Czasy trudnej polityki

Czasy trudnej polityki

Hanna Walenczykowska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Bogdan Królewski, wojewoda bydgoski w latach 1981-1984, były wiceminister rolnictwa, uczestnik obrad okrągłego stołu, biznesmen.
Czasy trudnej polityki

Bogdan Królewski, wojewoda bydgoski w latach 1981-1984, były wiceminister rolnictwa, uczestnik obrad okrągłego stołu, biznesmen.


Bogdan Królewski urodził się w 1944 r. Doktor nauk rolniczych, sekretarz i członek prezydium NK ZSL, poseł IX kadencji (1985-89), wojewoda bydgoski. Po 1989 r. zajął się biznesem, pracował w zarządach i radach nadzorczych m.in. Rolmeksu SA (grupa kapitałowa), Mineksu (handel szkłem), Indykpolu (mięso drobiowe). - Chciałbym wiedzieć, co robi teraz pan Królewski, były wojewoda bydgoski - stwierdził Czytelnik „Expressu”. - Nie zapomniałem o nim, bo uważam, że był jednym z lepszych ludzi na tym stanowisku. Poza tym, zasiadał przy okrągłym stole.


Po to, by spełnić życzenie Czytelnika, wykonaliśmy wiele telefonów. W końcu udało nam się zdobyć numer i...


- Mieszkam w Warszawie. Jestem emerytem, z polityki wycofałem się już wiele lat temu - wyjawia „Expressowi” Bogdan Królewski. - Mam ogródek, a w nim swoją pasiekę. Trzynaście uli. Miód rozdaję znajomym. Zimą jest gorzej, bo trzeba pszczoły karmić cukrem, a to już kosztuje.


Były wojewoda bydgoski mówi, że jego pszczoły „produkują” najbezpieczniejsze gatunki miodu: rzepakowy, akacjowy i wielokwiatowy. Bogdan Królewski o swojej politycznej przeszłości mówi niewiele. - Niczego nie żałuję - oświadcza Bogdan Królewski. - To był dobry czas. Zaraz po studiach rozpocząłem pracę, trafiłem na piękne środowisko i... trudny politycznie okres. Wszyscy się ze wszystkimi kłócili, a ich spory okazywały się bardzo skomplikowane.


Bogdan Królewski, kierował urzędem pięć lat przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi. Ich 20. rocznicę, zamierza uczcić Rafał Bruski, obecny wojewoda kujawsko-pomorski.


- Z tej okazji zaprosił do siebie wszystkich wojewodów mianowanych po 1989 roku z województw bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego - poinformował nas Piotr Kurek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca. Zaproszono na nie byłych wojewodów bydgoskich i kujawsko-pomorskich: Włodzisława Gizińskiego (1990-91), Antoniego Tokarczuka (1991-93), Wiesława Olszewskiego (1993-97), Krzysztofa Sidorkiewicza (1997-98), Teresę Piotrowską (1998), Józefa Rogackiego (1999-2001), Romualda Kosieniaka (2001-2006), Zbigniewa Hoffmanna (2006-07).


Czekamy na propozycje


O kim chcieliby Państwo przeczytać w ramach cyklu „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”. Chcemy przedstawiać w nim bydgoszczan, którzy kiedyś pojawiali się na pierwszych stronach gazet. Czekamy na propozycje Czytelników pod numerami tel. 052 32 60 744 lub 052 322 26 14.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo