Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

Izabella Szolginia, dyrektor bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt, prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału OTOZ Animals podkreśla, że każda pomoc musi być przemyślana. Także ta, która ma ratować zwierzęta z Ukrainy.
- Wiadomo, że ofiarami działań wojennych są zawsze ludzie, ale także zwierzęta. Pozostawione bez opieki człowieka, zwłaszcza te psy i koty, które były domowymi pupilami, w żaden sposób sobie same nie poradzą. Wielu Ukraińców, uciekając przed agresorem, zabrało ze sobą psy, koty i inne zwierzęta towarzyszące. Tym udzielana jest pomoc na miejscu. Szczególnie jeśli chodzi o wodę i karmę - mówi Izabella Szolginia.
Jak dodaje, na granicy pomocy ludziom i zwierzętom udzielają wyłącznie polscy wolontariusze. Czynią to nie szczędząc sił i prywatnych środków. Wożą karmę dla psów i kotów, którą rozdają właścicielom zwierząt.
Adoptując kota lub psa ze schroniska, pomagasz zwierzętom z Ukrainy
Są jednak i takie psy i koty, które przybywają do Polski bez opiekunów. Trzeba znaleźć im miejsca, gdzie otrzymają pomoc w zakresie szeroko rozumianej opieki.
- Często nie wiemy czy zwierzęta te były szczepione, odrobaczone, wysterylizowane. Nie mamy takiej wiedzy. Nie znamy też ich usposobienia, charakteru... - opowiada nasza rozmówczyni.
Dlatego też schroniska apelują do zabierania choćby na tzw. „tymczas” (adopcję tymczasową) bądź stałą adopcję polskie psy i koty, które obecnie czekają w schroniskach na nowe domy. Dyrektor bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt przypomina, że adoptując jedno zwierzę ze schroniska, również pomaga się tym, które jadą tu z Ukrainy - jedna adopcja to jedno miejsce dla kota lub psa więcej.
- Te psy i koty są zaopatrzone weterynaryjnie i załoga schroniska je zna, więc wie, komu można je polecić. Natomiast pieski i kotki z Ukrainy najpierw powinny przejść badania, szczepienia, zabiegi sterylizacji i wówczas będą gotowe do znalezienia nowych domów. Rozumiemy emocje osób chcących pomóc natychmiast zwierzętom z Ukrainy. Do bydgoskiego schroniska trafi najprawdopodobniej 10 ukraińskich psich sierot. Prosimy by o te, ukraińskie i o psy i koty z naszego, bydgoskiego schroniska pytać pod numerem 512 28 28 53 - informuje Izabella Szolginia.
W pomoc zaangażowane jest także Stowarzyszenie Stukot w Bydgoszczy. Również tu poszukiwane są osoby, które będą w stanie zapewnić zwierzętom z Ukrainy dom - stały lub tymczasowy.
- Bardzo prosimy o wsparcie naszych działań. Nie możemy tak po prostu rozdawać tych kotów, które przyjadą - musimy te domy sprawdzić, bo adopcja w emocjach to nie jest dobry pomysł... Na to wszystko potrzeba czasu dla nas i spokojnego miejsca dla tych przerażonych stworzeń - czytamy w komunikacie na Facebooku Stowarzyszenia.
Działacze zapewniają zwierzakom opiekę weterynaryjną i sanitarną. Kontakt: [email protected].
Fundacja Centaurus - tu można przekazać wsparcie dla ukraińskich zwierząt
Pomóc można także przyłączając się do zbiórki na rzecz ukraińskich ludzi i zwierząt, organizowanej przez Fundację Centaurus. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc rodzinom (zakup ubrań, leków, łóżek, pościeli, zapewnienie wyżywienia), a także zwierzakom, m.in. na karmę i leki, transport do ośrodków Fundacji. Osoby zainteresowane udzieleniem zwierzakom wsparcia mogą przekazać darowiznę za pośrednictwem strony internetowej Fundacji (TUTAJ) bądź przelewem (nr rachunku: 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350), tytułem UKRAINA. Chęć pomocy można zgłaszać także pod numery telefonu: 518 569 487, 535 162 322 lub na adres mailowy: [email protected].