Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe profile w liceach, poszukiwane specjalności w technikach

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Muszą coś wymyślić, bo uczniów dla wszystkich jest... za mało. Bydgoskie szkoły kuszą nowymi, oryginalnymi kierunkami.

4240 miejsc w 137 pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych czeka na (nie tylko bydgoskich) uczniów. Te dane dotyczą placówek prowadzonych przez gminę Bydgoszcz - 17 liceów ogólnokształcących, 21 techników i 13 zasadniczych szkół zawodowych. Swoją ofertę mają placówki niepubliczne. Czego możemy spodziewać się po miejskich szkołach?
[break]

Walki o każdego ucznia. Niemal dosłownie, bo w dobie szczytu niżu demograficznego, każdy z nich jest na wagę złota (dowodzi potrzeby istnienia klasy czy wręcz szkoły).

Policjanci na zajęciach

Boleśnie przekonało się o tym bydgoskie XII LO, któremu w ubiegłym roku zupełnie nie wyszedł nabór - nie utworzono żadnej klasy pierwszej, a już wcześniej problemy z rekrutacją doprowadziły do zwolnień nauczycieli. W tym roku liceum na Osowej Górze postawiło na prawdopodobny hit - utworzenie klasy mundurowej o specjalności policyjnej (taka klasa, prowadzona przez II LO w Toruniu cieszy się bardzo dużym powodzeniem, podobnie jak funkcjonująca w VIII LO w Bydgoszczy klasa wojskowa).
- Zapewnimy uczniom zajęcia teoretyczne i praktyczne, prowadzone przez świetnie wykwalifikowanych i czynnych zawodowo funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji - zachęca Małgorzata Trzcińska, dyrektorka XII LO.

- Uczniowie poznają podstawy technik samoobrony, odbędą treningi walki wręcz. Chcemy też, by byli przygotowani do testów sprawnościowych, wymaganych przy przyjęciu do służb mundurowych, ale też uczyć się będą podstaw prawa - karnego, drogowego. Spotkaliśmy się z bardzo dużą przychylnością policji, która wróży temu kierunkowi kształcenia dobre perspektywy. Jesteśmy przekonani, że nauka u nas otworzy przed uczniami wiele dróg wyboru ścieżki zawodowej.

Nową jakość chce też zaproponować I LO, do którego ubiegłoroczna rekrutacja nie przypominała już oblężenia, jakie szkoła przeżywała przez wiele lat. Zmiany rozpoczną się już na etapie gimnazjum - od nowego roku bowiem pojawi się w gimnazjum przy „jedynce” dwujęzyczna klasa hiszpańska z intensywnym kursem językowym. Zastąpi ona „zerówkę”, przygotowanie do dwujęzycznej klasy licealnej, a więc nauka nie będzie już tu trwała cztery, a tradycyjnie, trzy lata. - W liceum otworzymy też klasę o zupełnie nowym profilu, zgodnym z zainteresowaniami deklarowanymi przez młodzież - turystykę kulturową i fotografię cyfrową - zapowiada Mariola Mańkowska, dyrektorka I LO. - Mamy bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrę, obiecujemy też warsztaty, organizowane przez uczelnie i instytucje filmowe.
Licea, jak większość szkół w tym czasie, swoją ofertę chcą przybliżyć podczas dni otwartych (w I LO, 5 kwietnia od godz. 9, w VIII LO - 3 kwietnia, w godz. 10-18).

Technik architektury, wędliniarz

Pomysłów nie brakuje również w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. W stosunku do roku ubiegłego, w ich ofercie edukacyjnej pojawiło się kilka nowości: w Technikum Budowlanym klasa o specjalności technik renowacji elementów architektury, w Technikum Ochrony Środowiska (w Zespole Szkół Chemicznych) - technik inżynierii środowiska i melioracji, w Technikum Spożywczym - technik spedytor, w Zespole Szkół Budowlanych - dekarz i monter izolacji budowlanych, w ZS Samochodowych - elektromechanik pojazdów samochodowych, a w ZS Spożywczych - wędliniarz.

Tym samym w bydgoskich technikach publicznych można się będzie uczyć jednego z 35 zawodów, a w zasadniczych szkołach zawodowych jednego z 23 zawodów robotniczych i wielu rzemieślniczych. O proponowanych kierunkach kształcenia miasto poinformowało Związek Pracodawców „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” i Powiatowy Urząd Pracy.
- Dla nas jest też szczególnie ważne, że kontynuowaliśmy w tym roku w gimnazjach cykl oryginalnych spotkań z preorientacji zawodowej - mówi Iwona Waszkiewicz, dyrektorka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Uczniowie i ich rodzice mogli się spotkać w swoich placówkach przy stolikach tematycznych z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych, zapoznać z ich ofertą, poznać perspektywy zawodowe w mieście. Te spotkania to również możliwość skorzystania z porad doradców zawodowych. Planowane na ostatni dzień marca targi edukacyjne powinny również dać wszystkim zainteresowanym okazję do podjęcia dobrej decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!