Dlaczego warto pojechać do Adrszpach, czyli czeskiego Skalnego Miasta?

Materiał informacyjny Mubi.pl
Góry Stołowe znajdują się po polskiej i czeskiej stronie. Te u naszego południowego sąsiada nazywane są Adršpašskoteplické skály lub Adršpašsko-teplické skály. Spotkamy się także z nazwą Skalne Miasto lub Adrszpach. Przyjrzyjmy się temu fascynującemu miejscu tuż przy naszej południowej granicy!

Skalne miasta to specyficzne formy ukształtowania terenu, które tworzą naturalne labirynty pełne wąskich przejść, korytarzy i wysokich bloków skalnych. W Polsce takimi miejscami są Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki, a w Czechach słynna Czeska Szwajcaria czy właśnie omawiany w tym artykule Adrszpach.

Położenie i dojazd do Adrszpach

Interesujące nas miejsce leży przy granicy Polski, a dokładnie województwa dolnośląskiego. Cały obszar znajduje się niedaleko wioski Adrszpach (Adršpach). Zaraz obok są także Teplickie skály w pobliżu miejscowości Teplice. Czy dojazd w to miejsce jest skomplikowany?

Skądże, czeskie Skalne Miasto znajduje się zaledwie 30 km od Wałbrzycha i 100 km od Wrocławia. Bez problemu dostaniemy się tam samochodem bez konieczności płacenia winiet, ponieważ trasa biegnie lokalnymi drogami. Pamiętajmy o obowiązkowym OC auta https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.

Do Czech wjedziemy w okolicach miejscowości Mieroszów, a potem na terenie Czech możemy wybrać jedną z dwóch tras: przez Zdoňov lub Meziměstí. Ta druga opcja jest wygodniejsza, ale też dłuższa.   

Do Adrszpach możemy pojechać także autobusem lub pociągiem, który kursuje w sezonie letnim – bilet z Wrocławia kosztuje 37 zł, a podróż zajmie nam ponad 2 godziny. Z pobliskich miast regionu (np. Kudowy-Zdrój czy Karpacza) organizowane są kursy autokarów. 

Atrakcje Adrszpach

W Skalnym Mieście, które składa się z dwóch części, a dokładnie zbiorowisk, możemy zobaczyć wyjątkowe formacje skalne. Powstały one w wyniku działania wody, wiatru i niskich temperatur. Pod ich wpływem tamtejsze piaskowce uległy przeobrażeniu w przeróżne kształty. Krajobraz wzbogacają doliny, wąwozy i wąskie szczeliny, a także jezioro oraz dwa wodospady. Dodatkowo teren porośnięty jest lasem.

W Adrszpach wrażenie robią przede wszystkim słynne formacje skalne o obrazowych nazwach: Dzban, Głowa Cukru, Wielbłąd czy Kochankowie. Wąskie przejścia między skałami mogą być naprawdę niewielkie – Mysia Dziura ma tylko 50 cm.

Skalne Miasto znajduje się w górach, więc będąc na miejscu, warto udać się na punkt widokowy, który nazywany jest Wielką Panoramą. W Adrszpaskich skałach są także dwa wodospady, z których ten większy ma 16 metrów wysokości. Znajduje się tam również jezioro – latem odbywają się rejsy.

Pobliskie Teplickie skały

To znajdująca się obok druga część rezerwatu, która nie przyciąga aż tylu turystów, a jest także warta uwagi. Będzie idealnym miejscem dla osób, które nie lubią tłoku na szlakach górskich. Z jakich powodów warto odwiedzić Teplickie skały?

Z pewnością są to także formacje skalne. Te najbardziej znane to Skalna Korona, Niedźwiedź Polarny, Sfinks czy Świątynia. Znajduje się tam również Skalna Brama, która upamiętnia pożar z 1824 roku i wizytę wielkiego niemieckiego poety Goethego.

Aby dostać się do ruin zamku Strzemię i tamtejszego punktu widokowego, trzeba pokonać 300 metalowych stopni. Zarówno w Adrszpaskich, jak i Teplickich skałach wyznaczono wiele szlaków turystycznych – wśród nich jest jeden czerwony szlak rowerowy. 

Ceny biletów

Jeśli planujemy wybrać się do Adrszpach, to bilety możemy kupić przez internet. Ich koszt zależy od terminu zakupu – w lipcu i sierpniu są droższe. Ceny będą również inne, gdy zdecydujemy się na zakup biletów w kasie. Co jednak ważniejsze, kupując bilet online, możemy zarezerwować miejsce parkingowe, o które może być ciężko w szczycie sezonu – godzina parkowania kosztuje 100 CZK.

Ceny biletów normalnych w szczycie sezonu zaczynają się od 130 CZK, a ulgowych od 100 CZK. Od kwietnia do czerwca, we wrześniu i październiku są o 10 CZK tańsze, a poza sezonem o 20 CZK. Natomiast bilet normalny do Teplickich skał kosztuje 120 CZK, a ulgowy 80 CZK.

Ubezpieczenie turystyczne

Na wyjazd za granicę, nawet na jeden dzień, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne – znajdziemy je na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/. Dlaczego jest to szczególnie ważne w przypadku wypadku w góry do Czech?

W Czechach za przeprowadzoną akcję ratowniczą w górach płaci zawsze poszkodowany. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie będzie pomocna w takiej sytuacji, a sposobem na uniknięcie rachunków za pomoc ratowników jest ubezpieczenie turystyczne – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Koszt ubezpieczenia turystycznego za jeden dzień ochrony dla pary turystów to wydatek od 8 do 16 złotych, czyli śmiesznie mało w porównaniu z dzisiejszymi cenami. Wysokość składki zależy od zakresu ubezpieczenia i wysokości sum ubezpieczeń znajdujących się w pakiecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski