starożytna literatura indyjska i poemat Goethego Bóg i Bajadera.

Majówka w Młynach Rothera

Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, w majówkę otwarte będą Młyny Rothera, gdzie będzie można m.in. podziwiać miasto z punktu widokowego. W sobotę i niedzielę Młyny otwarte będą w godzinach 12.00-20.00, a od 1 do 3 maja od godz. 10.00 do 20.00. Będzie można również obejrzeć wystawę "Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką", lub odpocząć w kawiarni Nowe Miejsce.

Zobacz wideo: Policyjny piknik w Myślęcinku. Policja zaprasza do wstępowania do służby

od 16 lat

Rejs tramwajami wodnymi

Od piątku (28 kwietnia) nad Brdę wracają rejsy turystycznymi statkami Słonecznik i Słonecznik II. Do dyspozycji pasażerów będą dwie trasy: Słoneczna i Staromiejska. Linie tramwaju wodnego, Słoneczna i Staromiejska (na niej tramwaj wodny pojawi się w poniedziałek - 1 maja), obsługiwane są statkami Słonecznik I i Słonecznik II. Każdy z nich zabiera na pokład do 28 pasażerów. Wejście na pokład dla obu tras odbywa się przy Rybim Rynku.

  • Linia Staromiejska - rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku i trwa około 60-70 minut. Tramwaj wodny mija Bydgoską Katedrę, Operę Nova i Wyspę Młyńską a następnie przepływa obok zabytkowej śluzy trapezowej, aby przebyć śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską. Podczas dalszej części rejsu tramwaj minie budynek byłej Dyrekcji Kolei.
  • Linia Słoneczna - rejs rozpoczyna się i kończy na Rybim Rynku i trwa około 60 minut. Trasa początkowo wiedzie w dół rzeki mijając Trasę Uniwersytecką oraz szereg obiektów sportowych. Przy hotelu Słoneczny Młyn statek zawraca i płynie w okolice Wyspy Młyńskiej. Początek i koniec rejsu w obu przypadkach jest przy Rybim Rynku. Istnieje możliwość wejścia na pokład przy hotelu Słoneczny Młyn na podstawie zakupionego biletu. W przypadku wolnych miejsc na statku, na przystanku Hotel Słoneczny Młyn można również kupić bilet u załogi. Statek dopływa do hotelu po około 20-25 minutach od wypłynięcia z Rybiego Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo