Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy: Uzbek i Azer nielegalnie rządzili spółką działającą na terenie Bydgoszczy. Zostali wydaleni z kraju

(OPRAC.PA)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Wojciech Wojtkielewicz
31-letni obywatel Azerbejdżanu oraz 40-letni obywatel Uzbekistanu, w skontrolowanej przez Straż Graniczną firmie świadczącej usługi budowlane, pełnili funkcje prezesa zarządu spółki oraz członka jej zarządu nie posiadając wymaganych prawem zezwoleń na pracę.

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z Bydgoszczy kontroli poddali legalność zatrudnienia cudzoziemców w jednej z bydgoskich firm świadczących usługi budowlane. W jej wyniku ujawniono, że dwóch mężczyzn - Azera i Uzbeka, którzy na co dzień pełnili funkcje w zarządzie tejże spółki, nie mają wymaganych prawem zezwoleń na pracę.

- Mężczyźni wprawdzie uzyskali zgodę na pobyt czasowy i pracę typu "A" od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, ale jedynie w charakterze pracownika budowlanego, nie mieli natomiast zezwoleń typu "B" pozwalających na pełnienie funkcji w zarządach osób prawnych, które uzyskały wpis do rejestru przedsiębiorców na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym - wyjaśnia kpt. Dagmara Bielec, rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wobec 31-letniego Azera oraz 40-letniego Uzbeka przeprowadzono kontrolę legalności pobytu, w wyniku której wszczęto postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania mężczyzn do powrotu za złamanie przepisów ustawy o cudzoziemcach.

Mężczyźni otrzymali decyzje, w których orzeczono roczny zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen.

Zezwolenie na pracy typu A:
Zezwolenie typu A jest wydawane dla cudzoziemca wykonującego pracę na terytorium Polski, na podstawie umowy z podmiotem (pracodawcą), którego siedziba, miejsce zamieszkania lub oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski

Zezwolenie na pracę typu B
Zezwolenie typu B dotyczy cudzoziemca, który: pełni funkcję w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców
pełni funkcję w zarządzie osoby prawnej będącej spółką kapitałową w organizacji prowadzi sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz albo prokurent – jeśli w ciągu kolejnych 12 miesięcy pełnił tę funkcję przez ponad 6 miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cudzoziemcy: Uzbek i Azer nielegalnie rządzili spółką działającą na terenie Bydgoszczy. Zostali wydaleni z kraju - Gazeta Pomorska