Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty na drzewie. Policja przyznaje, że drzewa zajmują istotne miejsce w wypadkowych statystykach

Tomasz Zieliński
Takie obrazki nie są rzadkością przy polskich drogach
Takie obrazki nie są rzadkością przy polskich drogach Dariusz Bloch
Polskie drogi są jednymi z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Wśród przyczyn NIK wskazuje drzewa przy drogach. Mają być sukcesywnie wycinane. W regionie co piąta ofiara wypadku ginie na drzewie.

Raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje konieczne działania, by ofiar było mniej. Wycinka drzew ma w nim osobne miejsce.
[break]
- Dane za ubiegły rok wskazują, że około sześciu procent zdarzeń i co piąta śmiertelna ofiara związane są z drzewami - podaje nadkom. Monika Chlebicz z Zespołu Prasowego policji.

Współwinne ofiar

Na ile jednak to one „winne” są tragedii, a na ile odpowiada za nie kierowca? Najczęstszą przyczyną jest „niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze”. Ten policyjny termin tłumaczyć należy zazwyczaj jako brak wyobraźni kierującego. Prawdopodobnie w najbliższych latach ofiarami tego padnie wiele przydrożnych drzew, jako „współwinnych” ofiar.

- Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Bydgoszczy w roku 2014 prowadził około 1200 spraw, związanych z uzgadnianiem usunięcia drzew rosnących w obrębie pasa drogowego drogi publicznej - mówi „Expressowi” Dariusz Górski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Tendencja jest nieznacznie wzrostowa.

Aleje znikną?

Urzędnicy ochrony środowiska zapewniają, że pilnują, by przydrożne drzewa nie były usuwane według „widzimisię” inwestora.

- Każdorazowo oceniamy zasadność wniosków o wycinkę, biorąc pod uwagę szereg aspektów: stan fitosanitarny drzew, ich wartość przyrodniczą, ich walory krajobrazowe czy obecność w obrębie tych zadrzewień gatunków podlegających ochronie prawnej - wylicza Dariusz Górski.

- Ważne są też kwestie, związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego - np. lokalizacja pni drzew w skrajni drogi oraz niszczenie przez ich korzenie nawierzchni jezdni.

Prawo nakłada obowiązek sadzenia nowych drzew w miejsce wyciętych. Ze względu na bezpieczeństwo podróżnych, nasadzenia dokonywane są często w innych niż przydrożne miejscach. Możliwe, że za kilka lat z krajobrazu wielu polskich dróg znikną aleje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!