Narodowe Centrum Badań i Rozwoju finansuje badania ośrodków naukowych z całego kraju. Chce, by dzięki temu nastąpiła rewolucja w zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Po to powstał program STRATEGMED. W gronie kilkunastu projektów wybranych do sfinansowania znalazł się „Zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia)” INNOSENSE, którego członkiem jest Katedra i Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Audiologii i Foniatrii Collegium Medicum UMK. Oznacza to, że jeden z dwu największych grantów, które kiedykolwiek zdobyła uczelnia (obok projektu z zakresu medycyny regeneracyjnej stosowanej w urologii, realizowanego przez zespół prof. Tomasza Drewy) zostanie przeznaczony na leczenie zmysłów. Z 45 milionów złotych potrzebnych na realizację zadania z dofinansowania pochodzi 30 mln.
[break]
- Innowacyjność projektu tkwi w tym, że po raz pierwszy w historii naukowcy pracują nad stworzeniem kapsuły do badania zmysłów: słuchu i mowy, wzroku, równowagi, powonienia oraz smaku i to w 40 językach - mówi Rafał Michalski z CM UMK. - Zadaniem zespołu pod wodzą prof. Henryka Kaźmierczaka, kierownika Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Audiologii i Foniatrii oraz prof. Katarzyny Pawlak-Osińską, kierowniczki Zakładu Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi jest opracowanie i wdrożenia do praktyki medycznej zestawu nowych narzędzi w postaci wielofunkcyjnego stanowiska diagnostyczno-rehabilitacyjnego (kapsuły), które umożliwi po raz pierwszy na świecie jednoczesną diagnostykę niemal wszystkich zmysłów.
Uczelnia, by móc realizować projekt, stała się częścią konsorcjum badawczego. W jego skład wchodzą ośrodki naukowe o unikalnych kompetencjach w dziedzinach otoneurologii, audiologii i foniatrii, a także inżynierii biomedycznej i materiałowej oraz telemedycyny i okulistyk. Naukowcy liczą na rewolucję w diagnostyce i terapii schorzeń narządów zmysłów.
Krajowym koordynatorem projektu jest prof. dr hab. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. To lekarz, który jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wszczepił głuchemu pacjentowi implant ślimakowy, dzięki któremu chory zaczął słyszeć.