Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decydują meldunek, stopnie, liczne rodzeństwo? Sprawdź przed zapisaniem dziecka do wybranej szkoły

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
W SP nr 65 realizowany jest pierwszy w Polsce edukacyjny projekt architektoniczny. Ciekawe lekcje i świetna infrastruktura przyciągają do szkoły wielu chętnych spoza rejonu
W SP nr 65 realizowany jest pierwszy w Polsce edukacyjny projekt architektoniczny. Ciekawe lekcje i świetna infrastruktura przyciągają do szkoły wielu chętnych spoza rejonu Marek Chełminiak
Jeśli kandydatów do szkoły zgłosi się więcej niż jest miejsc, trzeba stworzyć jasne zasady tworzenia... kolejki. I w Bydgoszczy już one są.

Wielu rodzicom marzy się, by dziecko - zwłaszcza młodsze - uczyło się w komfortowych warunkach. Potrafią je zapewnić dziś nie tylko szkoły prywatne, tyle że nie zawsze wymarzone szkoły publiczne są tymi, do których mali uczniowie są formalnie przypisani. W tym roku szkolnym zmienić je będzie trudniej...
[break]

Najpierw swoi

Szkoła Podstawowa nr 65 w Fordonie wydaje się prawie nie mieć konkurencji w mieście, przynajmniej jeśli chodzi o tzw. infrastrukturę. Najmłodsi uczniowie mają tu osobny pawilon, przy szkole są kryty basen i lodowisko, nowoczesny plac zabaw, orlik. Od nowego roku szkolnego powstanie tu 6 klas pierwszych ogólnych, jedna integracyjna i jedna sportowa. Zainteresowanie „65” rodziców dzieci spoza rejonu jest takie, że udałoby się utworzyć jeszcze dwie pierwsze klasy, a do oddziału sportowego (profil pływacki) zgłosiło się dwa razy więcej dzieci niż miejsc.

- 26 marca zaczynamy próby sprawnościowe dla kandydatów dopuszczonych przez lekarza - mówi Małgorzata Rogowska, dyr. SP nr 65. - Ich pozytywny wynik ma najważniejsze znaczenie. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc, rozpoczniemy dodatkowe postępowanie rekrutacyjne, według kryteriów określonych w statucie szkoły.
Te kryteria - opublikowane na stronach szkół - dotyczą nie tylko tej klasy sportowej, ale wszystkich oddziałów bydgoskich podstawówek, w których zostały wolne miejsca dla dzieci spoza rejonu (po zapisaniu wszystkich należących do obwodu). Każdemu kryterium odpowiada liczba punktów. W SP nr 65, tak jak w innych szkołach podstawowych, dziecko, które zameldowane jest w Bydgoszczy, dostanie 60 pkt. Zameldowane na terenie osiedla - 10 pkt. Uczęszczające do oddziału przedszkolnego w szkole - 20 pkt, posiadające rodzeństwo w szkole - 20 pkt. Takie, którego miejsce pracy jednego z rodziców znajduje się na terenie obwodu szkoły (lub osiedla, na którym ona się znajduje) - 5 pkt.

Odwrotnie niż pisaliśmy o nowych kryteriach przyjęć do publicznych przedszkoli w Bydgoszczy, niżej punktowane są tu kryteria ustawowe (np. rodziny wielodzietne lub niepełnosprawność - dziecka lub rodziców) - tylko 2 pkt.

Bez rejonizacji

Także kryteria naboru do gimnazjów w Bydgoszczy określone są w statutach tych szkół. W gimnazjach rejonowych też miejsce przede wszystkim muszą znaleźć dzieci należące do obwodów wyzanczonych przez gminę (bez względu na wynik egzaminu po kl. VI). Informacje o rekrutacji można również znaleźć na stronach internetowych szkół.
W przypadku naboru do gimnazjów (i oddziałów dwujęzycznych), dodatkowo bierze się pod uwagę wynik sprawdzianu predyspozycji językowych, a w przypadku gimnazjów (i oddziałów) sportowych - również wynik próby sprawności fizycznej. Specjalne kryteria przyjęć obowiązują w bydgoskich gimnazjach autorskich (przy liceach ogólnokształcących). Tych wszystkich placówek nie obowiązuje, rzecz jasna, żadna rejonizacja. Przykładowo, w renomowanym Gimnazjum nr 50 (przy VI LO), trzeba mieć co najmniej średnią 4,0 na koniec szkoły podstawowej, bardzo dobry z matematyki, informatyki lub przyrody, dobry z zachowania. Chętnych do dwóch klas G nr 50 jest jednak tylu, że to zaledwie początek konkurencji...

Warto wiedzieć
Terminy rekrutacji do bydgoskich gimnazjów i liceów (tu również zasady przeliczania punktów) ustala zarządzeniem kujawsko-pomorski kurator oświaty.
Składanie wniosków o przyjęcie do gimnazjów ogólnodostępnych trwa od 28.04. do 3.06. Wcześniej - 1.04. - można aplikować do klas dwujęzycznych i sportowych, gdyż tu od 30. 04. rozpoczynają się sprawdziany predyspozycji (te same terminy obowiązują w szkołach ponadgimnazjalnych dwujęzycznych i sportowych).
Składanie wniosków o przyjęcie do szkół ponadgimnazjalnych ogólnodostępnych trwa od 26.05. do 23.06.
Ogłoszenie list kandydatów przyjętych do gimnazjów obwodowych - do 4.07., list kandydatów przyjętych do gimnazjów, którym nie wyznaczono obwodu - do 3.07.
Ogłoszenie list kandydatów przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych - 8.07. do godz. 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!