Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Medicum w wiosennej sesji wypadło najgorzej w kraju. Dlaczego?

Redakcja
Wyniki LEK-u w ostatniej sesji nie mogą satysfakcjonować ani zdających, ani ich macierzystej uczelni - CM UMK
Wyniki LEK-u w ostatniej sesji nie mogą satysfakcjonować ani zdających, ani ich macierzystej uczelni - CM UMK Tomasz Czachorowski
Ostatnie miejsce z interny, pediatrii, ginekologii i położnictwa, przedostatnie z chirurgii w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego. To bodaj pierwszy tak kiepski wynik Collegium Medicum UMK.

[break]
Za przygotowanie testów odpowiedzialne jest Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. To CEM publikuje też - od 2004 roku - wyniki poszczególnych uczelni.

- Sądzę, że to pierwszy tak niesatysfakcjonujący wynik Collegium Medicum UMK - mówi dr hab. n. med. Mariusz Klencki, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych. Zastrzega, że oceniać tej noty nie będzie, bo to zadanie uczelni. Będą za to dane. - Najważniejszy ranking to wyniki egzaminacyjne lekarzy absolwentów z dwóch ostatnich lat - mówi dyrektor CEM. - To są młodzi stażyści. I rzeczywiście, w tym zestawieniu Bydgoszcz jest ostatnią z polskich uczelni. Moje ogólne odczucie jest takie, że na gorsze wyniki wpływa system egzaminowania wewnątrz uczelni.

PRZECZYTAJ:Ręce które nas leczą [DZIEŃ DOBRY]

Jest to narzędzie, które zmusza studentów do cięższej pracy. Wymagania są kluczowe, jeśli trzeba, nie przepuszcza się z roku na rok. Egzaminy powinny być absolutnie czyste, bez ściągania. Wówczas studenci są zmuszeni do nauki, do trzymania poziomu. Jak to wygląda w Bydgoszczy, nie wiem. Wiem, że cała Polska zdaje ten sam egzamin, nie podejrzewam, że nad Brdą dyscyplina na LEK-u była większa niż w Szczecinie czy w Poznaniu i stąd taki wynik (Poznań jest na czele wiosennego rankingu - przyp. red.).

Moje ogólne odczucie jest takie, że na gorsze wyniki wpływa system egzaminowania wewnątrz uczelni. - dr hab. n. med. Mariusz Klencki

Jak studenci Collegium Medicum wypadli z wybranych przedmiotów? Udało się nam zajrzeć do szczegółowych danych (nie są publikowane. CEM tłumaczy, że chce wspierać uczelnie, doradzać im, a nie w sensacyjnym tonie kreować atmosferę rywalizacji, zwłaszcza, że niekiedy różnice między uczelniami wynoszą setne procent). I tak: interna - ostatnia lokata, pediatria - także ostatnia, chirurgia - przedostatnie miejsce (wynik słabszy miał tylko wydział wojskowo-lekarski z Łodzi, a o jedną setną lepszy Wydział Lekarski SUM w Zabrzu). Ginekologia i położnictwo - miejsce ostatnie, medycyna rodzinna - miejsce przedostatnie (o dwie setne punktu wyżej niż Szczecin), medycyna ratunkowa - ostatnie miejsce, psychiatria lepiej: trzy uczelnie mają słabszy wynik od Bydgoszczy.

PRZECZYTAJ:Ręce, które nas leczą [KOMENTARZ]

Dr Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej, zastanawia się, czy wpływ na wyniki egzaminu mają ruchy kadrowe w klinicznych szpitalach. - Być może doświadczamy skutków restrukturyzacji lecznic. Wielu zasłużonych lekarzy straciło przez to kontakt ze studentami, ze stażystami, a przecież to doświadczeni praktycy są przykładem i autorytetem dla młodych. Nie sądzę, żeby wina leżała po stronie studentów. Ile się od nich wymaga, tyle się dostaje. Więcej na ten temat mogą powiedzieć władze uczelni. Niestety, z władzami CM UMK od tygodnia nie mogliśmy się skontaktować. Wczoraj przyszedł mail z propozycją spotkania za kilka dni. Do tematu zatem wrócimy.

Ważna końcówka: Lekarski maraton

W całym m kraju do egzaminu LEK przystąpiło w sesji wiosennej 3607 osób. Zdający uzyskali średnio 139,93 punktu - w przypadku tych, którzy ukończyli studia w ciągu ostatnich 2 lat i 114,52 - u tych, którzy skończyli studia wcześniej.

Maksymalny wynik wśród tych, którzy skończyli studia w ciągu ostatnich dwóch lat wyniósł 178 (w Bydgoszczy - 167), a minimalny 41 punktów (w Bydgoszczy - 91). Wśród tej grupy 180 osób uzyskało wynik poniżej gwarantującego zdanie progu 56 proc., nie zaliczając egzaminu (w Bydgoszczy - 18). Wśród lekarzy, którzy skończyli studia ponad 2 lata temu, egzaminu nie zaliczyły 132 osoby (4 po CM UMK).

LEK składa się z 200 zadań (5 do wyboru, tylko 1 odpowiedź prawidłowa). W przypadku negatywnego lub niesatysfakcjonującego wyniku, LEK można powtórzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!