Pan Jan palił naprawdę dużo. Miał już duże trudności z oddychaniem, gdy zwrócił się po pomoc do lekarzy od chorób płuc.
<!** Image 2 alt="Image 159401" sub="Spirometria to badanie proste, bezinwazyjne, trwa do 10 min. W Kujawsko-Pomorskiem można je wykonać w 55 punktach. Fot. Tadeusz Pawłowski">Do K-PCP trafił z zaawansowaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Życie codzienne mogła mu ułatwić tlenoterapia domowa (pacjent dostaje do domu aparat zagęszczający tlen z powietrza atmosferycznego), ale, by zostać do niej zakwalifikowanym, trzeba rzucić palenie. Pacjent nie umiał rozstać się jednak z papierosami. Życie skończył na intensywnej terapii, po wielu tygodniach mechanicznego wentylowania... - To skrajny przykład, ale mamy je przed oczami, by nie ustawać w uświadamianiu Polaków, jak z jednej strony niszczącą chorobą jest POChP, a z drugiej - jak łatwo i skutecznie można sobie pomóc - tłumaczy dr med. Małgorzata Czajkowska- Malinowska, ordynator Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania K-PCP w Bydgoszczy.
Właśnie obchodziliśmy Światowy Dzień Spirometrii - podstawowego, najtańszego i najskuteczniejszego badania zaburzeń w układzie oddechowym. W tym dniu na świecie wykonano rekordową liczbę 74 tysięcy spirometrii. Twarzą kampanii promocyjnej został Cristiano Ronaldo. Nieskazitelne ciało uwielbianego piłkarza powinno być zachętą do badań dla tych, do których dobre przykłady przemawiają bardziej od straszenia śmiercią zatwardziałych palaczy. Bo POChP (według statystyk, czwarta przyczyna zgonów na świecie!) to jednak przede wszystkim choroba palących tytoń. Palących przeciętnie 10 lat, około 20 papierosów dziennie, po 40. roku życia.
- To grupa największego ryzyka zachorowania, określona po masowych badaniach, w których nasz ośrodek był liderem. Według klasycznej definicji, pierwszym objawem POChP jest kaszel z odkrztuszaniem, pojawiający się najczęściej rano, utrzymujący się przez dwa lata, co najmniej trzy miesiące w roku - mówi dr Czajkowska-Malinowska. - Chorzy częściej zapadają na infekcje układu oddechowego, kaszel trwa przy nich dłużej. Pojawiają się duszności, początkowo na przykład przy wchodzeniu po schodach, w zaawansowanej fazie choroby już nawet przy prostszych czynnościach.
Takie objawy często mylimy z alergią, brakiem odporności, niezdrowym trybem życia. Właściwą diagnozę może postawić na podstawie spirometrii. - Jesteśmy awangardą w kraju, jeśli chodzi o dostępność do tego badania. Zależy nam, by było ono tak powszechne jak pomiar ciśnienia tętniczego. Wykonuje je aż 55 placówek w regionie, z czego pięć w Bydgoszczy. Pełną ich listę znaleźć można na http://www.zdrowiepluc.pl/. Kolejna duża akcja, podczas której znowu „uderzymy” promocją zdrowia, już 18 listopada, podczas Dnia bez Papierosa - zapowiada Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Udowodniono, że całkowite zaprzestanie palenia zatrzymuje postęp choroby. W żadnym innym schorzeniu decyzja pacjenta nie ma tak piorunującego wpływu na leczenie...