W 2018 r. cudzoziemcy przeprowadzili w Polsce 16 531 transakcji zakupu nieruchomości – poinformowało w czerwcu 2019 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Były to zarówno nieruchomości gruntowe, jak i wszelkiego rodzaju lokale. Jeśli chodzi o narodowość kupujących, najwięcej z nich pochodziło z krajów sąsiadujących z Polską, a na pierwszym miejscu w przypadku lokali znaleźli się Ukraińcy.
Kupno mieszkania – 15 najczęstszych błędów. Tych pomyłek lep...
Cudzoziemcy kupują coraz więcej nieruchomości
W porównaniu z latami poprzednimi obcokrajowcy byli bardziej zainteresowani polskimi nieruchomościami. Największy skok liczby transakcji odnotowano między 2017 a 2018 rokiem. Dwa lata temu cudzoziemcy nabyli w naszym kraju 5464 nieruchomości gruntowe (działki) oraz 6385 lokali (mieszkalnych i użytkowych). W zeszłym roku było to już 7334 działek i 9197 lokali. Warto zauważyć, że nawet po tym wzroście transakcje dokonywane przez cudzoziemców wciąż stanowią niewielki odsetek ogółu transakcji zakupu nieruchomości w Polsce.
Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki
W ramach corocznego sprawozdania na temat zakupu lokali i gruntów przez obcokrajowców MSWiA wskazało też, w których regionach kraju dokonywano tych transakcji. Lokale mieszkalne i lokale użytkowe najchętniej nabywano w dużych miastach. Prym wiodły Warszawa (2951 lokali), Kraków (1262 lokali) oraz Wrocław (987 lokali). Jeśli chodzi o grunty, nabywano je najchętniej w województwach śląskim, mazowieckim i łódzkim.
Mieszkania najchętniej nabywają Ukraińcy, Niemcy i Białorusini
Resort spraw wewnętrznych przyjrzał się również temu, skąd pochodzili nabywcy polskich nieruchomości. W przypadku gruntów wśród osób fizycznych dominowali kolejno Niemcy, Austriacy i Francuzi. Gdy chodziło o zakupy dokonywane przez zagraniczne firmy, były to głównie przedsiębiorstwa z przewagą kapitału holenderskiego, niemieckiego i luksemburskiego. Łącznie obcokrajowcy zakupili 5035,51 ha gruntów, z czego 798,91 ha działek rolnych i leśnych.
Zezwolenia łatwe do uzyskania
Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska, Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz Szwajcarii muszą na ogół uzyskać zezwolenie, żeby nabyć położoną w Polsce nieruchomość. Żeby otrzymać zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić określone w ustawie przesłanki, m.in. wykazać swoje trwałe więzi z Polską, uzasadniające chęć zakupu nieruchomości.
Jak wynika z informacji MSWiA, w 2018 r. wydano łącznie 241 takich zezwoleń. Dotyczyły one głównie zakupu nieruchomości w województwach:
- dolnośląskim,
- małopolskim,
- mazowieckim,
- pomorskim,
- śląskim.
Ponadto wydano 8 decyzji odmownych, uniemożliwiających wnioskodawcom z zagranicy zakup mieszkań, domów, lokali, działek, gruntów czy akcji i udziałów w spółkach.
