
Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, Opera Nova na pierwszą w tym roku premierę planuje zaprosić w kwietniu - ma być to opera Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”.
Tymczasem melomani przez styczeń i luty mają okazję zobaczyć ostatnie produkcje Opery Nova, w tym wyczekiwany i przygotowany z wielkim rozmachem musical „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera i na podstawie filmu Billy’ego Wildera. Na najmłodszych i ich rodziny czeka zaś magiczny balet „Dziadek do orzechów” czy rozśpiewany „Operowy zawrót głowy”.
Zaś foyer bydgoskiej opery od nieco ponad tygodnia rozświetla nowoczesne i stylowe oświetlenie (na zdjęciu).

Kalendarz 2022 bogaty w wiele nowych i ciekawych wydarzeń ma Filharmonia Pomorska.
- Już 20 stycznia usłyszymy nową kompozycję, napisaną na zamówienie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do macierzy. Jej autorem jest Nikola Kołodziejczyk. To symfoniczne, kilkuczęściowe dzieło z wykorzystaniem także instrumentów dawnych - zapowiada Katarzyna Szewczyk, kierownik Działu promocji Filharmonii Pomorskiej.
27 stycznia wieczorny koncert zwieńczy tygodniowe warsztaty Orchestra4Young.
- To nowa propozycja FP dla utalentowanych, młodych artystów w czasie ferii. Członkowie orkiestry wyłonieni zostaną w castingu, a pracować będą z Adamem Sztabą - podpowiada Katarzyna Szewczyk.

W 2022 roku wieczory kameralne z Capellą Bydgostiensis, jak i symfoniczne z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej zza pulpitu dyrygenckiego prowadzić będą wyśmienici dyrygenci, polskich i zagranicznych estrad, usłyszymy także doskonałych solistów instrumentalistów i śpiewaków.
- Do ciekawych propozycji można na pewno zaliczyć majowy koncert z piosenkami z filmu „Blues Brothers” oraz czerwcowy wieczór z niezwykle efektownym dziełem Carla Orffa - Carmina Burana - wymienia Katarzyna Szewczyk, która zdradziła nam, że w sierpniu możemy liczyć na koncert pod gwiazdami (przed gmachem FP) na placu im. Krzysztofa Pendereckiego.
- Koncert symfoniczny (19 sierpnia) pt. „Muzyka z kosmosu” stanowić będzie preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, któremu przyświecać będzie hasło: Kontrasty - Nowa nadzieja. Festiwal, muzyczne święto naszego miasta i regionu odbywać się będzie od 16 września do 7 października - informuje szefowa promocji FP.
Szczegółowe informacje na temat propozycji Filharmonii Pomorskiej można znaleźć na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl, a także na portalach społecznościowych.

Z kolei bydgoska Akademia Muzyczna zaprasza na cztery nowe cykle koncertowe. Jednym z nich są „Koncerty w Młynach Rothera”, organizowane we współpracy z Parkiem Kultury. Najbliższy koncert 13 marca.
- To oferta podwójnie ciekawa - można spędzić czas, wsłuchując się w dźwięki muzyki klasycznej, jednocześnie podziwiając pięknie wyremontowany gmach młynów - zachęca Anna Cudo, specjalista ds. organizacji imprez AM, zapraszając także na:
„Czwartki jazzowe w Ostromecku” (10.03. i 19.05.) - organizowane we współpracy z MCK w Bydgoszczy. - Co prawda Akademia Muzyczna współpracuje z MCK-iem już od wielu lat, jednak w tym roku koncerty odbywają się w nowej formule - prezentowanym gatunkiem muzycznym jest jazz - wyjaśnia Anna Cudo.
„Wtorki z muzyka dawną” w salach koncertowych Akademii Muzycznej: - Powstanie cyklu zrodziło się na bazie prężnej działalności pracowników Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej oraz ich współpracy z wybitnymi specjalistami koncentrującymi swoje zainteresowania na interpretacji i praktyce wykonawczej utworów muzycznych z XVI–XVIII wieku oraz estetyce epoki baroku i wczesnego klasycyzmu objaśnia Anna Cudo.
Nowy cyklem, na jaki zaprasza Akademia Muzyczna są także koncerty w Zamku Bierzgłowskim, organizowane we współpracy z Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.
- Miejscem koncertów jest pokrzyżacki zamek z połowy XIII wieku w miejscowości Zamek Bierzgłowski na Ziemi Chełmińskiej. Koncerty odbywają się w pięknych gotyckich wnętrzach Kaplicy Zamkowej lub w Sali Rycerskiej. W maju zaplanowano też jeden koncert na dziedzińcu zamkowym - zapowiada Anna Cudo.