4 września 1651 roku zmarł Wojciech Łochowski, kupiec zbożowy, rajca miejski, burmistrz, autor pierwszej kroniki Bydgoszczy doprowadzonej do roku 1637.
4 września 1894 roku na łące pod pałacem w Ostromecku dwie szkolne drużyny niemieckie z Królewskiego Gimnazjum Realnego rozegrały prawdopodobnie pierwszy w historii w Bydgoszczy mecz piłkarski zorganizowany przez nauczyciela gimnastyki Bernharda Kuhse.
4 września 1920 roku miała miejsce inauguracja pierwszego sezonu Teatru Polskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Wandy Siemaszkowej w gmachu Teatru Miejskiego. Wystawiono „Kościuszkę pod Racławicami” Władysława Anczyca. Inscenizacja poprzedzona była prologiem pióra Kornela Makuszyńskiego odczytanym przez Ludwika Solskiego.
Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...
4 września 1927 roku decyzją wojewody pomorskiego Stanisława Niesiołowskiego prezydent miasta Bernard Śliwiński zawieszony został w wykonywaniu swej funkcji. Tymczasowo obowiązki przejął jego zastępca Tadeusz Chmielarski.
4 września 1932 roku astronomowie z Warszawy ustawili na Starym Rynku w Bydgoszczy na miesiąc dwa duże teleskopy, przez które tłumy bydgoszczan w pogodne dni oglądały m.in. Księżyc i pierścienie Saturna.
4 września 1933 roku miał miejsce początek budowy nowego dworca autobusowego w Bydgoszczy zlokalizowanego przy pl. Kościeleckich i na ul. Magdzińskiego, na terenie dawnej fosy zamkowej. Do budowy przystąpiła firma budowlana J. Wojciechowskiego z Bydgoszczy, do której należało wykonanie robót ziemnych, murarskich i ciesielskich.
4 września 1934 roku do Bydgoszczy zatrzymał się specjalny pociąg wiozący z Gdyni 310 sowieckich marynarzy. Po powitaniu ich przez bydgoskie wojsko, pociąg odjechał do Poznania.
4 września 1939 roku po ewakuacji władz, powołana została Straż Obywatelska w Bydgoszczy. Większość członków jej zarządu zginęła z rąk hitlerowców.
Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]
4 września 1960 roku na igrzyskach olimpijskich w Rzymie sypnęło medalami bydgoskich sportowców: biegacz Zdzisław Krzyszkowiak z Zawiszy zdobył złoty medal w biegu na 3 km z przeszkodami, bokser bydgoskiej Astorii Jerzy Adamski – medal srebrny w wadze piórkowej i skiffista Teodor Kocerka – medal brązowy.
4 września 1968 roku na Rybim Rynku w Bydgoszczy ekipa filmowa reżysera Konrada Nałęckiego, filmująca poprzednio na śluzie Okole, rozpoczęła kręcenie scen zatapiania miasta do kolejnego odcinka popularnego serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies”. Zdjęcia wykonywane były przez ponad tydzień, potem ekipa filmowa przeniosła się do Chełmna.
4 września 1974 roku brytyjscy pracownicy amerykańskiej firmy „Minnessota” rozpoczęli kładzenie nawierzchni tartanowej na stadionie lekkoatletycznym Zawiszy.
4 września 1980 roku podczas zebrania przedstawicieli 29 bydgoskich zakładów pracy utworzono Międzyzakładowy Komitet Założycielski nowych związków zawodowych. Przewodniczącym prezydium MKZ został Jan Rulewski, a jego zastępcami Krzysztof Gotowski i Marian Grubecki.
