Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powinien zawierać dokument umowy kupna-sprzedaży samochodu?

S
Fot. Thinkstock
Sprzedając lub kupując samochód, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, potwierdzającej przeprowadzoną transakcję.

W Internecie możemy znaleźć wiele wzorów takich umów, ale, niestety, niektóre z nich nie zawierają wszystkich istotnych elementów, szczególnie tych mających związek z ubezpieczeniem OC danego pojazdu.
- Tymczasem przy sprzedaży/zakupie pojazdu musimy pamiętać, że na nowego posiadacza pojazdu przechodzą prawa i obowiązki wynikające z polisy OC zawartej przez jego poprzednika - mówi Robert Tkaczyk, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU SA. - Taka umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca pojazdu wypowie ją wcześniej na piśmie.
Masz czas do ostatniego dnia
To wcześniejsze wypowiedzenie umowy OC może być złożone przez nabywcę pojazdu w każdym dniu, licząc od dnia przejścia własności pojazdu, do ostatniego dnia trwania umowy, przy czym:
- w przypadku wypowiedzenia umowy OC złożonego przez nabywcę, umowa ta ulega rozwiązaniu z dniem jego wypowiedzenia,
- posiadaczowi, który przeniósł prawo własności pojazdu (zbywcy) należy się zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w ciągu 14 dni od daty wypowiedzenia umowy (bez względu na ewentualne szkody).
Natomiast w przypadku, gdy nabywca pojazdu nie wypowie umowy OC przejętej wraz z prawem własności pojazdu (tj. zawartej przez zbywcę), to:
- umowa ta ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem okresu, na który została zawarta,
- ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki, wykorzystując informacje o wypracowanych zniżkach i zwyżkach nabywcy,
- nie następuje automatyczne zawarcie umowy na kolejne 12 miesięcy.
Czyli, mówiąc wprost, jeżeli zbywca pojazdu chce uzyskać zwrot zapłaconej składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, powinien (przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży) uregulować tę kwestię z nabywcą pojazdu. - Zbywca ma dwie możliwości: doliczyć część składki do ceny pojazdu, jeżeli nabywca będzie chciał kontynuować polisę do końca jej ważności lub umówić się z nabywcą, że ten złoży pisemne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC - dodaje wicedyrektor Robert Tkaczyk.
To też warto wiedzieć
Poza tymi podstawowymi wiadomościami, które powinna posiadać każda osoba zainteresowana kupnem czy sprzedażą pojazdu, bardzo istotna jest również znajomość innych obowiązków nałożonych na sprzedającego i kupującego.
Sprzedający pojazd powinien pamiętać, iż jest zobowiązany do powiadomienia o zbyciu pojazdu zakład ubezpieczeń na piśmie w ciągu 14 dni oraz do podania niezbędnych danych nowego posiadacza pojazdu (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub nazwa, siedziba, Regon).
- Nabywca pojazdu ponosi odpowiedzialność za zapłatę składki należnej od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu - przeważnie chodzi tutaj o uregulowanie rat składki, które przypadają po dacie zakupu - wyjaśnia Robert Tkaczyk z Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU SA. - Zbywca pojazdu ponosi odpowiedzialność za zapłatę składki należnej za okres do dnia, w którym przeniósł prawo własności pojazdu na kupującego.
Dodatkowo sprzedawca (solidarnie z kupującym) musi uregulować składkę za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o fakcie przeniesienia prawa własności pojazdu. Dlatego też zbywca powinien zaraz po sprzedaniu pojazdu poinformować o tym zakład ubezpieczeń, aby uwolnić się od ewentualnych zobowiązań do zapłaty składki (rat składki przypadających po zbyciu pojazdu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!