Czesława Horyd, z domu Romanowska, urodziła się 17 czerwca 1923 roku we wsi Bucewicze w województwie wileńskim. Stulatka jest jednym z sześciorga dzieci Anicenta i Marianny, miała dwie siostry oraz trzech braci. Szkołę podstawową ukończyła w Komajach (powiat swięciański). W trakcie wojny przebywała z całą rodziną w rodzinnej posiadłości, gdyż szczęśliwie okres ten oszczędził jej traumatycznych doświadczeń - opisuje rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego. - Po wojnie, przez szesnaście lat mieszkała w Wilnie, gdzie wyszła za mąż za Bohdana Horyda - syna wileńskiego malarza Józefa Horyda. Pani Czesława pracowała w polskim antykwariacie. Jak podkreśla w swoich wspomnieniach, ten czas jest miłym wspomnieniem i był katalizatorem narodzin jej zainteresowań literaturą. Państwo Horyd doczekali się syna Jerzego, dzięki któremu nestorka ma dwoje wnuków i troje prawnuków.
To też może Cię zainteresować
Pani Czesława w latach 50. ubiegłego wieku podjęła pracę w firmie krawieckiej w Wilnie, a w 1957 roku wraz z mężem i synem przyjechała do Polski. Początkowo mieszkali w Lublinie, w 1963 roku przeniosła się z synem do Bydgoszczy. Tu podjęła pracę w krawieckiej Spółdzielni Pracy "Zenit", gdzie była zatrudniona do emerytury, do roku 1979. Pozostała wierna swoim zainteresowaniom, regularnie korzysta z oferty osiedlowej biblioteki.
- Poznałem dzisiaj niezwykłą stulatkę. Panią Czesławę Horyd. Otoczona wianuszkiem rodziny z pasją opowiadała o swoim Wilnie. Z pasją… Co za pamięć … Medalem Marszałka naprawdę była wzruszona - relacjonuje na swoim profilu na Fb Zbigniew Ostrowski.
Urząd Marszałkowski przypomina, że rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zaproszone są do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na stronie internetowej UMWKP w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
