Podczas wtorkowej konferencji lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa Porozumienia Jarosława Gowina oraz przewodniczącej koła poselskiego Polskie Sprawy Agnieszki Ścigaj ogłoszono współpracę dotycząca polskich samorządów.
- Przed chwila podpisaliśmy deklaracje dotyczącą współpracy w sprawie polskiej samorządności, polskiego samorządu z propozycja, które nas łączą – ogłosił Kosiniak-Kamysz. – Z propozycja dotyczącymi edukacji, podatków, ochrony zdrowia, polityki społecznej, polityki wobec osób niepełnosprawnych, zagospodarowania przestrzennego – wymieniał.
Polityk zwrócił uwagę, że w Polskim Ładzie jest wiele zapisów dotyczących samorządów, co interesuje Polaków. Są tam pozytywne jego zdaniem aspekty, jak podniesienie kwoty wolnej od podatku, jak i takie, które szkodzą samorządom. - Szukamy nici współpracy tam, gdzie są sprawy ważne dla obywateli. Tam, gdzie możemy rozstrzygać o sprawach najważniejszych. I edukacja jest jednym z tych tematów na poziomie samorządów – mówił.
- We wspólnej deklaracji zobowiązujemy się do tego, że edukacja będzie prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego. Z drugiej strony państwo musi wywiązać się ze swojego obowiązku wyłożenia na edukację. Subwencja oświatowa musi pokrywać wynagrodzenia nauczycieli – przekazał lider ludowców.
Jak stwierdził „niedopuszczalne jest prowadzenie takiej polityki, która daje kuratorowi wszechwładzę”. – Jest funkcją nadzorczą, kontrolną i organizacyjną. A w naszej deklaracji jest funkcją wspierającą – mówił.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że samorządy to jedna z największych wartości III RP. – Dzisiaj jest zagrożony – jego funkcjonowanie finansowe, jego funkcjonowanie merytoryczne. Dlatego nasze środowiska polityczne zdecydowały się na podpisanie takiej deklaracji – zaznaczył.
Zachęcił także inne środowiska opozycyjne do przyłączenia się do tej deklaracji.
Gowin: Władza jest najskuteczniej sprawowana tam, gdzie jest najbliżej obywateli
Szef Porozumienia Jarosław Gowin podkreślał, że „władza jest najskuteczniej sprawowana tam, gdzie jest najbliżej obywateli, czyli w samorządach”. - Zapraszamy wszystkie środowiska do współpracy - dodał mówiąc, że chodzi między innymi o Szymona Hołownię i jego środowisko.
Gowin zaznaczył, że „intencją jest wzmacnianie kompetencji samorządów”. – Te propozycje, które zawarte są w dokumencie zostały wydyskutowane bardzo szeroko ze środowiskami samorządowymi i zostały przez te środowiska ocenione bardzo wysoko – przekazał.
Polityk powiedział, że w deklaracji zaproponowane zostało między innymi wzmocnienie dochodów własnych samorządów – zwiększenie udziału samorządu w podatku PIT z 50 procent do 60 procent, podniesienie udziału samorządów w podatku CIT do 31 procent.
- A także nowy, bardzo ważny element. Po raz pierwszy proponujemy, żeby samorządy miały także udział w podatku VAT – mówił. - Mówiąc konkretnie, od każdego mieszkańca zameldowanego w danej gminie, ta gmina rocznie otrzymywałaby od tego mieszkańca 200 złotych, powiat 5 złotych, a województwo 25 złotych – tłumaczył. Dodał, ze chodzi o wyrównanie dysproporcji między gminami.
