Zobacz wideo: Minirondo na bydgoskim Górzysowie budzi emocje wśród mieszkańców

- Ekspertyza już do nas trafiła - potwierdza inspektor Magdalena Mikołajska, z biura Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Bydgoszczy. - Wkrótce skierujemy do stron postępowania zawiadomienie o wydaniu decyzji.
Właściwa decyzja dotycząca przyszłego losu kamienicy zapadnie w urzędzie dopiero, kiedy zewnętrzna firma architektoniczna opracuje projekt napraw i plan prac budowlanych, które będą musiały zostać wykonane w budynku. To oznacza jednak, że jest właściwie pewne, że do wyburzenia kamienicy nie dojdzie.
To Cię może też zainteresować
- Na pewno chcemy zrobić wszystko, by uratować ten budynek. Znajduje się on w ewidencji zabytków, a ponadto został objęty Parkiem Kulturowym - o kamienicy przy ulicy Grodzkiej 4 na Starym Mieście mówił Sławomir Marcysiak, miejski konserwator budynków.
Na ratunek kamienicy
Przypomnijmy, że chodzi o budynek, w którym 7 października br. zawaliła się część zachodniej ściany (wcześniej przylegającej do wyburzonego w roku 2019 narożnego domu przy ul. Grodzkiej 2). Mieszkańcy musieli opuścić kamienicę już nakazem z sierpnia tego roku, ale odwołali się od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, którego postanowienie w październiku podtrzymał inspektor wojewódzki.
Ze słów miejskiego konserwatora zabytków wynika, że jest chęć naprawy kamienicy. - Wiem, że prowadzono już rozmowy z jednym z bydgoskich projektantów na temat technicznych prac związanych ze wzmocnieniem ściany budynku. Oczywiście projekt musi ostatecznie mieć akceptację konserwatorską - dodaje Marcysiak.
W budynku znajdują się trzy mieszkalne lokale gminne, pozostałe należą do osób prywatnych. Na dzień wydania decyzji PINB nakazującej opróżnienie budynku, jeden lokal gminny był niezamieszkały, dwa pozostałe były zasiedlone - wyjaśnia z kolei Magdalena Marszałek, rzeczniczka Administracji Domów Miejskich, zarządcy kamienicy. - W sierpniu spółka poinformowała o sytuacji najemców gminnych oraz wskazała lokale zamienne.