https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy urzędnicy powinni mieć elastyczny czas pracy? Rząd uważa, że tak

Sławomir Bobbe
Kolejki w urzędach są rzadsze, bo więcej spraw można załatwić przez Internet. Na zdjęciu oczekujący przy Urzędzie Miasta na ul Grudziądzkiej
Kolejki w urzędach są rzadsze, bo więcej spraw można załatwić przez Internet. Na zdjęciu oczekujący przy Urzędzie Miasta na ul Grudziądzkiej Tomasz Czachorowski
Dlatego też pracuje nad nowelizacją ustawy o służbie cywilnej.

Jeśli zmiany wejdą w życie, petenci - zgodnie z duchem czasu nazywani przez urzędników klientami, będą mogli w sposób mniej problemowy pozałatwiać swoje sprawy w urzędach. Te mają być otwarte wcześniej i do późniejszych godzin, co dla urzędników ma oznaczać gotowość do pracy nie tylko w godzinach 8-16.
[break]
Ustawa o służbie cywilnej dotyczy jednak tylko urzędów państwowych, a nie samorządów. Zmiana dotknęłaby więc między innymi działalności sądów, ZUS, urzędu wojewódzkiego czy służb skarbowych. Tyle że urzędnicy nie widzą raczej potrzeby zmian, a ich wysiłek włożony w poszerzenie dostępności do urzędu kończy się na przedłużeniu pracy w wybrany dzień tygodnia.

Urząd dla urzędów

- Godziny otwarcia Urzędu Wojewódzkiego są zgodne z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej. Urząd Wojewódzki otwarty jest w poniedziałek, środę, czwartek i piątek od 7.30 do 15.30, a we wtorek od 8.00 do 16.00. Godziny są dostosowane do godzin otwarcia innych urzędów państwowych i samorządowych, z którymi głównie współpracuje - podkreśla Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, komórki organizacyjne urzędu, które są ściśle związane z obsługą klientów - informacja paszportowa, kasa, punkt obsługi klienta we wtorki otwarte są do godziny 18.00.

Wszystkie bydgoskie skarbówki otwarte są w tych samych godzinach. Chodzi o to, by nie wprowadzać zamieszania chociażby do pracy biur rachunkowych. III US otwarty jest co dzień od 7.15 do 15.15, w poniedziałki do godziny 18.00 - informuje Anita Bachorska, rzecznik III US w Bydgoszczy. - Jeśli przepisy się zmienią, oczywiście się do nich dostosujemy. Moim zdaniem jednak godziny otwarcia urzędu są optymalne. Proszę zauważyć, że coraz więcej spraw - włącznie ze złożeniem deklaracji podatkowych - można załatwić przez Internet. Nie ma nawet konieczności pojawiania się urzędzie.

Wolne, by coś załatwić

Urzędnicy są zadowoleni ze swoich godzin pracy także w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Tam można załatwić swoje sprawy w niestandardowych godzinach tylko we wtorek (urząd czynny jest do 18.00). Tyle że w piątek urzędnicy zaczynają weekend szybciej, kończąc pracę o 14.00. Nic nie stoi na przeszkodzie, by urzędnicy byli bardziej elastyczni, część mogłaby zaczynać pracę o 7.00 część kończyć ją o 18.00 lub później. Ale nikomu na tym nie zależy. W ten sposób wiele osób, (w tym chcących chociażby odebrać zostawione przez gońców awizo), musi urywać się z pracy albo brać wolne na załatwienie urzędowych spraw.

- Projektowane zmiany do ustawy o służbie cywilnej nie znajdą zastosowania do pracowników zatrudnionych w naszym urzędzie - zauważa Piotr Kurek, rzecznik prezydenta Bydgoszczy - bowiem status prawny tych pracowników reguluje ustawa o pracownikach samorządowych. Czas pracy, a właściwie jego rozkład, pracodawca ustala w regulaminie, którego wprowadzenie jak i zmiana wymaga konsultacji, uzgodnień z zakładowymi związkami zawodowymi.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Josef
W skarbowce na Wojska Polskiego po 17-tej nie dalem rady noc załatwić. Drugi tydzien jak tam pojechalem to samo. Pokoj w którym musiałem odebrać dokument zamkniety, swiatla zgaszone. Na sali nikt nic nie wie. Skonczylo sie dniem urlopu. Nie dziwne, że mało ludzi przychodzi po południu, bo urzędasy są w pracy, ale i tak nie pracuja.
r
realista
Urzedasy i ich przybiurkowe gryzipiorki i inne przydupasy powinny isc do kamienolomow pracowac chocby tam jeden dzien aby zobaczyc co to znaczy prawdziwa praca a nie bawienie sie ze stempelkami i pierdzenie na stolek pomiedzy czestymi przerwami na " kawke" i snucie intryg oraz obgadywanie kolezanek z nastepnego pokoju.
C
Credo
bzdura, w godzinach wydłużonych pracy urzędów klientów tak mało, że koszty nieadekwatne to korzyści. Jeden czy dwa dni dłużej w tygodniu w zupełności wystarcza i tak ilość osób, która odwiedza urząd to pojedyncze przypadki a cały urząd otwarty, a co więcej trzeba podzielić ludzi na rano i popołudnie co oznacza, że w czasie największej ilości osób jest mniej do obsługi i kolejki większe, a popołudniu jak przyjdzie 10-12 osób to góra...bez sensu takie pomysły, ale co oni wiedzą , jak nigdy w takim urzędzie nie byli. Tak samo dniu otwarte w urzędach to jaja są, bo ludzi jak na lekarstwo, a koszty obsługi kilkakrotnie przekraczają celowość....kłania się ustawa o finansach publicznych, a jak wam piszą , że było duże zaintresowanie interesantów to kłamią....
B
Bydgoszczanin.
I bardzo dobrze. A nie aby zarejestrować samochod np w Nowej Wsi wielkiej pracując w Bydgoszczy trzeba brać urlop.
Dlaczego Urząd nie może pracować na dwie zmiany do 18.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski