W największych miastach regionu: Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, inspektorzy transportu drogowego, w ramach cyklicznie prowadzonych działań, kontrolowali autobusy linii regularnych realizujących komunikację podmiejską i międzymiastową.
Działania ukierunkowane były na ocenę stanu technicznego i ekologiczność pojazdów oraz weryfikację stanu trzeźwości kierowców. Kontrolujący nie stwierdzili kierowców prowadzących autobusy w stanie po użyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie. Mieli jednak zastrzeżenia do stanu pojazdów.
Kontrole autobusów należących do 10 przewoźników były bardzo szczegółowe i odbywały się z wykorzystaniem infrastruktury i wyposażenia 7 Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów, co pozwoliło wnikliwie ocenić stan najważniejszych układów bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a tym samym za bezpieczeństwo pasażerów, tj. układów: hamulcowego, kierowniczego, jezdnego, zawieszenia i oświetlenia. Dodatkowo, pojazdy sprawdzono pod kątem ekologii. Aby kontrole były jak najmniej uciążliwe dla pasażerów, autobusy były typowane do weryfikacji na przystankach końcowych, skąd następnie kierowane były na stacje diagnostyczne.
W sumie w trzech miastach skontrolowano 85 pojazdów, zatrzymano dowody rejestracyjne w przypadku 21, a pięć pojazdów wycofano z ruchu drogowego.
Inspektorzy ITD ujawnili usterki techniczne skutkujące zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, które dotyczyły:
- braku wymaganej siły hamowania lub zbyt duże różnice sił hamowania na kołach tej samej osi,
- nadmierne luzy w układzie kierowniczym i zawieszeniu,
- wycieki płynów eksploatacyjnych do środowiska,
- nadmierne zużyte ogumienie,
- zbyt wysoki współczynnik zadymienia spalin.
Zobacz również:
Nie przejdziesz, nie przejedziesz... Tak parkują "mistrzowie...
