Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego bydgoszczanie są coraz mniej zadowoleni z miejsca, w którym przyszło im żyć?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Najmniej zadowoleni jesteśmy z dobrobytu materialnego, w tej kategorii miasto zajęło ostatnie miejsce w diagnozie
Najmniej zadowoleni jesteśmy z dobrobytu materialnego, w tej kategorii miasto zajęło ostatnie miejsce w diagnozie Dariusz Bloch
Szokujące wyniki „Diagnozy społecznej 2015”. Żyje nam się w Bydgoszczy najgorzej od lat, a w rankingu zadowolenia osunęliśmy się na dwudzieste miejsce. Co się stało z naszym zadowoleniem przez kilka lat?

[break]
Systematycznie od kilku lat spadamy w rankingu. O ile w 2011 zajmowaliśmy wysokie 8 miejsce, to w 2013 roku (badania wykonywane są w cyklach dwuletnich) było to już 18 miejsce. Teraz w ogólnym wskaźniku jakości życia zamykamy drugą dziesiątkę zestawienia.

- Tworząc miary jakości życia, staraliśmy się zachować równowagę między wskaźnikami obiektywnymi i subiektywnymi (...) Wyróżniliśmy 8 elementów, które posłużyły do skonstruowania syntetycznego, ogólnego wskaźnika jakości życia - piszą we wstępie autorzy ponad 500-stronicowego raportu.

Sami o sobie

Wśród elementów znalazł się kapitał społeczny (tu punktowany był m.in. udział w wyborach i referendach oraz aktywności na rzecz społeczności lokalnych), dobrostan psychiczny (rozumiany jako poczucie szczęścia) czy dobrostan fizyczny (przebyte poważne choroby, stres związany ze zdrowiem). Naukowcy wzięli też pod uwagę dobrostan społeczny (poczucie samotności i bycia kochanym, liczba przyjaciół), poziom cywilizacyjny (wykształcenie, dostęp do urządzeń takich jak telewizja satelitarna, Internet, komputer, znajomość języków obcych) i dobrobyt materialny (określony m.in. przez dochód gospodarstwa domowego). Ostatnie dwa składniki, które posłużyły do sporządzenia diagnozy, to stres życiowy (sytuacja w małżeństwie, finanse, wychowanie dzieci) i patologie (rozumiane jako nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków, palenie papierosów, wizyty u psychiatry lub psychologa, bycie sprawcą lub ofiarą łamania prawa - włamania, napady, kradzieże).

Wicemistrzowie w patologii

Zwłaszcza ten ostatni składnik diagnozy jest niezwykle niepokojący - Bydgoszcz znalazła się pod względem patologii na drugim miejscu w Polsce, tuż za... Jaworznem.

- To niepokojący wskaźnik, któremu warto bliżej się przyjrzeć. Poruszę ten temat na spotkaniu w Bydgoskim Ośrodku Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA, gdzie zasiadam w radzie społecznej. Jeśli bydgoszczanie czują się zagrożeni, to trzeba poznać źródła tego niepokoju i podjąć określone kroki - uważa poseł Piotr Król.

Jeśli bydgoszczanie czują się zagrożeni, to trzeba poznać źródła tego niepokoju i podjąć określone kroki. - Piotr Król, poseł PiS

To jednak nie koniec złych wieści. W kategorii „dobrobyt materialny” Bydgoszcz zajęła w zestawieniu 28 miast... ostatnie miejsce.

Dobrze jest tylko w zestawieniu dobrostanu społecznego, w którym Bydgoszcz uplasowała się na trzecim miejscu, zaraz za Olsztynem i Bytomiem. Średnio jest jeszcze z dobrostanem psychicznym (10. miejsce), w pozostałych kategoriach miasto zajęło pozycje w drugich połowach zestawień.

Co na to ratusz? Urzędnicy, którzy w sytuacji, gdy miasto zajmuje wysokie pozycje w rozmaitych rankingach, sobie przypisują zasługi, teraz bagatelizują wyniki rankingu, uznając, że nie jest on obiektywny.

Zadowolonych więcej

- Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wyjaśnienie w raporcie, że „różnice między badaniem obecnym i poprzednimi dotyczą zakresu tematycznego, który odzwierciedla zawartość kwestionariuszy”. Trudno więc porównywać dane z lat poprzednich do uzyskanych obecnie - dowiedzieliśmy się w Biurze Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza. - Większość wskaźników w kwestionariuszu ma charakter subiektywnych odczuć (np. poczucie szczęścia) lub też nie pozostają w związku z działaniami władz miasta (na przykład poziom wykształcenia, znajomość języków obcych). W Bydgoszczy rośnie procent osób zadowolonych z miejsca zamieszkania: z 43,9 procent w 2013 roku do 47,7 proc. w 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!