Zobacz wideo: Smaki Pomorza i Kujaw SEZON 4 ODC 41

Cmentarz Nowofarny znajduje się w północnej części Bydgoszczy, między ulicami: Artyleryjską, Zaświat, Powstańców Warszawy i Powstania Listopadowego. Od wschodu przylega do niego cmentarz komunalny, gdzie znajdują się groby ok. 1200 czerwonoarmistów i 200 jeńców, poległych w II wojnie światowej oraz miejsca pochówku działaczy państwowych i partyjnych z PRL-u. Od północy do cmentarza Nowofarnego przylega natomiast cmentarz ewangelicko-augsburski, wpisany do rejestru zabytków w 1994 r.
Cmentarz Nowofarny w dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada 2022 roku:
Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy został założony w 1905 roku.
Cmentarz posiada wymiary: 330 × 245 m i powierzchnię 7,94 ha (razem z częścią komunalną 11,9 ha). Teren grzebalny podzielony jest na 28 pól. W centralnym punkcie znajduje się świątynia parafialna św. Krzyża. Oprócz wspomnianych grobów żołnierzy Armii Czerwonej oraz jeńców wojennych, spoczywają tu żołnierze z I wojny światowej, żołnierze wojny bolszewickiej z 1920 roku, na cmentarzu jest także 35 wspólnych mogił, które mieszczą łącznie 129 żołnierzy, zmarłych na skutek odniesionych ran w czasie walk wyzwoleńczych o Bydgoszcz w 1945 r. oraz kilka grobów żołnierzy zmarłych w okresie późniejszym.
Tu spoczywają zasłużeni bydgoszczanie
Na cmentarzu Nowofarnym pochowani są także zasłużeniu bydgoszczanie, m.in.: dr med. Władysław Baranowski, historyk, literat i dziennikarz Witold Bełza, dziennikarz, felietonista, autor historycznych opracowań o Bydgoszczy Jrzy Bartnicki, dr med. Jan Biziel, aktor Hieronim Konieczka, ks. Ryszard Markwart, budowniczy architekt Józef Święcicki czy pisarka Stefania Tuchołkowa.