W tym roku „triumfatorami” imprezy zostały lubiące miłość francuską nietoperze oraz wieloryby, którym naukowcy proponują pobrać próbki smarków za pomocą zdalnie sterowanego helikoptera.
<!** Image 2 align=none alt="Image 158020" sub="Badania dotyczące nietoperzy przeprowadzili naukowcy z Chin i Wielkiej Brytanii / Fot. Djinas/sxc.hu">Gdyby ktoś miał wątpliwości, Ig Noble to wydarzenie z wieloletnią tradycją. Nagrody w dziesięciu dziedzinach naukowych przyznano już po raz 21 na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. Ideą tych nagród jest popularyzowanie nauki i pokazanie zabawnych aspektów pracy naukowca. Najczęściej posiadają one faktyczną wartość naukową, a ich zabawność jest jedynie dodatkowym atutem. Nazwiska tegorocznych zwycięzców ogłoszono w obecności laureatów prawdziwej Nagrody Nobla, Roya Glaubera - Nobel w dziedzinie fizyki w 2005 roku, Jamesa Mullera - jednego z założycieli organizacji „Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej” uhonorowanej Pokojową Nagrodą Nobla w 1985 roku i Williama N. Lipscomba - laureata w dziedzinie chemii w 1976 roku.
<!** reklama>Skarpety bez poślizgu
Do śmiechu i do zastanowienia w tym roku sprowokowali szanowną kapitułę Ig Nobli między innymi inżynierowie z Wielkiej Brytanii i Meksyku za opracowanie metody pobierania próbek smarków wielorybów przy użyciu zdalnie sterowanego helikoptera. Naukowcy z Holandii zadziwili odkryciem, że objawy astmy można leczyć jazdą kolejką górską. Japończycy we współpracy z Anglikami udowodnili natomiast, że porosty są pomocne w opracowaniu optymalnego rozmieszczenia torów kolejowych.
Uczeni z Nowej Zelandii wykazali, że kiedy zimą chodniki są oblodzone, to ludzie ślizgają się na nich i upadają o wiele rzadziej, jeśli mają na butach założone skarpety. Nagroda pokojowa przypadła naukowcom z Wielkiej Brytanii za potwierdzenie powszechnego przekonania, że przeklinanie łagodzi ból. Pracownicy Urzędu do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy z USA odebrali zaś zwycięską statuetkę za wykazanie, że zarazki lgną do naukowców z zarostem. Co ciekawe, zwycięzca nie mógł się stawić na gali z powodów zdrowotnych.
Zarządy i rady nadzorcze Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch i Magnetar triumfowały w dziedzinie ekonomii za stworzenie i upowszechnienie takich sposobów inwestowania pieniędzy, które pozwalają zmaksymalizować zysk i zminimalizować ryzyko dla światowej gospodarki. Nikt nie mógł pojąć, dlaczego przedstawiciele tych instytucji nie zjawili się na uroczystości...
Olej z wodą jednak się miesza
Radością ze zwycięstwa dzielili się też naukowcy, między innymi, z uniwersytetu w Teksasie, na Hawajach oraz firma British Petroleum za obalenie powszechnego przekonania, że olej i woda się nie mieszają. Nagrodę odebrali wszyscy poza BP. Antynobel w dziedzinie zarządzania trafił do Włoch za matematyczne wykazanie, że korporacje działałyby wydajniej, gdyby losowo awansowały swoich pracowników.
Zabawy nietoperzy
Ostatnia statuetka trafiła do uczonych, którzy wreszcie dowiedzieli się, dlaczego owocożerne nietoperze tak lubią ciemności. Chińczycy i Brytyjczycy naukowo udokumentowali przypadki seksu oralnego u przedstawicieli tego gatunku.
Laureaci mogli powiedzieć kilka słów do mikrofonu, ale musieli zrobić to krótko i ciekawie, bo rozwlekłe przemówienia przerywała, jak co roku, ośmioletnia dziewczynka nazywana „Miss Sweetie Poo”, która tak długo powtarzała: „Przestań, nudzę się!” aż mówca zszedł ze sceny.
Prezentację miała prawo przerwać również fikcyjnie stworzona postać adwokata Williama J. Maloneya. Jego zadaniem było niedopuszczanie do sytuacji, w której ktokolwiek zrobiłby cokolwiek niestosownego. Przerwał on pokaz materiału filmowego poświęconego zachowaniom seksualnym nietoperzy.
Każdy z laureatów oprócz statuetki przedstawiającej w tym roku laboratoryjną fiolkę i szalkę Petriego na deseczce, otrzymał nagrodę finansową w postaci banknotu o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe. Ceremonii rozdania statuetek patronowali król i królowa szwedzkich klopsików.
Warto wiedzieć
Co roku na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge przyznawane są tak zwane Ig Noble. Nazwa ma uhonorować Ignaza Nobla, bratanka fundatora prawdziwych nagród Nobla za jego osiągnięcia naukowe. Ignaz Nobel podobno jako pierwszy udowodnił, że dwa pęcherzyki powietrza w wodzie sodowej nigdy nie wydostają się na powierzchnię dokładnie tą samą drogą. Nagrody przyznaje czasopismo „Annals of Improbable Research”. Wcześniejsze wyróżnienia dotyczyły, m.in., badań nad wpływem muzyki country na podejmowanie decyzji o samobójstwie oraz eksperymentów nad tym, dlaczego dźwięk towarzyszący drapaniu paznokciami w tablicę jest nieprzyjemny.