https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czterej pancerni i pies na Rybim Rynku [Kalendarium bydgoskie, 4 września]

Krzysztof Błażejewski
kadr z filmu
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 4 września w Bydgoszczy. [BYDGOSZCZ, KALENDARIUM, 4 WRZEŚNIA]

4 września 1651 roku zmarł Wojciech Łochowski, kupiec zbożowy, rajca miejski, burmistrz, autor pierwszej kroniki Bydgoszczy doprowadzonej do roku 1637.

4 września 1894 roku na łące pod pałacem w Ostromecku dwie szkolne drużyny niemieckie z Królewskiego Gimnazjum Realnego rozegrały prawdopodobnie pierwszy w historii w Bydgoszczy mecz piłkarski zorganizowany przez nauczyciela gimnastyki Bernharda Kuhse.

4 września 1920 roku miała miejsce inauguracja pierwszego sezonu Teatru Polskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Wandy Siemaszkowej w gmachu Teatru Miejskiego. Wystawiono „Kościuszkę pod Racławicami” Władysława Anczyca. Inscenizacja poprzedzona była prologiem pióra Kornela Makuszyńskiego odczytanym przez Ludwika Solskiego.

W epoce PRL-u propagandyści tworzyli plakaty skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych, które miały zdopingować ich do bardziej wytężonej pracy, większego zaangażowania w działania na rzecz partii i kraju. Dziś uśmiechamy się, widząc hasła i plakaty z tamtych czasów. Zobaczcie 'dzieła', które dla Was wybraliśmy ►►► Na tym zdjęciu widać tablicę informacyjną, która swoim absurdalnym wezwaniem „Po skończonej pracy załóż majtki" przywołuje klimat plakatów propagandowych PRL-u, wywieszanych w zakładach pracy, i zachęca do właściwego zachowania po fajrancie. Jest to współczesna parafraza prawdziwego hasła „Po skończonej pracy wyłącz urządzenie elektryczne" (tablica z tym hasłem jest na kolejnej planszy galerii).Czy na meblach z czasów PRL można zarobić? (źródło TVN/X-News):<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/b077b555-e1bd-97d6-a087-170a9c99d2cb,c491b2db-f178-81e8-5a8f-37764f83cc65,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Plakaty z przeszłości, czyli nieco propagandy i haseł z tamt...

4 września 1927 roku decyzją wojewody pomorskiego Stanisława Niesiołowskiego prezydent miasta Bernard Śliwiński zawieszony został w wykonywaniu swej funkcji. Tymczasowo obowiązki przejął jego zastępca Tadeusz Chmielarski.

4 września 1932 roku astronomowie z Warszawy ustawili na Starym Rynku w Bydgoszczy na miesiąc dwa duże teleskopy, przez które tłumy bydgoszczan w pogodne dni oglądały m.in. Księżyc i pierścienie Saturna.

4 września 1933 roku miał miejsce początek budowy nowego dworca autobusowego w Bydgoszczy zlokalizowanego przy pl. Kościeleckich i na ul. Magdzińskiego, na terenie dawnej fosy zamkowej. Do budowy przystąpiła firma budowlana J. Wojciechowskiego z Bydgoszczy, do której należało wykonanie robót ziemnych, murarskich i ciesielskich.

4 września 1934 roku do Bydgoszczy zatrzymał się specjalny pociąg wiozący z Gdyni 310 sowieckich marynarzy. Po powitaniu ich przez bydgoskie wojsko, pociąg odjechał do Poznania.

4 września 1939 roku po ewakuacji władz, powołana została Straż Obywatelska w Bydgoszczy. Większość członków jej zarządu zginęła z rąk hitlerowców.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

4 września 1960 roku na igrzyskach olimpijskich w Rzymie sypnęło medalami bydgoskich sportowców: biegacz Zdzisław Krzyszkowiak z Zawiszy zdobył złoty medal w biegu na 3 km z przeszkodami, bokser bydgoskiej Astorii Jerzy Adamski – medal srebrny w wadze piórkowej i skiffista Teodor Kocerka – medal brązowy.

4 września 1968 roku na Rybim Rynku w Bydgoszczy ekipa filmowa reżysera Konrada Nałęckiego, filmująca poprzednio na śluzie Okole, rozpoczęła kręcenie scen zatapiania miasta do kolejnego odcinka popularnego serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies”. Zdjęcia wykonywane były przez ponad tydzień, potem ekipa filmowa przeniosła się do Chełmna.

4 września 1974 roku brytyjscy pracownicy amerykańskiej firmy „Minnessota” rozpoczęli kładzenie nawierzchni tartanowej na stadionie lekkoatletycznym Zawiszy.

4 września 1980 roku podczas zebrania przedstawicieli 29 bydgoskich zakładów pracy utworzono Międzyzakładowy Komitet Założycielski nowych związków zawodowych. Przewodniczącym prezydium MKZ został Jan Rulewski, a jego zastępcami Krzysztof Gotowski i Marian Grubecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz kulinarną stolicą świata. Festiwal smaków na Wyspie Młyńskiej - zdjęcia

Bydgoszcz kulinarną stolicą świata. Festiwal smaków na Wyspie Młyńskiej - zdjęcia

W bydgoskim sądzie zapadł wyrok. Czarownica z Fordonu skazana na śmierć

W bydgoskim sądzie zapadł wyrok. Czarownica z Fordonu skazana na śmierć

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski