Studentów i pracowników z zagranicy przybywa w Bydgoszczy w szybkim tempie. To nie tylko efekt coraz liczniejszych inwestycji biurowych, dzięki którym swoje placówki otwierają w mieście międzynarodowe firmy, ale także konsekwentnego rozwoju bydgoskich uniwersytetów i szkół wyższych. Najliczniejszą grupę obcokrajowców w Bydgoszczy stanowią obywatele Ukrainy. Co roku przyjeżdża ich tu kilka tysięcy - część jedynie do pracy sezonowej. W mieście żyją również osoby z paszportami m.in. Białorusi, Rosji, Wietnamu czy Armenii. Na tym międzynarodowa wyliczanka oczywiście się nie kończy. Studenci i pracownicy przyjeżdżają do miasta z całego świata - m.in. z Indii, Australii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.
Ankietowani cudzoziemcy ocenili Bydgoszcz m.in. w kategoriach bezpieczeństwa, estetyki, rozrywki czy tolerancji oraz wskazywali największe wady i zalety miasta. W raporcie znalazły się również ich odpowiedzi opisujące osobiste doświadczenia z bydgoskich ulic. Respondenci zdradzili także, co sprawiło, że wybrali akurat to miasto.
Co więc najbardziej podoba się w Bydgoszczy mieszkającym tu obcokrajowcom?
Wszędzie blisko
Głównie niskie koszty utrzymania. Takiej odpowiedzi w ankiecie udzielił co czwarty badany. Nieco mniej (23 proc.) docenia miasto za jego niewielki rozmiar, dzięki któremu niemal wszędzie można dotrzeć pieszo lub komunikacją miejską (blisko co 10 ankietowany uważa, że działa ona bardzo sprawnie). W oczach dużej części badanych Bydgoszcz to spokojne i bezpieczne miasto, którego „rozwój widać gołym okiem”.
Zobacz też: UWAGA TVN - Karolina Piasecka przerywa milczenie
To, co dla jednych stanowi największą zaletę, dla innych jest jedną z największych wad Bydgoszczy. Niemal co trzeci ankietowany twierdzi, że w mieście brakuje rozrywek i wydarzeń kulturalnych. Problemem dla 23 proc. badanych jest z kolei podejście mieszkańców - mowa o rasistowskich zaczepkach i braku tolerancji dla obcokrajowców. Co 8 ankietowany narzeka na małą liczbę połączeń samolotowych z bydgoskiego lotniska.
Uczmy się języków!
Oprócz uprzedzeń i ksenofobii przeszkodą na drodze do integracji z lokalną społecznością może być również nieznajomość języka. Co siódmy respondent w Bydgoszczy odbił się od bariery językowej, która utrudnia (a często nawet uniemożliwia) nie tylko zdobycie nowych znajomości, ale także m.in. umówienie wizyty u lekarza i załatwianie spraw w urzędzie, na poczcie czy w banku.
Pracują i studiują
Dlaczego obcokrajowcy wybrali akurat Bydgoszcz? Najczęstszym powodem jest praca - możliwość zatrudnienia w mieście skusiła 34 proc. ankietowanych. Blisko co piąty respondent przyjechał tu na studia. Co ciekawe, niemal 14 proc. ankietowanych wybrało Bydgoszcz… zupełnie przypadkowo. Chcieli po prostu przyjechać do Polski lub wybrali miasto jako nieznane, ale ciekawe miejsce, w którym można spędzić semestr studiów. Z kolei niemal co 10 ankietowany przy przeprowadzce kierował się względami rodzinnymi lub obecnością bliskich znajomych.
Zobacz też:
Blisko 20 proc. obcokrajowców chce spędzić w Bydgoszczy przynajmniej rok. 17 proc. planuje już wyjazd w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co 10 badany chce tu mieszkać przez kilka lat, a co 12 zostanie tu na stałe. Najwięcej jest jednak niezdecydowanych - 35 proc. respondentów nie wie, czy i kiedy wyjedzie z Bydgoszczy.
Zalety Bydgoszczy według obcokrajowców:
- Niskie koszty życia (25 proc.)
- Niewielkie odległości (23)
- Rozwijające się miasto (15)
- Możliwości na rynku pracy (8)
- Centra handlowe (6)
- połączenia (6)
Wady Bydgoszczy :
- Nuda (29 proc.)
- Nietolerancja (23)
- Bariera językowa (15)
- Zanieczyszczenie (12)
- Mało połączeń lotniczych (12)
- Nie wiem/brak (10)
- Infrastruktura (10)
- Brak możliwości rozwoju (6)
- Zamknięte na obcych (4)
- Mały wybór mieszkań na wynajem (4).
