Defilada wojskowa w Katowicach Wierni Polsce
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Defilada w Katowicach była kulminacyjnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego. Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Katowicach. Jego lokalizacja nie została wybrana bez przyczyny. Defilada zorganizowana została w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich.
Nie przegapcie
Defiladę uświetnił przejazd 185 maszyn wojskowych w tym czołgów, transporterów wojskowych i artylerii. W defiladzie udział wzięło niemal 2600 żołnierzy różnych formacji oraz 60 statków powietrznych.
Defilada wojskowa Wierni Polsce w Katowicach: 2600 żołnierzy...
Nie zabrakło sojuszników, którzy niemniej dumnie prezentowali swój sprzęt oraz żołnierzy.
- Ponad 200 tys. osób oglądało na żywo defiladę Wierni Polsce w Katowicach. Dziękuję wszystkim, którzy spędzili ten wyjątkowy czas razem z Wojskiem Polskim. Chylę czoła przed żołnierzami. Mając takie Siły Zbrojne, możemy być spokojni o naszą bezpieczeństwo - informuje minister Mariusz Błaszczak.
Piknik wojskowy w Katowicach. Żołnierze prezentowali uzbroje...
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Uwaga na te produkty. GIS wycofał je ze sprzedaży
- Burza na Śląsku i w Zagłębiu: Straty są ogromne
- Najbogatsze miasta woj. śląskiego. Sprawdź, gdzie mieszkasz
- Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin: Kibice pobili rekord ZDJĘCIA
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
Święto Wojska Polskiego w Katowicach
Uroczystość potocznie zwana Świętem Wojska Polskiego oficjalnie nosi nazwę Święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzona jest corocznie 15 sierpnia. Święto upamiętnia wydarzenia z 1920 - zwycięską Bitwę Warszawską, jedną z najważniejszych bitew w historii współczesnej całego świata. Dzięki wygranemu konfliktowi Polacy zatrzymali czerwoną falę komunizmu, która zagrażała całej Europie.
Defilada w Katowicach LISTA SPRZĘTU WOJSKOWEGO Sprawdźcie, c...
Bitwa Warszawska, jedna z najważniejszych bitew w historii Polski to także symbol polskiego zjednoczenia. Polacy z trzech różnych zaborów, którzy praktycznie kilka miesięcy wcześniej odzyskali niepodległość po 123 latach potrafili zjednoczyć się, by wspólnie bronić się przed sowiecką agresją.
Defilada wojskowa w Katowicach RELACJA Tysiące ludzi oklasku...
Defilada Wierni Polsce
W tym roku, w związku z setną rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego centralne obchody zostały przeniesione do stolicy województwa śląskiego, Katowic. O przeniesieniu głównej defilady zadecydowano niedawno. W połowie lipca Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że defilada pod hasłem Wierni Polsce odbędzie się w Katowicach.
Defilada wojskowa w Katowicach: Ponad 200 tys. ludzi zobaczy...
Od momentu ogłoszenia tej wiadomości włodarze Katowic wraz z dowództwem Wojska Polskiego przystąpili do przygotowań mających na celu odpowiednią oprawę tego wydarzenia. Stawiano ekrany i głośniki, przeprowadzano próby oraz wycinano krzewy. Polscy żołnierze do defilady przygotowywali się już od poczzątku sierpnia, kiedy zjechali na Muchowiec oraz rozpoczęli treningi. W nocy z 9 na 10 sierpnia przeprowadzono także próbną defiladę, która niemało namieszała w katowickim ruchu ulicznym.
Zobaczcie koniecznie
Przebieg defilady w Katowicach
Defilada rozpoczęła się inspekcją wojsk przez prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Po niej premier, prezydent oraz minister obrony narodowej zabrali głos w sprawie obecnej sytuacji Wojska Polskiego, jak i jego historii. Nawiązywano także do historii Polski, jak i Śląska. Ok. 14:30 żołnierze wymaszerowali na katowickie ulice.
Oprócz Wojska Polskiego, które pojawiło się w liczbach: 2600 żołnierzy, 60 statków powietrznych oraz 185 maszyn pojawili się także sojusznicy. Na defiladzie zaprezentowali się Chorwaci, Rumuni, Brytyjczycy oraz Amerykanie. Oprócz piechoty zaprezentowali także swoje pojazdy i samoloty, część z nich Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza nabyć dla polskiej armii.
Obecnie defilada została zakończona, jednak na wszystkich gości oczekuje wojskowy piknik, który będzie odbywał się do 22 w katowickiej Strefie Kultury. Do Katowic przyjechali ludzie niemal z całej Polski, co widać było zwłaszcza po tablicach rejestracyjnych, jak i wszechobecnych tłumach.