https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy uda się zrealizować ambitne cele przygotowane przez analityków Deloitte?

Sławomir Bobbe
Nowe autobusy i ścieżki rowerowe na terenie ZIT mają ułatwić komunikację mieszkańcom obszaru funkcjonalnego
Nowe autobusy i ścieżki rowerowe na terenie ZIT mają ułatwić komunikację mieszkańcom obszaru funkcjonalnego Tomasz Czachorowski
Bilet metropolitalny dla wszystkich mieszkańców ZIT, karnet kulturalny dla uczniów szkół regionu, czy też zakup autobusów do obsługi obszaru funkcjonalnego zakłada raport przygotowany przez Deloitte.

W ręce urzędników trafił - w wersji roboczej - „Program działań dla miejskich obszarów funkcjonalnych Bydgoszczy i Torunia w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”, przygotowany przez analityków firmy Deloitte. Będzie podstawą działań w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych.
[break]

Raport wskazuje na cztery strategiczne cele, które warto realizować w ramach ZIT. Pierwszy to efektywność transportową i energetyczna. Planowane inwestycje to termormodernizacja budynków oświaty i kultury, a także szpitali i ośrodków pomocy społecznej. W ZIT mają się też znaleźć pieniądze na walkę o niską emisję poprzez wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne ogrzewanie. Transport publiczny z kolei ma się poprawić dzięki zakupom taboru potrzebnego do skomunikowania gmin sąsiadujących z miastami - rdzeniami regionu. Nie zapomniano o rowerzystach - rozwój infrastruktury rowerowej na terenie BTOF, podobnie jak zakup taboru autobusowego ma być jednym z priorytetów. Zwieńczeniem dzieła ma być bilet metropolitalny dla wszystkich gmin w ZIT.

Kultura i natura

Drugi celem strategicznym ma być odpowiednie gospodarowanie zasobami naturalnymi i zasobami kultury. Powstać mają nie tylko nowe oczyszczalnie ścieków, w tym wiele przydomowych. Samorządy poważnie powinny potraktować konserwację zabytków, ale też zwrócić uwagę na komercjalizację walorów kulturowych i środowiskowych regionu, czyli mówiąc wprost - na zarabianiu pieniędzy na własnych atrakcjach. Temu celowi ma służyć powstanie historycznych szlaków turystycznych i promocja turystyki na terenie całego BTOF. Aby walory regionu były dostępniejsze, powstać ma karnet kulturalny - czyli bilet wstępu dla wszystkich uczniów z terenu ZIT na cykliczne spotkania z kulturą, w tym w operze, filharmonii czy muzeach.

Cel trzeci to zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, którego elementem ma być równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Jak do tego doprowadzić? Chociażby poprzez tworzenie żłobków i przedszkoli przyzakładowych czy finansowanie opieki nad dziećmi do lat trzech poprzez tzw. voucher aktywizacyjny.

Nowe ma wejść do szkół

Cel czwarty to powstanie nowoczesnego systemu kształcenia dzieci i młodzieży dla BTOF. Propozycje zakładają między innymi tworzenie nowych placówek oświatowych, podniesienie kompetencji nauczycieli, stypendia dla najzdolniejszych, czy wyposażenie szkół w nowoczesne materiały dydaktyczne. We współpracy z pracodawcami powstać mają programy stażów zawodowych, a w szkołach zawodowych wprowadzone zostać mają dodatkowe godziny zajęć z języków obcych i przedmiotów zawodowych.
- Zaprezentowane cele strategiczne zostały wypracowane w oparciu o diagnozę, a także zgłaszane przez samorządy główne problemy oraz potrzeby inwestycyjne, dzięki którym zostały wskazane kluczowe wyzwania rozwojowe możliwe do realizacji w formule ZIT - twierdzą autorzy raportu.

Raport, który ma niemal 300 stron, przedstawia o wiele więcej celów i kierunków rozwoju. Jako źródło ich finansowania wskazuje Regionalny Program Operacyjny i fundusze unijne. Zarówno bydgoski jak i toruński magistrat nie chcą komentować jego zawartości, zgodnie wskazują jednak, że oczekują poprawek.

- Diagnoza jest obecnie weryfikowana przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta. Jest to wersja robocza i wymaga dopracowania. Przewidujemy zmiany i uzupełnienia w dokumencie. Po głębszej analizie będziemy mogli powiedzieć więcej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z Urzędem Miasta Bydgoszczy i firmą Deloiite - twierdzi Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta Torunia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bartek n
pomimo wszelkich biadolen i zlosliwosci pieknieje nasza Bydgoszcz z dnia na dzien- nie tylko Wyspa Mlynska- jak ktos pamieta np. jak 20 lat temu wygladala ul. Gdanska- to teraz jest roznica jak miedzy noca a dniem
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski