Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cud nad Brdą. Bydgoskie Exploseum nominowane

jarosław jakubowski
Bydgoskie Exploseum zostało nominowane w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” miesięcznika „National Geographic Traveler”. Tymczasem do muzeum nie dojeżdża żaden autobus.

Bydgoskie Exploseum zostało nominowane w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” miesięcznika „National Geographic Traveler”. Tymczasem do muzeum nie dojeżdża żaden autobus.

<!** Image 3 align=none alt="Image 191781" >

Głosowanie w plebiscycie odbywa się drogą SMS-ową - od 25 czerwca do 24 września. Jego wyniki będą publikowane na bieżąco na stronie internetowej: www.7cudow.national-geographic.pl, na której dostępne będą również regulamin oraz pełna lista kandydatur wraz z kodami nagród. <!** reklama>

Aby zagłosować na Exploseum, należy wysłać SMS o treści: TR.CUD.4.twój kod pocztowy (np. 00-999) pod numer 71001. Aby zagłosować oraz jednocześnie wziąć udział w konkursie z nagrodami, należy wysłać SMS o treści: TR.kod wybranej nagrody.4.twój kod pocztowy. uzasadnienie wyboru także pod numer 71001. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone w listopadowym numerze miesięcznika.

Exploseum - Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg już po raz kolejny znalazło uznanie w oczach opinii publicznej. - Wcześniej zostaliśmy nominowani w plebiscycie „Piękniejsza Polska”, dostaliśmy nagrodę „Muzealne Wydarzenie Roku”, a także Nagrodę Marszałka Województwa. To znaczy, że osoby związane z muzealnictwem wysoko oceniają nasze Exploseum. Pracujemy nad wzbogaceniem oferty tego muzeum. W porozumieniu z Urzędem Miasta chcemy otworzyć tam sportowo-zabawową strzelnicę - mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, którego częścią jest Exploseum.

Niestety, jakość nowego muzeum nie przekłada się na liczbę zwiedzających. Ekspozycja na terenie dawnej fabryki amunicji działa od lipca 2011 roku. Do października zwiedziło ją 2961 osób, prawie trzykrotnie mniej niż ekspozycję „Leon Wyczółkowski” oraz czterokrotnie mniej niż zbiory archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza i Galerię Sztuki Nowoczesnej, znajdujące się na Wyspie Młyńskiej.

Największym problemem jest jego duże oddalenie od centrum miasta i kiepska komunikacja. Dojechać do Exploseum można jedynie transportem własnym albo podstawionym przez muzeum. Przy samym obiekcie jest parking na zaledwie sześć samochodów. Najlepszym rozwiązaniem byłaby komunikacja autobusowa. - Istniejąca linia autobusowa nr 53 z Błonia na Glinki dociera do parku przemysłowego, ale nie do nowej pętli, w pobliżu której znajduje się DAG Fabrik. Z niezrozumiałych dla nas powodów zarząd dróg nie wyraża zgody na wydłużenie linii - mówi Michał Woźniak.

Naczelnik Wydziału Transportu Publicznego ZDMiKP, Rafał Grzegorzewski, zaprzecza jakoby drogowcy nie byli zainteresowani połączeniem autobusowym z Exploseum. Twierdzi, że rozmawiał o tym 4 czerwca z przedstawicielem Exploseum.

- Na spotkaniu ustalono, że rozważone zostaną dwie możliwości: po pierwsze, wydzielenie kolejnych kursów linii 53, a po drugie, wydzielenie kursów linii 68. Rozwiązanie pierwsze posiada wadę w postaci konieczności uruchomienia kolejnego - trzeciego już - wariantu trasy. Wydzielenie z kolei kursów linii 68 powoduje, że odwiedzający muzeum nie będą dowożeni w bezpośrednie sąsiedztwo Śródmieścia. Oczywiście, każdy z wariantów powoduje określone skutki finansowe. Środki na ten cel należałoby pozyskać, o czym informowano przedstawiciela muzeum na spotkaniu - wyjaśnia Rafał Grzegorzewski.

Do sprawy będziemy wracać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!