Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Czy ich ukłucie zagraża zapadnięciem na COVID-19?

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Pixabay
Komary w innych częściach świata przenoszą dengę, malarię, żółtą febrę, szereg innych groźnych chorób w poważny sposób zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Czy żyjące w Polsce komary mogą przenieść również SARS-CoV-2? Pytamy Macieja Hajosta, kierownika sekcji nadzoru przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy

Po „zimnych ogrodnikach” nadejdą cieplejsze dni i wraz z nimi, nie tylko na obszarach wiejskich i leśnych, ale także w miastach pojawią się, jak co roku, uciążliwe komary. Czy w tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, powinniśmy się ich szczególnie bać jako roznosicieli SARS-CoV-2?

Nie mamy takich informacji, by komary przenosiły koronawirusa. W świetle obecnego stanu wiedzy na temat przenoszenia się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - rozprzestrzenia się on drogą powietrzno-kropelkową. Oznacza to, że koronawirus może opuścić organizm chorego, gdy ten kaszle lub kicha, a także poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa. Następnie unosi się on w postaci aerozolu w powietrzu do około 3 godzin lub opada na powierzchnie i przedmioty w pobliżu chorego. Jak twierdzą wirusolodzy, nie ma ponadto możliwości, by ten wirus był w stanie przetrwać w organizmie owada. Krew „pobrana” przez komara z człowieka jest w jego organizmie trawiona i wirusy SARS-CoV-2 giną. Należy przy tym jednak pamiętać, że badania nad profilaktyką zakażenia cały czas trwają, a ich wyniki są publikowane na bieżąco.

Krew „pobrana” przez komara z człowieka jest w jego organizmie trawiona i wirusy SARS-CoV-2 giną. Należy przy tym jednak pamiętać, że badania nad profilaktyką zakażenia cały czas trwają, a ich wyniki są publikowane na bieżąco.

A przecież na świecie komary przenoszą dengę, malarię, żółtą febrę, szereg innych groźnych chorób w poważny sposób zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, powszechnych w określonych strefach geograficznych?

Na szczęście w Polsce te choroby nie występują. Wirusy wywołujące wspomniane choroby istotnie w ten sposób są w tropikach przenoszone, ale koronawirusy – już nie. Generalnie polskie komary raczej nie roznoszą groźnych wirusów.

Czyli jest podobnie jak w przypadku grypy: zarazić się można tylko od drugiego człowieka?
Tak. W przypadku grypy i podobnych chorób ich transmisja nie ma nic wspólnego z owadami tzw. gryzącymi.

POLECAMY:

Przed Wami najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Polsce. Na dwóch pierwszych miejscach nie będzie zaskoczenia... Nowak (102 944 kobiet) i Kowalska (69 581) to od dawna najpopularniejsze nazwiska w kraju. Jakie nazwiska są na kolejnych miejscach i czy Twoje również jest w TOP 50?▶ Sprawdź na następnych stronach. * Dane pochodzą z Ministerstwa Cyfryzacji i opublikowane zostały na początku 2020 roku. Są opracowane na podstawie informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL według pola "nazwisko aktualne".Polecamy również: TOP 50 najpopularniejszych męskich nazwisk w Polsce

TOP 50 najpopularniejszych żeńskich nazwisk w Polsce

POLECAMY: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 11

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie